Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Liška jako domácí mazlíček?

  vydáno  •  zvířata

  Čím dál víc na instagramu, facebooku nebo na různých internetových stránkách vídám fotky, kde je liška lidským společníkem, ale je tomu opravdu tak?

  Liška, © Sam Gaby

  Než se tomu podíváme na zoubek, povím vám něco obecného o lišce.

  Liška je naše nejběžnější divoce žijící psovitá šelma, která je velmi inteligentní. Tohle zvíře je považováno za symbol moudrosti. Ačkoli je lišek dost, je jen málo lidí, kteří ji viděli. Já osobně jsem se s liškou setkala a musím říct, že to je nádherný tvor. Málokteré zvíře myslí na svou bezpečnost a je obezřetné při každém svém pohybu jako ony. Tyto šelmy jsou tak trochu neviditelnými lovci, poněvadž umí důmyslně využívat okolní terén.

  Délka těla lišky obecné je až 90 centimetrů. Má ocas dlouhý asi půl metru, který v zimním období působí huňatě. Květ (tj. špička ocasu) má bílý. I když se jeví jako malý tvor, má 8 – 13 kg. Na zimu se nepřebarvuje jako většina jiné zvěře. Zůstává celoročně rezavá, zadní strany uší a tlapky jsou černé a konec ocasu se spodní částí těla jsou bílé.

  Stejně jako psík mývalovitý (o něm se dozvíte víc v dalším článku) jsou lišky aktivní spíš v noci. Pro myslivce jsou trochu problémem, jelikož se živí malými zajíčky, bažanty a koroptvemi. Samozřejmě loví i myši a hraboše. Jejich lov a vyčkávání na kořist je také jediná chvíle, kdy liška nemyslí tak moc na svou bezpečnost.

  Liška je pro mnohé roztomilé zvíře, nicméně jen málokdo tuší, co obnáší takový chov lišky. Jelikož je můj dědeček myslivcem, mohu s klidem využívat informace, které mi o chovu lišky poskytl on.

  Už od mala jsem chtěla lišku, ale bylo mi vždy odpovězeno větou: „Víš, jak to smrdí?“

  Liška je nazývána jako „nebezpečný druh zvířete“, tudíž je k jejímu chovu nutné povolení od státní veterinární správy. Už tohle komplikuje celé chování a ochočování tohoto tvorečka. Pro laiky je lištička něco jako divoký pes, je tedy možné ji krmit granulemi, ale je potřeba ji také očkovat a odčervovat. Je potřeba však vzít za dané, že liška je divoké zvíře, takže není možno ji vycvičit jako psa. Samozřejmě by se dalo ji vzít na obojek a vodítko, ale stálo by to za to, když by na ni psi útočili, protože je to pro ně přece jen cizí pach?

  U toho pachu ještě chvíli zůstanu. Liška má svůj specifický pach, proto ji také mnoho lidí nemá doma, ale je zavřená v zabezpečeném kotci a člověk ji může navštěvovat, protože ona jeho přítomnost bude tolerovat, ale jako klasický domácí mazlíček prostě nikdy nebude.

  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (3)

  morčátka v něm napsal:

  hmm..... ale proč potřebuji ochočovat si divokou lišku? můžu si ji přece koupit! a ještě- proč musím dostat povolení od veteriny???:-|:-|:-| jo a myslíte že ji neromálně budu moct chovat doma?????
  ????

  Příspěvek z 24. srpna 2019 v 9:28, upravený vzápětí.
  Lajka8697 v něm napsala:

  Ta lištička na obrázku je hezkáááá.......
  Nic ve zlym, jenom se ptam: neni kousek z wikipedie? (to kde bylo kolik váží a ještě něco)

  Ale uplně supeeeeeer8-DR^R^R^

  Příspěvek z 2. června 2019 v 8:43.
  konemy v něm napsala:

  Článek se mi moc líbí, ale čekala jsem trochu víc rozebranou etickou stránku chovu divokých zvířat lidmi.