Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Loftus Hall

  vydáno  •  kultura

  Máte rádi tajemno? Bojíte se rádi? Pojďte se mnou podívat na jeden z nejstrašidelnějších domů.

  Straší snad Loftus Hall, © Romulus-Caesar

  Po čas jízdy podél osamocené silnice, která vede po malebném poloostrově Hook, na východě starověkého Irska, je snadné si všimnout zámku, který si získal pověst jako pověstmi nejvíce obklopená stavba v krajině. Pokud nějaká budova zapadá do prototypu domu se strašlivou až tragickou minulostí, pak je to tahle. Postavena na pozadí drsného a větrného útesu, Loftus Hall se táhne nad okolní krajinou. Její historické zdi viděly invazi, zajetí, mor, hlad a řadu osobních tragédií, z nichž mnohé žijí dodnes jako přízračné legendy, které se ústně tradují.

  Zaznamenaná historie Loftus Hall a pozemku, na němž se nachází, se táhne přes 800 let, ale místní obyvatelé říkají, že význam místa je známý již tisíce let a bylo kdysi zasvěcené druidům - vysoce postavené profesionální a náboženské třídě v starověké keltské kultuře.

  Barevná minulost

  Příběh Loftus Hall se začal psát kolem roku 1170, kdy Raymond (Redmond) Fitzgerald, přezdívaný Le Gros („Tuk“), zakotvil v Baginbrun Head na poloostrově Hook, v jižní části Irska zvané Wexford. Je to slavná lokalita irské historie, známá jako „místo, kde se v Irsku ztratil a vyhrál“. Raymond byl v jedné z prvních malých skupin normandských rytířů, kteří aktivně pomáhali při prosazování normandské nadvlády nad Irskem. Získal půdu v ​​oblasti, na níž postavil hrad známý jako Houseland Castle. V průběhu let se dostal do havarijního stavu a v roce 1350 postavili jeho potomci nový hrad nazvaný The Hall nebo „Redmond Hall“.

  Hlavní sál zůstal díky rodině Redmondů nedotčen až do poloviny roku 1600, kdy se na hrad opakovaně útočilo přes irské konfederální války, přičemž nakonec byl v rámci cromwellských konfiskací zbourán. 20. července 1642 The Hall pozoruhodně bránil tehdy osmašedesátiletý Alexander Redmond, který úspěšně čelil napadení hradu vůči asi devadesátce anglických útočníků, a to všechno jen s pomocí svých dvou synů, s několika nájemníky, se dvěma vojáky a s krejčím. Angličani poté odstoupili, až na několik útoků, po kterých získal Redmond příznivé podmínky přímo od Cromwella. Po jeho smrti kolem roku 1651 byla Redmondova rodina vyhnána z hradu a jejich domov se prodal v aukci. V roce 1666 Henry Loftus, původem z Yorkshire (Anglie), získal zabavené pozemky a dům byl přejmenován na Loftus Hall.

  Rekonstrukce Loftus Hall

  Po desetiletích a následujících staletích se rodina Loftusů šlechticky vyšvihla, celkem běžní zde byli baroni, hrabata a markýzové, a když vylezli po žebříku aristokracie, proslulá rodina doufala, že mohou přilákat královnu Viktorii k návštěvě. S ohledem na tento cíl se John Henry Loftus, čtvrtý Markýz z Ely, pustil do obrovské renovace mezi lety 1870 a 1879, aby byl dům větší než kdykoli předtím. Ačkoli je obecně hlášeno, že Loftusova síň byla kompletně zbořena a přestavěna, existují důkazy, že velká část bývalého sálu byla využita a začleněna do domu, který je vidět dnes.

  Při rekonstrukci budovy se na nákladech vůbec nic neušetřilo. Postavený jako třípodlažní zámek s balustrádním parapetem se Loftus Hall může pochlubit zdobenou mozaikovou podlahou a velkolepým schodištěm, ručně vyřezávaným italskými řemeslníky. Dům určitě byl vhodný pro královnu, ale královna Viktorie nikdy nepřijela, což způsobilo rodině Loftusových hluboké zklamání.

  Šílenství, smrt a tragédie zasáhly historickou síň

  I když bohatá a pestrá minulost Loftus Hall jako historické budovy celkem stačí k tomu, aby potěšila milovníky historie, jsou to právě legendy, nevysvětlené tajemství a příběhy o strašidelných zjeveních, které z loftské síně a z Loftus Hall vůbec činily jeden z nejnavštěvovanějších panských domů v celém Irsku. Tyto legendy vycházejí ze skutečnosti, konkrétně ze života a smrti Anny Tottenhamové.

  V polovině roku 1600 se Charles Tottenham oženil s čestnou Annou Loftusovou, dcerou prvního Viscounta Loftus a měli šest dětí, čtyři chlapce a dvě holky - Elizabeth a Anne. Ale zdravotní stav jeho ženy se zhoršil a zemřela, zatímco dívky byly ještě poměrně malé. O dva roky později se Tottenham oženil se sestřenicí Jane Cliffe a společně s Annou žili v Loftus Hall. Jednou v noci uprostřed mohutné bouře dorazila loď na Hookský poloostrov a mladý muž se vydal do Loftus Hall, aby se zeptal, jestli se tam může ubytovat. Nebylo neobvyklé, že by cizí lidé klepali, protože drsné vody kolem pobřeží Wexfordu často vedly k tomu, že lodě se musely ukrýt na břehu nebo skončily rozbité o skalní útesy.

  Mladý muž přijal pozvání domácích a v domě zůstal několik týdnů. Během této doby se Anne, nyní mladá žena, zamilovala do cizince a strávila nespočet hodin společně s ním v místnosti Tapiserie. Podle místních pověstí jeden večer Anne hrála karty s cizincem i ostatními hosty, když se sklonila pod stůl, aby opět zvedla kartu, kterou upustila, a všimla si, že cizinec má kopyta. Vykřikla hlasitě a přiměla cizince, aby se odhalil jako ďábel. Přeměnil se na ohnivou kouli a vystřelil přes střechu, takže Anne v místnosti zanechal ve stavu traumatu, ze kterého se nikdy nevzpamatovala.

  Anne se její duševní stav rychle zhoršoval, proto rodina, v rozpacích z takového chování, její pohyb omezila na jedinou místnost v domě, kde zůstala až do své smrti v roce 1775. Říká se, že od té chvíle byl Loftus Hall sužován těžkou poltergeistickou činností, neklidná Anne nikdy nemohla odpočívat v klidu. Několik protestantských kněží bylo rodinou předvoláno, aby zastavili zlé síly domu, což se nikomu nepovedlo. Ve svém zoufalství požádala rodina, ačkoliv sama protestantská, o pomoc katolického kněze, nájemníka na jejich statku, otce Thomase Broaderse, který dům nakonec očistil od negativních sil. Populárně se uvádí, že jeho náhrobek obsahuje nápis „Tady leží tělo Thomase Broaderse, který udělal dobro a modlil se za všechny a vyhnal ďábla z Loftus Hall“, i když neexistuje žádný důkaz, že tento nápis vůbec existoval.

  Odhalení legendy

  Je spravedlivé říct, že mnoho detailů tohoto tvrzení je pravděpodobně jen o málo pravdivějších než fiktivní lidové příběhy. Nicméně zprávy, které se vracejí přes sto let, říkají, že Anne byla až do své smrti skutečně omezena na pokoj v Loftus Hall. Tak co se jí doopravdy stalo?

  Je velice pravděpodobné, že příběh o tom, jak si Anne pod stolem všimla kopyta, a povídačku o ďáblu, který vystřelil střechou, smyslela sama rodina Loftus, aby odradila žebráky a jiné cizince od návštěvy haly. Koneckonců, zoufale doufali, že na návštěvě přivítají královnu Viktorii, takže poslední věc, kterou potřebovali, byla „nepříjemnost“, která by se tomu dostala do cesty. To pak vyvolává otázku, zda byla Anne skutečně omezena kvůli duševní nemoci nebo zda existoval jiný důvod, proč měl její život tak tragický konec. Podle jedné alternativní teorie se cizinec zamiloval do Anne a požádal jejího otce Charlesa Tottenhama o Anninu ruku a svolení s manželstvím, ten to však odmítl. Cizinec opustil dům, což Anne zlomilo srdce. Ale v tomto příběhu je další zvrat. Během obnovy budovy Loftus Hall byla mezi stěnami nalezena místnost, o které se všeobecně myslelo, že to byla místnost, ve které byla Anne zavřená. Zde také byly nalezeny skeletové pozůstatky malého dítěte. Otěhotněla snad Anne s cizincem a rozhádala se svou rodinou? Mohlo to být důvodem pro to, aby ji její otec zamkl, aby těhotnou Anne nikdo nemohl vidět. Jeden místní zdroj naznačuje, že Anne zemřela během porodu poté, co její otec odmítl dovolit někomu znát její těhotenství, včetně místního lékaře, a utrpěla komplikace vedoucí k její smrti. Dnes je hrobka Anne Tottenhamové umístěna na místním hřbitově ve Wexfordu. Ale něco je na tom zvláštního. Na rozdíl od okolních hrobů je tento zcela zpevněný. Lidé, kteří ji pohřbili, jasně chtěli zajistit, aby se nikdo nemohl dostat k tělu. Jaké temné tajemství si Anne vzala sebou do hrobu? Je Loftus Hall strašidelný?

  Obrazně řečeno, Loftus Hall je tedy skutečně strašidelný, svou temnou a neklidnou historií. Člověk může téměř cítit smutek a trauma, které se staly v jeho stěnách. Ale toulá se duše Anne po chladných a prázdných místnostech tohoto panského sídla ještě dnes? Mnoho lidí je přesvědčeno, že odpověď je ano. Američtí lovci duchů skutečně provedli podrobnou prohlídku domu a tvrdili, že zjistili početné anomálie. V roce 2014 Loftusova hala upevnila svou reputaci jako nejvíce strašidelný dům v Irsku, když jeden návštěvník věřil, že zachytil na kameru strašidelný obraz. Následně se stal virálním a přitahuje pozornost lidí po celém světě. Dvacetiletý Thomas Beavis řekl, že procházel fotografie ve svém fotoaparátu, když si všiml strašidelné postavy mladé ženy a starší ženy v okně. Jedná se o trik světla nebo o ducha Anne Tottenhamové a její matky?

  Na počátku 20. století došlo k bankrotu rodiny Loftusových a po smrti posledního člena rodiny Loftus Hall převzali benediktini, kteří jej obsadili až do roku 1935. V roce 1937 jej sestry Prozřetelnosti předělaly na klášter a školu pro mladé dívky, které se chtěly připojit k řádu. Místní obyvatelé říkají, že lidé byli zděšeni, protože legendy o samotném ďáblu, který navštěvuje sál, jsou tady pořád hodně a dobře živené. V roce 1983 koupil Loftus Hall Michael Deveraux, který ho otevřel jako „Loftus Hall Hotel“. Michael zemřel v síni a jeho žena se několik let snažila řídit hotel sama, až do jedné noci, kdy odletěla bez jakéhokoli vysvětlení a nechala všechno jen tak. Loftus Hall pak vstoupil do dalšího temného období - majetek zůstal prázdný, ale téměř deset let byl nezákonně obsazen lidmi, kteří prováděli satanské rituály a setkání. V roce 2011 jej zakoupili jeho současní vlastníci, rodina Quigley, kteří se pustili do ambiciózního projektu obnovy. Dnes je Loftus Hall otevřen veřejnosti, ta se může zúčastnit 45minutové prohlídky s průvodcem, který ji provádí historií sálu a vypráví mnoho legend. Když opustíte sál po jedné z těchto cest, zůstane ve vás více otázek než odpovědí. Fakta a fikce se v dějinách Loftus Hall staly tak těsně propojenými, že není možné určit, kde končí historie a začíná legenda.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (11)

  Příspěvek z 16. října 2018 v 19:12.
  Romulus-Caesar v něm napsal:

  SVETLO: www.paracz.cz je můj web, na kterém jsem pracoval 15 let.

  matisek005?: Kristínka mi pomahala s úpravou nepopírám.

  Příspěvek z 16. října 2018 v 15:55.
  dennisvet v něm napsal:

  Co by na tom trvalo?

  Příspěvek z 15. října 2018 ve 20:19.
  lékařský v něm napsal:

  To záleží na datumu vložení. Podle mě trvá udělat takový blok. A článek byl vydaný předevčírem takže opsané?8-o