Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Logopedické pohádky pro nácvik výslovnosti: Líná Lída a laskavá Lada

  vydáno  •  Škola a poznání · Knihy · Rodičům · Audioknihy
  O tom, že i logopedická pomůcka může být poutavá a vtipná vás přesvědčí autorky Ilona Eichlerová a Jana Havlíčková, obě klinické logopedky, které se rozhodly vytvořit soubor pohádkových příběhů pro nácvik fixace správné výslovnosti. Poslechněte si audiopohádku z nové audioknihy Logopedické pohádky, kterou pro děti čte Bára Hrzánová.

  Bára Hrzánová ve studiu., © Supraphon

  Pokud pohádku nelze přehrát, zvolte jiný prohlížeč:

  Líná Lída a laskavá Lada

  Pohádka pro nácvik a správnou fixaci písmene L. Procvičované písmeno se nezdvojuje a objevuje se výhradně na začátku slov.

  Logopedické pohádky

  Během logopedického nácviku se postupuje od slabik a slov, přes říkanky až k vyprávění. Jestliže dítě zvládá hlásku v říkance, je potřeba upevnit neboli zafixovat ji v delším celku.

  I pro podobu tohoto celku, slova, existují pravidla, procvičované písmeno by mělo být nejprve jen na začátku slova, nesmí se ve slově zdvojovat, nesmí obsahovat jiné podobné hlásky případně hlásky, jejichž výslovnost je pro dítě složitá a mnohá další. Vytvoření smysluplného příběhu s dodržením veškerých pravidel se tak stává pro většinu rodičů složitým kvízem.

  Velmi přitažlivým textem pro děti předškolního věku jsou pohádky. Vyprávěním nad pohádkou, povídáním pohádky podle návodného obrázku děti nenásilně slova procvičí a častým vyprávěním zafixují v řeči. 

  Dětem blízké pohádkové příběhy vytvořily autorky Ilona Eichlerová a Jana Havlíčková. „Pracujeme přes dvacet let jako logopedky a takový materiál určený dětem předškolního a mladšího školního věku nám prostě chyběl, tak jsme si ho musely vytvořit“, dodávají s úsměvem ke své knize Logopedické pohádky.

  Fotogalerie

  I u logopedie platí, že jen častým opakováním lze dosáhnout kýžené nápravy. Mnohý rodič ale potvrdí, že opakovat stále dokola tentýž text není úplně zábavné. Proto je další možností společný poslech pohádky a její opakování či převyprávění vlastními slovy.

  Logopedické pohádky nyní vychází v audiopodobě v podání herečky Barbory Hrzánové. „Přiznávám, že s výslovností jsem měla v dětství velké problémy. O to víc jsem na tom musela pracovat, zvlášť když jsem se rozhodla studovat herectví,“ dodává.

  Knihu Logopedické pohádky vydalo nakladatelství Portál, audioknihu Logopedické pohádky vydává Supraphon.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (2)

  Příspěvek z 6. prosince 2014 v 18:14.
  Titulu-12 v něm napsala:

  Reakce na ElfNoldor:

  Kdo??182

  ElfNoldor v něm napsal:

  Zlá žena

  a špatný člověk je to.