Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Lovec kaktusů - Alberto Vojtěch Frič

  vydáno  •  Volný čas doma · Příroda · Cestování · Rostliny · Knihy
  Znáte ho? Myslím že většina z vás ne. Přesto je jedním z našich nejlepších a nejzajímavějších cestovatelů. Již jako malý se začal zajímat o kaktusy a sbíral je. Ve věku 18 let byl už odborníkem, ale slovo "uznávaný" se pro jeho věk nedá použít.

  Cestovatel Alberto Vojtěch Frič - Na první cestu do Jižní Ameriky vyrazil cestovatel Alberto Vojtěch Frič (1882–1944) už v osmnácti letech. Na snímku z počátku 20. století objevuje novou orchidej., © ČTK

  Jako velmi mladý se vydal na cestu do Jižní Ameriky a ta jej poznamenala na celý život. Z expedice si přinesl doživotní lásku k tomuto kontinentu, jeho obyvatelům i přírodě. Začal se zabývat etnografií indiánů Jižní Ameriky, vytvořil několik slovníků jejich jazyků a napsal několik knih o nich.

  Do Jižní Ameriky se Frič vydal na mnoho dalších cest a žil mezi několika kmeny indiánů. Stal se objevitelem mnoha nových druhů kaktusů a propagátorem jejich pěstování.

  A. V. Frič 

  Jak to bylo s jeho prvním kaktusem? Proč mu otec zaplatil cestu do Jižní Ameriky? - www.quido.cz

  Wikipedie A. V. Frič

  Potomci rodu Fričů žijí mezi Indiány

  Detektivem mezi Indiány

  Tímto jsem vás chtěl trochu navnadit k přečtení knih tohoto úžasného Čecha, který žil v letech 1882 - 1944). Napsal například knihu Strýček indián nebo Dlouhý lovec.

  Mám doma všechny jeho knihy a čtou se jedním dechem. Alberto je psal hlavně pro děti a mládež a je to na nich znát. Myslím, že je tento Čech neoprávněně opomíjen mezi našimi osobnostmi, kde má určitě své místo.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (4)

  Příspěvek z 16. října 2009 v 9:57.
  Barbořička v něm napsala:

  kaktus

  já žádný nemám

  Embri v něm napsal:

  taky mám kaktusy

  Beluška v něm napsal:

  Já mám dva kaktusy a dokonce mi jeden z nich začal kvést. Kaktusy mám moc ráda. Většina předchozích kytiček mi málem uschla (já je zapomínám zalévat). Tak jsem dostala kaktusy a ty stačí jenom občas pokropit vodou16