Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Londýn - kam dřív? + kvíz

  vydáno  •  Doma a ve světě · Cestování · Anglie · Zahraničí
  Důkladná prohlídka tak velikánského města jako je Londýn, vám zabere hodně času. Už proto, že je hodně velký, trvá docela dlouho, než se dostanete z jednoho místa na druhé. Ale za šest dní už se dá vidět leccos...

  Asi nejznámější londýnský most - Tower Bridge vás přes řeku Temži dovede do hradu Tower., © Radkaa

  S rodiči jsem navštívila hlavní město Velké Británie - Londýn. Má přibližně 7 milionů obyvatel (o 3 miliony méně, než celá Česká republika). Nejstarší památky jsou z doby římské říše, ale i z časů, kdy žilo mnoho králů a královen - tedy ze středověku. Nabízím nahlédnutí do svého cestovatelského deníku.

  První cesta double deckerem (sobota)

  Jeli jsme na ruzyňské letiště, odkud jsme letěli na letiště Londýn/Luton a pak jeli autobusem Greenline z Lutonu do centra Londýna. V Londýně jsme vystoupili a konečně se mi splnilo moje přání - do hotelu Ibis nás dopravil dvoupatrový autobus (double decker).

  Při návštěvě Londýna si nikdo nechce nechat ujít procházku po mostě Tower Bridge.Dali jsme si tam kufry a šli do města. Navštívili jsme trh v Portobello Road. Na zpáteční cestě nás překvapil obchod s českými potravinami. Vůbec jsme netušili, že se v Anglii dají koupit. Následovala cesta double deckerem k Tower Bridge. To je londýnský most přes řeku Temži.

  Hyde Park a velká náměstí (neděle)

  Po snídani jsme jeli vlakem na zastávku Marylebone; odtud metrem na Hyde Park Corner. To je velký londýnský park, kde lidé cvičí, běhají, a nebo třeba jen sedí a povídají si. Přešli jsme na druhý roh, kde lidi mluvili - mohli říct cokoliv a ti, co šli okolo, je poslouchali. Já tomu nerozuměla, protože anglicky umím málo.

  Pak jsme došli k Marble Arch - to je hezká stará brána. Česky to znamená "mramorový oblouk". Brána byla navržena pro Buckinghamský palác, ale byla přemístěna do Parklane, protože byla úzká pro velké kočáry. U ní se modlili muslimové.

  kvíz

  Zkus své znalosti  metropole na Temži.

  Dál jsme jeli double deckerem k náměstí Leicester square. Tam je kino a před ním na zemi obtisklé dlaně známých osobností. Taky je tu socha Charlieho Chaplina. Ještě jsme si prohlédli obrazy v Národní galerii na Trafalgar square. Jsou tady obrazy ze 13. -20. století z celé Evropy. Pak jsme se jen tak projížděli double deckerem a koukali po památkách.

  Procházka po slavném mostě (pondělí)

  Ráno jsme vyrazili k Buckingham Palace, kde sídlí anglická královna. Šli jsme se podívat na Horse Guards, což je přehlídka stráží na koních. Na St. Martin jsem si poté, co jsme slyšeli koncert, namalovala královnu Elizabeth. Byla vyrytá v nějakém kovu a já jsem ji obkreslila tak, jako obkreslujete minci pod papírem.

  Po mostě Tower Bridge se můžete nejen projít, ale můžete také obdivovat původní zařízení, které umožňovalo jeho zvedání.Následovala prohlídka mostu Tower Bridge. Výtahem jsme vyjeli nahoru, podívali se na video o historii mostu a přešli přes celý most na druhou stranu. Byl tam i takový počítač, kde jste se mohli něco dozvědět a vyzkoušet si kvíz. Dívali jsme se okny ven a vyfotili. Dole ve strojovně jsem si mohla vyzkoušela nějaké věci na modelech a ukázali nám stroje na zvedání mostu.

  Výměna stráží u královského paláce (úterý)

  Londýn - výměna stráží před Buckinghamským palácem.Od 11:30 probíhala výměna stráží u Buckingham Palace. Museli jsme přijít skoro o hodinu dřív, jinak bychom nic neviděli, protože tam bylo hodně lidí. Začalo to takhle: Přišli vojáci a srovnali se do řad. Srovnávání bylo ale hodně legrační. Potom tam pořád chodil k nám a na druhou stranu jejich velitel.

  Pak přišli ti, co je měli vystřídat, a kapela těch prvních začala hrát. Nevím, co přesně kdy hráli, ale kapela těch, co je vystřídali, jednou hráli hudbu z Indiana Jones a Yesterday. Mezi hraním se vystřídali ti, co stáli před palácem. Potom něco říkali a za zvuku kapely odpochodovali.

  Londýnské oko, Big Ben i královská hvězdárna (středa)

  Proslulá věž Big Ben.Ve středu jsme šli na London Eye, odkud jsme viděli "okurku" (vysoký dům, který se podobá okurce) i Big Ben a parlament. Celá věž Big Ben se jmenuje podle zvonu. Všude byla vidět řeka Temže a mosty na ní.

  Potom jsme jeli vlakem do Docklands, kde jsme prošli podchod pod řekou Temží. Další naše zastávka byla v Greenwichi, kde je královská hvězdárna. Ta sloužila do roku 1948 a nyní funguje jako muzeum. Jsou tam vzory britských měr (yard, stopa a palec) a prochází jí nultý poledník.

  Nultý poledník určuje polohu na zemi, kterou dříve kapitáni na lodích odhadovali podle hvězd nebo času. Pak jsme jeli lodí z Greenwich do Westminster - jeli jsme pod Tower Bridge, okolo Big Benu až k London Eye. Už se začínalo stmívat, takže bylo všecko nádherně osvětlené.

  Náš cíl - James Bond (čtvrtek)

  Ve čtvrtek jsme se vraceli domů. Na Victoria Station jsme si nechali kufry a jeli double deckerem k muzeu jménem Imperial War Museum, které najdete v jižním Londýně. Na začátku byl starý double decker, letadla, ponorky, tanky, zbraně a další věci. My jsme tam ale jeli kvůli Jamesi Bondovi, protože tam zrovna probíhala výstava o něm.

  Pak jsme si vyzvedli kufry a nasedli do autobusu Greenline, který nás odvezl na letiště. Na letišti jsme přečkali požární poplach, ale nakonec jsme se šťastně dostali do letadla a zpátky do Prahy.

  Londýn je moc hezké město, takže když budete moci, určitě se tam jeďte podívat!

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (24)

  Příspěvek z 1. září 2009 ve 22:58.
  Lenulinka71 v něm napsala:

  Reakce na Micíkoli:

  jj, tak to jsem na tom s tvou ségrou stejně :D

  Příspěvek z 1. září 2009 ve 22:56.
  Lenulinka71 v něm napsala:

  Love...

  Londýn miluju! Jedním z mých největších snů je tam jednou bydlet. Sice jsem tam ještě nikdy nebyla a je dost možné, i když o tom vážně pochybuju, že to tam zas tak úžasné není.. Moc se těším až se do tohohle překrásnýho města jednou podívám :)

  Příspěvek z 9. srpna 2009 v 11:37.
  ursulamisseldon v něm napsal:

  The Tudors

  London is best city. I love it ,because it is great tudor's place.4