Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Listonos – bílý netopýr

  vydáno  •  zvířata

  Přestože je listonos moc zajímavým druhem, spousta lidí o něm neví. Víš, že tento druh netopýru je malý jako palec? Že ne? To nevadí! V článku se to a ještě mnohem více dozvíš!

  Listonos bílý, © Geoff Gallice

  Listonos bílý (nebo také vampýr bílý či netopýr bílý) je menší bílý netopýr. Anglicky se jmenuje Honduran White Bat a latinsky Ectophylla alba. Má bílou srst, což je u letounů (letoun je savec, který má křídla) poměrně vzácné. Váží průměrně 5 až 6 gramů a je velký 4 až 5 centimetrů.

  Jedná se o skoro ohrožený druh, protože lidé odstraňují lesy, tedy prostředí, v němž může listonos žít. Rozmnožuje se jednou až dvakrát ročně a dožívá se 12 až 16 let. Jeho potrava je plod fíkovníku (ale jí jen středoamerický druh fíkovníku), nebo také ovoce.

  Zajímavost: Tento netopýr může mít až 28 zubů!

  Nejvíce se vyskytuje ve Střední Americe, konkrétně v tropických oblastech Nikaraguy, Hondurasu, Panamy a Kostariky. Pohybuje se v nadmořských výškách 0 až 700 metrů nad mořem. V prostředí, kde žije, často dělá z listů od rostlin (třeba řapíku či helikónie) svůj „stan“, a to tak, že se spodní část listu ohne dolů, takže list připomíná převrácený lodní trup. Stan staví samice i samci, někdy jen samci. Bývá v něm 5 až 15 tvorečků.

  V tomto tzv. stanu bývá kolem 23 stupňů Celsia, což je teplota jako u nás v létě. List řapíku vydrží 7 a půl týdne, helikónie (taková zvláštní rostlina) až 61 týdnů, po „odumření“ listu skupina stan přestane používat a přesune se do jiného nebo si udělá nový. Skupina, která je ve společném stanu, spíš listu, není pevně vázaná, občas se ve stanu střídají a vedoucí se mění (vedoucím je vždy samec).

  Tady se můžete podívat na video, listonos bílý je tam od času 04:02:

  Zdroj: Wikipedia

  Autorka:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (9)

  Příspěvek z 15. dubna 2022 v 19:23.
  Charlott v něm napsala:

  Lassie: Oháňka: Díky moc. No, listonoš to teda není. :-D

  Příspěvek z 14. dubna 2022 ve 14:51.
  Lassie v něm napsala:

  Hezký článek.
  Ten pocit, když si místo listonos přečteš listonoš;-D.

  Příspěvek z 14. dubna 2022 ve 14:17.
  Oháňka v něm napsala:

  Moc pěkný článek, dávám pět tlapek! :) Další zajímavé zvířátko, o kterém jsem vůbec nevěděla. :-D