Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Logická olympiáda zná své vítěze. Obstáli byste také?

  vydáno  •  škola a poznání · soutěže
  V září jsme vám v Alíkovinách představili logickou olympiádu, soutěž, do které se mohou zapojit třeba i prvňáci. Nezáleží v ní totiž na úrovni školních znalostí, ale na tom, jak dovedete přemýšlet. O to víc jsme byli zvědaví na finálové klání, do kterého postoupili ti nejšikovnější z 10 000 přihlášených žáků a studentů.

  Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky, 22. listopadu 2010, © Radkaa

  Na finále olympiády jsme zamířili ve středu 22. listopadu do Poslanecké sněmovny. Po pravdě řečeno, vypadalo to tam velmi zvláštně. Do lavic označených štítky se jmény poslanců usedli pro tentokrát finalisté Logické olympiády. Už při letmém pohledu do sálu bylo patrné, že dívky jsou v menšině.

  Zatímco poslanci v poslanecké sněmovně při hlasování odpovídají pouze ANO, NE, popřípadě se hlasování zdrží, školáci měli úkol mnohem těžší.

  správnĚ je...

  Odpověď na níže uvedenou otázku zjistíte v rubrice Soutěže/výherci.

  Jak nám prozradil předseda Mensy ČR Tomáš Blumenstein, který zároveň soutěžící celým kláním provázel, finále olympiády se skládalo z několika různých úkolů. Nechyběl mezi nimi písemný test, promítaný test, krátké video. V mnoha případech záleželo nejen na správném řešení, ale také na rychlosti soutěžících.

  Skládání tangramu dalo některým soutěžícím hodně zabrat.

  Skládání tangramu dalo některým soutěžícím hodně zabrat.

  Zajímalo nás, který úkol finalisty nejvíc potrápil. U těch mladších to prý bylo řešení tangramů. Soutěžící měli co nejrychleji poskládat ze sedmi dílků této proslulé skládačky obrazec, který viděli na velké obrazovce. Ale cenné body mohli získat jen ti nejrychlejší.

  První místo v kategorii 1. stupně základních škol získal Filip Brukner ze ZŠ Velvarská v Kladně.Vítězem v kategorii základní školy - 1. stupeň ZŠ (1. - 5. třída) se stal Filip Brukner, páťák ze základní školy Velvarská v Kladně. K jeho největším koníčkům prý patří matematika. Za pomoci prstů zvládal základy sčítání už jako předškolák.

  Na otázku jak se učí ve škole, Filip bez dlouhého váhání odpověděl, že se vlastně moc učit nemusí. Jednou by se rád stal buď vědcem v Akademii věd nebo jazykovědcem. Držíme palce, aby se mu to povedlo.

   

  Zkuste si jednu úlohu

  Nabízíme ukázku zadání jedné ze soutěžních úloh. Dokážete určit, která možnost nepatří mezi ostatní?

  Která z možností nepatří mezi ostatní?

  Vítězové Logické olympiády 2010

  V kategorii základní školy (žáci 1. – 5. tříd)

  1. místo Filip Brukner, ZŠ Velvarská, Kladno
  2. místo Jan Bednář, ZŠ Sirotkova, Brno
  3. místo Johana Prudká, ZŠ Vřesinská, Klimkovice

  V kategorii střední školy (studenti 1. – 4. ročníků)

  1. místo Marek Michl, Gymnázium Žitavská, Česká Lípa
  2. místo Jiří Kučera, Gymnázium Christiana Dopplera, Praha
  3. místo Tomáš Novotný, Gymnázium Žitavská, Česká Lípa
  Vítězové mladší i starší kategorie Logické olympiády.

  Vítězové mladší i starší kategorie Logické olympiády.

  logická olympiáda 2010

  Logická olympiáda má dvě věkové kategorie. První tvoří žáci 1. – 5. tříd základních škol, druhou pak studenti 1. – 4. ročníků středních škol. Nejúspěšnější řešitelé postoupili do krajských kol a následně do celorepublikového finále, které se odehrálo koncem listopadu. Logická olympiáda není o naučených znalostech, ale o zdravém rozumu, kreativním myšlení a schopnosti samostatného uvažování.

  V nominačním kole Logické olympiády soutěžilo přibližně 10 000 žáků a studentů. Nejvíce soutěžících bylo ze Středočeského kraje (1 252 ZŠ a 382 SŠ), následoval Moravskoslezský kraj (775 ZŠ a 728 SŠ). Nejméně soutěžících se zapojilo v Pardubickém kraji.

  Nejmladší soutěžící byli prvňáčci, ale žádný z nich se neprobojoval do krajského kola. Z druháků postoupili do krajských kol tři žáci. Nejúspěšnější řešitelé nominačního kola (úkoly se řešily prostřednictvím internetu) postoupili do krajských kol. Tam už se museli zúčastnit osobně. Více informací a podrobné výsledky najdete na stránkách www.logickaolympiada.cz

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (37)

  Příspěvek z 8. prosince 2010 ve 23:28.
  Kaerde v něm napsal:

  Žlutá

  Jako jedíná je na lichý počet písmen. A jako jediná nezačíná na V. Ale záleží na tom jak se na to díváme. POkud jde o chutě tak to pak fajalová. Pokud jde o to co je napsáno pod obrázkem tak to pak červená. Ale u mě to prostě vede žlutá.

  Příspěvek z 7. prosince 2010 v 19:27.
  chcikukyho v něm napsal:

  olimpiáda

  můj kámoš  a spolužík byl loni 12. a já v krajskim kole nevim jaká25

  Příspěvek z 7. prosince 2010 v 17:17.
  petitka00 v něm napsal:

  fialová4