Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Londýn

  vydáno  •  volný čas venku
  Napadlo vás někdy, že za hranicemi České republiky, daleko za našimi hranicemi, je něco, co nelze popsat slovy, co nelze nakreslit, ani vyjádřit pouhou větou. Pokud nenapadlo, tak vás musím poučit. Něco takového je a to něco je Velká Británie.

  DOUBLE DECKER. Tradiční londýnský dopravní prostředek veze britské atlety na mítinku Diamantové ligy., © Reuters

  Možná si říkáte, že jste o Velké Británii ještě nikdy neslyšeli. Ale co když jste slyšeli o Anglii? To je dost pravděpodobné. Velká Británie je úplně to samé, víte proč? No, protože Velká Británie se dělí na tři části: Anglie, Skotsko, Wales. Ale Anglie je nejznámější. Ptáte se proč? Nejspíše proto, že v Anglii je hlavní město Velké Británie, Londýn. 

  V Londýně sídlí králova Alžběta II. i premiér David Cameron. Královna má sídlo v Buckinghamském paláci a premiér v legendárním domě na 10 Downing Street, kde bydlí každý britský premiér. 

  Slyšeli jste už o skupině Beatles? Pokud ne, vaši rodiče ji určitě znají. Byla to nejznámější skupina jejich doby. 

  Ale určitě znáte Sherlocka Holmse, nejslavnějšího a nejchytřejšího detektiva všech dob. A kdo ho vymyslel? Angličan!

  Rozhodně také nesmím zapomenout na nádhernou a jedinečnou vlajku. Tato vlajka má i svůj vlastní název, jmenuje se Union Jack. A potom taky hymna God save the Queen (Bože, chraň královnu). Hymna je zajímavá tím, že když je na trůnu král, hymna má název God save the King (Bože, chraň krále) a když královna, tak je to God save the Queen (Bože chraň královnu).

  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (3)

  Příspěvek z 19. dubna 2015 v 7:06.
  iva-ribana v něm napsala:

  GB nebo UK


  Moje angličtinářka tvrdí, že kdo je znuděn v Londýně, je znuděn životem. Teda, tvrdí, že to někdo řekl. A malá poznámka: nejsem si jistá, jestli je to v češtině taky tak, ale v angličtině je Great Britain (Velká Británie) označení pro ten hlavní ostrov a zahrnuje, jak bylo v článku správně uvedeno, Skotsko, Wales a Anglii. Celý stát se ale jmenuje United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland (nevím, jak přesně je to s těmi velkými písmeny), zkráceně prostě United Kingdom nebo UK. A znamená to Spojené království Velké Británie a Severního Irska, protože kromě ostrova Velká Británie zahrnuje právě i Severní Irsko. Ale říkám, ono je to v češtině asi jedno.
  Taky bych se tam chtěla někdy podívat...

  Příspěvek z 18. dubna 2015 ve 14:50.
  Kristka01 v něm napsala:

  Já mám radši město New York a celé USA. 101010

  Příspěvek z 17. dubna 2015 ve 12:58.
  Lodo10 v něm napsala:

  Super

  London je super