Alík

  • Alíkoviny
  • Klubovna
  • Hry
  • Nástěnky
  • Soutěže
  • Vtipy
  • Poradna
  • Copak hledáme:
    Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
    Jsi tu poprvé?

    Alíkovina

    Linux – jde to i jinak

    vydáno  •  informatika · mobily

    Dnes bych vám rád řekl něco o Linuxu. Co to je, k čemu se používá a na co je dobrý...

    Linux, © OpenClipart-Vectors

    Co je to Linux?
    Linux je svobodný a otevřený operační systém. Tento operační systém je víceuživatelský, tudíž na něm může být přihlášeno a pracovat více lidí naráz. Je zkonstruován tak, aby odolával různým virům, proto nemusíte mít žádný antivirus. Tento operační systém je zcela zdarma a nikdo po vás za Linux ani aplikace pro něj nemůže chtít peníze.

    Statistiky

    • Linux je na desktopech zastoupen pouze 1 %.
    • Na serverech to je jiné kafe - tam je zastoupen ze 70 %.
    • Linux možná používate nevědomky i vy - pokud máte telefon/tablet s Androidem, tak máte Linux.
    • Na telefonech a tabletech je Linux (Android) zastoupen v 70 %.

    Linuxové distribuce
    Linux je dodáván v tzv. distribucích. Distribuce znamená soubor nějakých aplikací, prostředí a funkcí.

    Ubuntu

    Ubuntu, © minecraftgamerpc69

    Ubuntu je asi nejznámější linuxová distribuce. V základu obsahuje webový prohlížeč Firefox, sadu LibreOffice kompatibilní s Microsoft Office, obdobu Windows Store, aktualizačního klienta a různé prográmky pro správu počítače. Linux Ubuntu používá prostředí jménem GNOME. Toto prostředí se výrazně liší od prostředí ve Windows - je podobné spíše tabletům. Je kompatibilní s programy pro Linux Debian. Pro běh tohoto systému potřebujete aspoň 1GB RAM, 1GHz procesor a 5 GB místa na hard disku.

    Příchutě Ubuntu
    Ubuntu má i tzv. příchutě. To znamená, že to je distribuce z velké části na něm založená, ale v některých věcech odlišná.

    Kubuntu

    Kubuntu, © Funkruf

    Tato příchuť se liší v použitém prostředí. Zatímco klasické Ubuntu používá GNOME, tak Kubuntu používá KDE. Toto prostředí je velmi podobné prostředí ve Windows. Má nabídku Start (odlišnou od Windows), hlavní panel, informační centrum a tzv. Panel snadné spuštění (Ikony na liště). Tato příchuť má jiné požadavky na počítač - 1GHz procesor, 512MB RAM a 2 GB místa na hard disku.

    Xubuntu

    Xubuntu, © Funkruf

    Tato příchuť se také liší v použitém prostředí. Zde se nazývá XFace.
    Toto prostředí je mnohem podobnější Windows. Dokonce si troufnu říct, že je vhodné pro nováčky. Zde se také liší požadavky na počítač - 700MHz procesor, 256MB RAM (já doporučuji aspoň 512MB RAM) a 5GB hard disk.

    Lubuntu
    Tato příchuť je dělaná pro staré počítače s nízkým výkonem. Používá prostředí LXDE. LXDE je velmi podobné prostředí z Windows 95 - 2000. Jeho požadavky na počítač jsou velmi nízké - 128MB RAM, 300MHz procesor a 3GB hard disk.

    Ubuntu MATE

    Ubuntu MATE, © Diego Carvalho

    Tato distribuce se liší pouze v použitém prostředí - zde je to MATE.
    Požadavky na počítač jsou stejné jako u klasického Ubuntu.

    Mint

    Mint, © Linux Mint team

    Tato distribuce je dostupná ve třech prostředích - MATE, XFace a Cinnamon.
    Mate a XFace jsou na starších strojích plynulejší, ale zato nemají tolik grafických vychytávek. Cinnamon je doporučen pro novější počítače. Má spoustu grafických efektů a vymožeností. Linux Mint Cinnamon doporučuji pro úplné začátečníky - jelikož je kompatibilní s Ubuntu, tím pádem i s Debianem, má správce softwaru (Store) a mnoho vychytávek jako ve Windows. Minimální požadavky na počítač jsou 1GHz procesor, 512MB RAM a 9 GB místa na hard disku.

    Arch
    Tato distribuce je vhodná vyloženě pro servery. Nenabízí žádné prostředí, žádný správce souborů a žádné programy. Jedná se jen o textový operační systém.
    Jeho požadavky jsou 800MHz procesor, 512MB RAM a 1GB hard disk.

    Fedora

    Fedora, © Athenosi Hlubi

    Tato distribuce používá prostředí GNOME. V předinstalovaných aplikacích můžeme najít např. kancelářský balík LibreOffice, Mozilla Firefox, prohlížeč fotek nebo přehrávač videí. Nároky jsou 1GHz procesor, 1GB RAM a 2GB hard disk.

    Debian
    Toto je jedna z prvních linuxových distribucí. Při instalaci si můžete vybrat, které prostředí budete používat. Já doporučuji zkusit Debian Desktop Enviroment. Toto prostředí vypadá celkem zajímavě. Zde také nechybí obdoba Windows Store. Tato distribuce se hodí na starší počítače, jelikož požadavky jsou 256MB RAM, 1GHz procesor a 10GB hard disk. Debian se ale také velmi často využívá na serverech.

    Elementary OS

    Elementary OS, © Elementary LLC

    Elementary OS si zakládá na grafice. Tato distribuce velmi nápadně vypadá jako macOS od Applu. Je založeno na Ubuntu, a proto je s ním kompatibilní. Elementary OS používá vlastní základní aplikace. Ani zde nechybí obdoba Store. Tento Linux už není vhodné instalovat na starší počítače, protože má už celkem vysoké nároky na počítač - doporučené minimum je 2GB RAM, 2GHz procesor a 32GB hard disk.

    OpenSUSE
    Toto není distribuce v pravém slova smyslu. Tohle je projekt, kde si můžete sami vytvořit vlastní linuxovou distribuci. Je to webová stránka, kde si vše jednoduše naklikáte, zvolíte si logo a tapety, zvolíte základní programy, prostředí a heslo Root.
    Požadavky na počítač se liší. Každý si tam dá něco jiného a podle náročnosti programů vám web zvolí vhodné požadavky.

    Android

    Android, © Infanf

    Toto také není distribuce v pravém slova smyslu. Google do Androidu totiž přidal spoustu různých věcí, které ale nejsou open-source. Android sice smí používat každý a je volně dostupný, ale pokud nejste partner Googlu, tak nesmíte používat ani Gapps (Google play, Gmail apod.) Tento operační systém si můžete vyzkoušet také na počítači.
    Můžete takto vyzkoušet Android, i pokud jste majitelem jablečného telefonu.

    Instalace
    Tento operační systém není nutné hned instalovat. Je možné jej spustit z DVD nebo flashky. Potom se můžete rozhodnout, zda tento systém nainstalujete. Instalace je jednoduchá a intuitivní. Pokud však nevíte, jak na to, podívejte se na oficiální stránky distribuce, jsou tam návody.

    První spuštění
    Většina distribucí má velmi hezky zpracovanou nabídku prvního spuštění. Vše se dá nastavit rychle a jednoduše. Když vše nastavíte, tak na vás většinou vyběhne obrazovka, která vám ukáže, kde všechno najít.

    Spuštění aplikací pro Windows
    Open-source je fajn, ale co když je potřeba spustit něco pro Windows? Stačí nainstalovat aplikaci Wine. Toto už není tak jednoduché, ale stačí postupovat podle návodu na webu winehq.org. Nebo si můžete v Linuxu spouštět celé Windows!
    Existuje na to program VirtualBox. V něm vytvoříte virtuální počítač a nainstalujete do něj Windows.

    Svoboda
    Jelikož je Linux open-source, tak si s ním můžete dělat v podstatě všechno. Úplně všechno se dá změnit. Pokud se vám něco nelíbí, můžete to změnit.

    Výhody

    • naprostá svoboda
    • je zdarma
    • všechny aplikace pro něj jsou zdarma
    • některé distribuce se dají použít ve starých počítačích místo nebezpečných Windows XP
    • nemusíte shánět ovladače pro váš počítač
    • prakticky nezavirovatelný

    Nevýhody

    • problémy s některými hrami (přes WINE neběží)
    • člověk si po přechodu z Windows musí zvyknout

    Doufám, že se vám článek líbil. Pokud máte jakoukoli otázku, zeptejte se v diskuzi.

    Autor:
    » přejít do diskuze

    Diskuze k článku  (15)

    Příspěvek z 27. srpna 2022 ve 12:04, upravený po 2 minutách.
    Tux v něm napsal:

    Děkuji ti za tento článek. Škoda jen, že jich tu není více. Zdá se, že o tom hodně víš. Jenom bych tě upozornil na pár věcí:

    - Linux není operační systém, ale jádro operačního systému. Správný název pro celý operační systém je GNU/Linux.

    - Neexistuje žádné desktopové prostředí s názvem XFace, ale s Xfce (XForms Common Environment), beru to ale jako překlep. ;-)

    - Arch Linux není pouze textový operační systém. Stejně jako ostatní distribuce poskytuje plnohodnotné desktopové prostředí, musí se však zvlášť doinstalovat.

    - Nemyslím si, že by Windows XP byly nebezpečné, ale to je jen můj názor.

    Ale i tak ti za článek dávám 5 tlapek. :-)

    lékařský v něm napsal:

    MartinXP: Klobáska si nestěžuje. Jen předává informace o tom, jak by měl být článek vypadat, aby byl srozumitelný pro všechny. Věřím, že článek v morseovce by mělo odhodlání vyluštit jen málo lidí. Já například si přečetl jen začátek, pokračování už obsahovalo plno slov, kterým já nerozuměl. No zkrátka už jsem nevěděl o čem se mluví. :->

    Příspěvek z 24. června 2020 v 19:24.
    rapper454 v něm napsal:

    Jdu instalovat Ubuntu ok