Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Lucidní sen

  vydáno  •  Spánek

  V dnešním článku se dozvíš podstatné informace o tom, co vlastně znamená lucidně snít. Pokud jsi tento stav během svého života zažil, určitě se můžeš podělit s tvými zkušenostmi.

  Fantasy World , © Eddie Mendoza

  Význam

  Lucidní snění je stav, díky kterému dokážete ovládat váš sen podle toho, jak se vám zlíbí. Jedná se o dobu, kdy si uvědomíte, že jste ve snu. Víte, že vaše tělo leží na posteli a v ten daný moment víte, že pouze sníte, že to není doopravdy, a díky tomu nad daným snem získáte kontrolu. Lucidní snění je krásná věc, ale tuhle vlastnost má opravdu málo lidí. Dokážete se to naučit, ale jsou i jedinci, kteří se toto učit nemusí a mají to v sobě už odjakživa. Každou noc můžete mít 3–7 snů, ačkoliv si většinu z nich nakonec nepamatujete.

  Návody, jak na to

  Pokud budete chtít lucidní snění vyzkoušet, mám tu pro vás jednoduchý, ale přesto velice účinný návod, jak tohoto tolik žádoucího stavu jednoduše docílit. Pořiďte si jakýkoliv deník, tedy snový deník, do kterého si budete každé ráno po probuzení zapisovat do detailu sen, který si z dané noci pamatujete. Doporučuji si do deníku zapisovat každý detail, jelikož právě to vás dovede k lucidnímu snění. Díky tomu, že si sny budete zapisovat, budete si je pamatovat, jelikož si to vše budete vybavovat. Sny si doporučuji zapisovat v přítomném čase a v 1. osobě, příkladem je tato věta: Jsem v lese, kde je spousta stromů, jdu cestou a vidím dům.

  Test reality

  Důležitá věc (důležitý prvek) je také test reality, což znamená pohybový rituál, který budete opakovat každý den. Děláte to neustále, teď a tady. Tento rituál vám má potvrdit to, že jste ve snu. Jeden z nejoblíbenějších testů je to, že ukazováčkem jedné ruky tlačíte do dlaně druhé ruky. V reálném světě se nic moc nestane, prostě jen cítíte tlak na dlaň, ale ve snu téměř vždy nastane něco nepravděpodobného. Ve snu vám ukazováček dlaní například projde.

  Dalším testem reality je, že zatlačíte na nějakou plochu. Když to uděláte v reálném světě, tak se nestane nic, když to ale uděláte v tom snu, tak vám tou plochou projde například ruka. Lucidně snít je opravdu skvělá zkušenost, díky které se můžete naučit různé věci. Když lucidně sníte, můžete tam dělat opravdu cokoliv, i to, čeho se v reálném životě obáváte, můžete si tak třeba i vyzkoušet nějakou situaci a v reálném životě už na tuto situaci budete připraveni.

  Autorka:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (10)

  Příspěvek z 3. září v 6:50.
  Rapo v něm napsala:

  Nevím jestli to bylo úplně lucidní snění, ale bylo to něco jako že mě někdo honil a já si řekla, že je to sem, že mě klidně můžou chytit a já se vzbudím. Po probuzení to byl takový divný pocit, který neumim popsat

  Příspěvek z 30. srpna v 19:42.
  Zuzuška v něm napsala:

  Skvělej článek :)
  Já lucidní sen měla jednou a bylo to fakt skvělý :D

  Příspěvek z 26. srpna v 8:20.
  DnnK v něm napsal:

  Super článek!
  Lucidní sny mívám, ale nějakou tu dobu jsem se to musel učit. Funguje mi ale hlavně to, že před spaním intenzivně myslím na to, o čem se mi chce zdát. Příklad, pokud před spaním myslím na toust s avokádem, v noci se mi zdá o tom, jak jsem v Tokyu a kolemjdoucí ji toust s avokádem (trošku hloupý příklad, já vím.) Ale je to tam vždycky jako alespoň vedlejší prvek. :D
  Hodnotím pěti tlapkami.