Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Los Punťa III. – objevení Ameriky

  vydáno  •  Historie · Pohádky

  Los Punťa III. se rozhodl objevit něco nového. Tak vyplul na lodích objevovat. Objevoval různé země i moře. Až nakonec spatřil tu zemi...

  Los Punťa III. na lodi, © Deni12

  První výprava losa Punti započala 3. srpna 1492, kdy vyplul na svou první plavbu do Indie ze španělského přístavu se třemi loděmi – Niňa, Pinta a Santa María.

  Dobře, sám by to nikdy nezvládnul. Byl zástupcem kapitána, kterým nebyl nikdo jiný než sám Kryštof Kolumbus. Cílem bylo obeplout Indii.

  První Punťovou zastávkou byly Kanárské ostrovy. „Ty jsou, ale krásné!“ pronesl. „Kryštofe, tady jsou zajímavé stromy! Takové neznám, půjdu se na ně podívat. Půjdeš se mnou?“ Kapitán měl ale práci s plánováním další trasy, proto výlet na pevninu odmítnul. Punťa tedy vyrazil a obdivoval palmy i krásný vodopád, který byl v centru ostrova. Los má 4 nohy a umí rychle běhat, takže ta vzdálenost pro Punťu nic neznamenala.

  Když byly zásoby doplněny, bylo potřeba provést drobné opravy. No drobné opravy, to se řekne. Na začátku plavby se Punťovi povedlo prokopnout na palubě několik prken a jednou, když se v noci procházel po palubě, tak narazil hlavou do stožáru. Losi mají tvrdé lebky, protože od přírody do sebe dva rivalové při rvačce naráží parožím. Ale ten stožár to nějak neustál a nalomil se. Na moři nezbylo nic jiného, než stožár vyměnit za menší náhradní, ale při těchto „drobných opravách“ byl malý stožár opět sundán a uložen v podpalubí. Nahradil jej nový, větší stožár. No a pochopitelně bylo nutné opravit i plachty. Ano, hádáte správně. I ty utrpěly újmy díky našemu nešikovi. Když bylo vše opraveno a zásoby doplněny, tak trojice lodí opět vyplula na širé moře.

  Měsíc po vyplutí ze Španělska se lodě vydaly na pětitýdenní cestu napříč Atlantským oceánem. Byla to strastiplná cesta. Představte si, že potkali obří naštvanou bílou velrybu. No jo, opravdu to byl Moby-Dick! No a hned začala ta velryba dělat obří vlny a velrybštinou pískala a houkala: „Vydejte mi kapitáááná Achaba!“ řvala. Zde se vyplatilo, že je náš Punťa los a když se učí cizí řeči, tak to není němčina či angličtina. Punťa ovládá několik jazyků a před výpravou navštěvoval obří velrybí akvárium. Že je to nesmysl? Ale ne, los Punťa III., jak všichni dobře vědí, umí cestovat v čase, takže se v daleké budoucnosti (z pohledu Kolumba) učil velrybštinu. Naneštěstí se vůbec nezajímal o historii kamaráda Kryštofa Kolumba, ale o tom později. Nyní tedy s čistým velrybským přízvukem představil všechny mořeplavce a s velrybou se spřátelil. Tam jim pak poradila, které vody jsou nebezpečné, a také jak bezpečně Indii obeplout.

  My všichni ale víme, že to muselo dopadnout jinak. Trochu té nadutosti Achaba bylo i v Kryštofu Kolumbovi. Přeci si nenechá radit od vzteklé velryby. Dál vedl lodě podle svého plánu...

  A pak spatřil tu zemi! Tu zemi překrásnou! Vystoupil z lodě a narazil na obyvatele toho poloostrova. Když tedy obeplouvali „Indii“, tak tito obyvatelé musí být Indiáni! Nejprve se lekl, ale když je lépe poznal, tak zjistil, že jsou mírumilovní a přátelští.

  Hned se Punťa i Kolumbus s Indiány spřátelili. Jenže ta loď, na které připluli, měla obrovskou díru na pravém boku. Záhadní tvorové se zamysleli a za chvíli přinesli takovou lepivou hmotu, která tu díru zahladila. Podivné ale bylo, že toto místo byl vlastně ostrov. Když to Punťa zjistil, tak se opravdu polekal. Vyprávěl o tom námořníkům a zejména Kolumbovi, ale ten nevěřil a na obhlídku ostrova nešel, protože je námořník a dobře ví, že je na poloostrově...

  Punťa se vrátil domů a všem o svém objevu vyprávěl. Po nějaké době se tam nastěhovali i další lidé. Časem i další lidé zjistili, že vlastně nejsou v Indii. Nově objevený kontinent dostal také nové jméno. A tak se ze záhadného ostrova stala Amerika.

  Poznámka redakce

  Článek byl kraťoučký, ale pěkný. Proto jsme v redakci doplnili pár zápletek, jak losík poškodil loď, zápletku s velrybou a... no, to je jedno. Článek je nyní trojnásobný.

  Snad se vám příběh líbí. Napište do rozpravy, co vše se ještě mohlo při plavbě losíkovi přihodit.

  A jak to všechno doopravdy bylo s mořeplavcem Kolumbem? Podívejte se na to v následujícím krátkém kresleném videu:

  Autorka:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (1)

  Příspěvek z 11. srpna ve 20:43.
  Anež v něm napsala:

  Článek se ti moooc povedl, určitě 5 tlapek$>