Na finále olympiády jsme zamířili ve středu 22. listopadu do Poslanecké sněmovny. Po pravdě řečeno, vypadalo to tam velmi zvláštně. Do lavic označených štítky se jmény poslanců usedli pro tentokrát finalisté Logické olympiády. Už při letmém pohledu do sálu bylo patrné, že dívky jsou v menšině.
Zatímco poslanci v poslanecké sněmovně při hlasování odpovídají pouze ANO, NE, popřípadě se hlasování zdrží, školáci měli úkol mnohem těžší.
správnĚ je...Odpověď na níže uvedenou otázku zjistíte v rubrice Soutěže/výherci. |
Zajímalo nás, který úkol finalisty nejvíc potrápil. U těch mladších to prý bylo řešení tangramů. Soutěžící měli co nejrychleji poskládat ze sedmi dílků této proslulé skládačky obrazec, který viděli na velké obrazovce. Ale cenné body mohli získat jen ti nejrychlejší.
Vítězem v kategorii základní školy - 1. stupeň ZŠ (1. - 5. třída) se stal Filip Brukner, páťák ze základní školy Velvarská v Kladně. K jeho největším koníčkům prý patří matematika. Za pomoci prstů zvládal základy sčítání už jako předškolák.
Na otázku jak se učí ve škole, Filip bez dlouhého váhání odpověděl, že se vlastně moc učit nemusí. Jednou by se rád stal buď vědcem v Akademii věd nebo jazykovědcem. Držíme palce, aby se mu to povedlo.
Zkuste si jednu úlohuNabízíme ukázku zadání jedné ze soutěžních úloh. Dokážete určit, která možnost nepatří mezi ostatní? |
Vítězové Logické olympiády 2010
V kategorii základní školy (žáci 1. – 5. tříd)
-
místo Filip Brukner, ZŠ Velvarská, Kladno
-
místo Jan Bednář, ZŠ Sirotkova, Brno
-
místo Johana Prudká, ZŠ Vřesinská, Klimkovice
V kategorii střední školy (studenti 1. – 4. ročníků)
-
místo Marek Michl, Gymnázium Žitavská, Česká Lípa
-
místo Jiří Kučera, Gymnázium Christiana Dopplera, Praha
-
místo Tomáš Novotný, Gymnázium Žitavská, Česká Lípa
logická olympiáda 2010Logická olympiáda má dvě věkové kategorie. První tvoří žáci 1. – 5. tříd základních škol, druhou pak studenti 1. – 4. ročníků středních škol. Nejúspěšnější řešitelé postoupili do krajských kol a následně do celorepublikového finále, které se odehrálo koncem listopadu. Logická olympiáda není o naučených znalostech, ale o zdravém rozumu, kreativním myšlení a schopnosti samostatného uvažování. V nominačním kole Logické olympiády soutěžilo přibližně 10 000 žáků a studentů. Nejvíce soutěžících bylo ze Středočeského kraje (1 252 ZŠ a 382 SŠ), následoval Moravskoslezský kraj (775 ZŠ a 728 SŠ). Nejméně soutěžících se zapojilo v Pardubickém kraji. Nejmladší soutěžící byli prvňáčci, ale žádný z nich se neprobojoval do krajského kola. Z druháků postoupili do krajských kol tři žáci. Nejúspěšnější řešitelé nominačního kola (úkoly se řešily prostřednictvím internetu) postoupili do krajských kol. Tam už se museli zúčastnit osobně. Více informací a podrobné výsledky najdete na stránkách www.logickaolympiada.cz |