Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Diskuse k Alíkovině

  « Přejít na článek

  Linux - Jde to i jinak

  Nový příspěvek do diskuse:

  Přispívat mohou jen přihlášení uživatelé.

  Pokud máš účet, přihlas se, pokud ne, můžeš si účet založit.

  Příspěvek z 24. června 2020 ve 20:38.
  lékařský v něm napsal:

  MartinXP: Klobáska si nestěžuje. Jen předává informace o tom, jak by měl být článek vypadat, aby byl srozumitelný pro všechny. Věřím, že článek v morseovce by mělo odhodlání vyluštit jen málo lidí. Já například si přečetl jen začátek, pokračování už obsahovalo plno slov, kterým já nerozuměl. No zkrátka už jsem nevěděl o čem se mluví. :->

  Příspěvek z 24. června 2020 v 19:24.
  rapper454 v něm napsal:

  Jdu instalovat Ubuntu ok

  Příspěvek z 28. srpna 2019 ve 14:45.
  MartinXP v něm napsal:

  Klobáska: Prosím tě, přestaň si stěžovat, holt někdo tomu rozumí a chce se přiučit něčemu novému a ten kdo tomu nerozumí, tak ať si toho nevšímá. Né že si tady bude stěžovat jak malý mimino.O=

  GreefMan: Moc povedený článek, ale Ubuntu je stejně nejlepšíR^

  Příspěvek z 28. ledna 2019 v 17:35.
  GreefMan v něm napsal:

  HejkalYoutube: A jaký to má výkon? A nejspíš ti tam pojede spolehlivě jen Gimp.

  Příspěvek z 27. ledna 2019 v 17:27.
  HejkalYouTube v něm napsal:

  Ahoj zajímala by mě jedna taková věc, mám doma NTB s OS Win98, který Linux mi na něj doporučíš případně grafické editory?:-)

  Příspěvek z 25. ledna 2019 ve 14:32.
  klobáska v něm napsal:

  GreefMan: Jen chci říct, že pokud musím hledat, abych článku porozuměl, tak je ten článek špatně napsaný.

  Příspěvek z 25. ledna 2019 v 7:24.
  GreefMan v něm napsal:

  klobáska: Jen chci říct, že pokud něco nevím tak si to najdu.

  Příspěvek z 23. ledna 2019 ve 23:03.
  klobáska v něm napsal:

  GreefMan: I za dob mého mládí byly děti, které uměly s počítačem. Na základce jsem měl několik spolužáků, kteří uměli s počítačem neskutečná kouzla. Ale stejně tak existují děti, které umí ve čtyřech letech plynule číst, nebo děti, které umí v patnácti integrovat. To není argument proti mé připomínce ohledně srozumitelnosti článku.
  Co se Googlu týče – proč jsi tedy ten článek vůbec psal, když si každý všechno může najít na Googlu? (Nemluvím o tom, že na Googlu najdeš i spoustu krávovin, které nejsou pravdivé, tzn., že v případě, že potřebuješ informace o odborném tématu – což je třeba i tebou zmiňovaný Linux a jeho různé podoby – tak je dobrý nápad zeptat se odborníka a ne bezhlavě googlit. Vynechávám i to, že kdyby Google chtěl, není problém ovlivnit výsledky vyhledávání, aby lidé nacházeli přesně to, co chceš, aby nacházeli – bez ohledu a to, jestli to je nebo není pravda. Takže tenhle „kult googlení“ je hloupost od samého základu.)
  Asi chápeš, že článek „Ahoj lidi, mám rád Linux, tak bych byl rád, abyste se o něm něco dozvěděli. Proto všichni honem začněte googlit informace o Linuxu!“ by nijak velký úspěch neměl, ale upřímně – k čemu je článek, u kterého musí čtenář googlit každé páté slovo? Představ si, že bys měl číst třeba článek o bitvě u Leukter, aniž by v něm bylo uvedeno cokoli o korintské válce nebo o politice Sparty a Théb. Bylo by potěšením ho číst? Kolik by sis toho z něj odnesl?
  Chápu, že v počítačové vědě je stejně jako v každé jiné někdy nutné použít určitý termín, abys mohl přesně vyjádřit, co máš v danou chvíli na mysli, nebo aby text lépe plynul. Ale proč potom v závorce nenapsat, co daná zkratka znamená, případně někde „v poznámce pod čarou“ nevypsat slovníček použitých pojmů?
  Samozřejmě, pokud píšu článek do vědeckého časopisu, můžu kolem sebe házet termíny, jak se mi zamane. Když ale píšu pro širokou veřejnost, je dobré formulovat text tak, jako kdyby čtenář o dané věci v životě neslyšel.
  Článek jsi, jak sám říkáš, napsal srozumitelně – ovšem srozumitelně pro člověka, který už se počítači nějakou dobu zabývá. Určitě už jsi narazil třeba na učitele, který sice látku zcela očividně ovládal, ale neuměl Ti ji podat ve srozumitelné formě – takový učitel je ale na nic, protože si od něj nic nevezmeš. Pokud chceš něco vysvětlovat, ať už je to stavba buňky nebo podoby Linuxu, musíš se na věc dívat očima toho, komu to vysvětluješ, a ne svýma vlastníma.

  Příspěvek z 23. ledna 2019 ve 23:01.
  GreefMan v něm napsal:

  Šťur: Ano, ale nejsem čistokrevný Linuxák, musím kvůli některým věcem používat Windows... Já vídám Arch spíš na serverech...

  Příspěvek z 23. ledna 2019 ve 21:53.
  Šťur v něm napsal:

  GreefMan: Tak ty jsi linuxák, jo? :->
  Jen poznámka k tomu Archu... Co jsi napsal je IMHO pitomost, Arch se na desktopy hodí dokonale, jen je pro zkušenější uživatele, jelikož si musíš doinstalovat a nakonfigurovat všecko sám... Od DE až po podporu tisku. Naopak na server bych Arch nenainstaloval, tam totiž potřebuješ nějakou stabilitu, což Arch fakt nemá, jelikož je rolling relase a každou chvíli máš jiné verze balíčků. Což vzhledem ke stavu některého softwaru, které se na leckterých serverech musí provozovat jednoduše nejde, často počítají se záislostmi v určitých verzích, a když se najednou závislost povýší, tak se to rozbije... Na servery fakt spíš Debian nebo nějaký derivát RHEL, které mnoho balíčků udržují po dlouhou dobu v určitých verzích jen s bezpečnostními aktualizacemi.
  Toť za mě asi vše, jinak je článek pěkný. :-)

  Příspěvek z 23. ledna 2019 ve 21:29.
  GreefMan v něm napsal:

  Klobáska: Máš pravdu i ne. Doba trochu pokročila a dnes už spoustu dětí ví co to je. Kromě toho existuje Google a mohou si to vyhledat. Ale zkusím to nějak vysvětlit:
  Open-source - Program nebo operační systém který je zdarma a lze u něj měnit zdrojový kód a soubory
  Desktop - Notebooky a počítače s Linuxem, Windows a macOS
  RAM - Paměť ve které se spouští programy. Čím víc, tím lépe.

  A řekl bych že jsem spoustu věcí vysvětlil celkem srozumitelně.

  Příspěvek z 23. ledna 2019 ve 20:58.
  GreefMan v něm napsal:

  buffy-forever: Rád ho vidím na netboocích - tyto laptopy mají malý výkon, ale na svižné Ubuntu/Mint to stačí...

  Příspěvek z 23. ledna 2019 ve 20:07.
  klobáska v něm napsal:

  Mám takový pocit, že autor článku si spletl stránku. :-|
  Představa, že tento článek bude číst a pochopí ho nějaký žáček na prvním stupni (což je zhruba cílová skupina Alíka), který o UNIXových systémech v životě neslyšel, je docela zvláštní. Já jsem ve druhém ročníku na informatice na matfyzu, o Linuxu mám nějaké základní znalosti a měl jsem co dělat, abych článku porozuměl.
  Kolik páťáků asi tak ví, co znamenají pojmy open-source, root, desktop nebo i jen RAM či procesor? Třeba jsem sto let za opicemi, ale většina mých vrstevníků (včetně mé maličkosti) to v tomto věku nevěděla. Ano, byly výjimky, ale byly to výjimky.
  To je jako kdybych já napsal článek o tom, jaký byl rozdíl mezi stravovacími návyky segnosaura a therizinosaura a předpokládal, že všichni ví o křídové fauně tolik, kolik jsem toho věděl já, když jsem byl na prvním stupni (tj. opravdu hodně, až se tomu sám někdy divím). Ano, mohl bych, ale nejdřív bych musel čtenáře poutavě uvést do tématu a ne psát článek s tím, že všichni vědí tolik co já.
  Z pohledu budoucího učitele informatiky bych doporučoval spíše přístup „předpokládám, že o Linuxu nic nevíte, a proto vám o něm něco povím“ místo „všichni víme, co je to Linux, pojďme si o něm popovídat“.

  Sečteno, podtrženo – informovat o počítačovém světě je dobré, ale jde to i jinak. ;-)

  Příspěvek z 23. ledna 2019 v 15:49.
  buffy-forever v něm napsala:

  Tvůj názor na notebooky s Linux?

  předchozí 1 další