Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Listonoh americký

  vydáno  •  Mazlíčci
  Listonoh americký je velmi zajímaví, ale také velmi zvláštní korýš. Žil tady už před 200 miliony lety a poznal dokonce i dinosaury. Svým vzhledem připomíná trilobita, a proto se mu přezdívá živoucí fosilie. Dožívá se velmi málo let. V přírodě žije jeden měsíc a v domácnosti až tři měsíce.

  Listonoh, © Hogim

  Pár zajímavostí: Má tři oči. Dvěma vidí podobně jako člověk a tím třetím nevidí. Třetí oko je velmi citlivé na světlo, a díky tomu může plavat za světlem, které je faktorem jeho růstu. Spousta lidí si myslí, že má dlouhý rozdvojený ocas, ale je to velký omyl. To, co vypadá jako dlouhý ocas, je ve skutečnosti tělo. Nohou nemá vůbec málo, na každé straně má okolo 76-ti nohou, které na sobě mají žábry. Kdyby se přestal pohybovat, zemřel by. I když spí nebo odpočívá, je stále v pohybu. Sice neplave, ale rychle pohybuje nohama.

  Chov: Listonoha koupíte ve formě vajíček. Můžete si koupit sadu, kde je vše potřebné, ale je tam jeden problém. V návodu píšou, že je máte dát do destilované vody. Je to velká chyba. Je to mrtvá voda, ve které by se listonohům moc nedařilo. Zakazují tam použít dešťovou vodu a to je další omyl. Listonohům se nejlépe daří ve dvou vodách, čisté dešťové a kojenecké. V sadě jsou vajíčka v detritu, který obsahuje mikroorganismy, které slouží jako potrava v prvních dnech života. Detrit má jednu nevýhodu, obohacuje vodu o dusík, který korýšům moc nesvědčí.

  Jak na to:

  1. Do skleněné nádoby nalejte kojeneckou vodu.
  2. Do vody vložte teploměr a pomocí stolní lampy nebo topítka zahřejte vodu na 25 stupňů.
  3. Vložte vajíčka do vody. V případě, že jsou vajíčka bez detritu, nalejte do vody lžíci zelené vody.
  4. Udržujte teplotu vody.
  5. Po vylíhnutí (1-4 dny) přemístěte larvy do malého akvária.
  6. V akváriu vyměňte vodu.
  7. Třetí den se zbavte detritu a nasypte jim trochu krmení.
  8. Další den nekrmte.
  9. Maličko zvyšte krmení.
  10. Po týdnu krmte najemno nastrouhanou mrkví nebo jablkem.
  11. Každé 3 - 4 dny vyměňte vodu.
  12. Po deseti dnech je můžete přemístit do většího akvária pro rybičky. Nechovejte je s rybičkami, listonoh je snadná kořist.
  13. Nasypete do akvária čistý akvarijní písek a úkryty.
  14. Pečlivě měňte vodu.

  Jak připravit zelenou vodu:

  Zelená voda je mikroskopický fyto zooplankton. Zelenou vodu jednoduše připravíte z dešťové vody.

  1. Do skleněné nádoby nalejte dešťovou vodu.
  2. Kápněte pár kapek hnojiva bez N+P.
  3. Nádobu s vodou dejte na slunné místo a počkejte 1 - 2 týdny.

  Za tu dobu voda zezelená. Nevypadá zrovna moc hezky. Voda nezezelenala, pouze se v ní rozmnožil mikroskopický fyto zooplankton, který má zelenou vodu. Zelená voda je přirozenou potravou listonohů v přírodě.

  Z mého chovu: Bohužel jsem měl sadu Hraj si a poznávej. V návodu psali, že je mám chovat v destilované vodě, a z toho důvodu se mi nevylíhli. Destilovaná voda neobsahuje minerály. Na poslední pokus jsem je dal do kojenecké vody a podařilo se to. Bohužel jsem měl lampičku s jedenácti watty a vodu jsem tím nemohl ohřát. Proto jsem vodu stále odsával a zahříval na sporáku. Jednou jsem tam nalil moc vody a zemřeli. Bylo to asi čtvrtý den. Byl jsem moc smutný a tak mně napadlo, že si koupím nová vajíčka, také akvarijní set STARTUP 50. Strýc mi daroval kulaté akvárko, které použiji místo toho ze sady. Jakmile je znovu vypěstuji, tak napíšu další článek, tentokrát o tom, jak jsem je choval.

  Více informací najdete na mém webu. Prosím, koukněte se na něj.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (1)

  Příspěvek z 9. září 2014 v 19:32.
  klokanmarketa v něm napsala:

  já je také chovala

  ale v destilované vodě a pod nimi byla nádoba s plechem nahoře a vní žárovka takže se od toho plechu zahřívali a sté sady jsem měla 4listonohy a 3 žabonožky :D at se ti při dalším pokusu daří