Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Lucidní snění

  vydáno  •  Volný čas doma
  Lucidní snění znamená, si ve snu uvědomit, že sníte. Poté si můžete dělat, co se vám zachce. Mně osobně se ještě lucidně snít nepovedlo, ale snažím se o to. V tomto článku vám vysvětlím, co lucidní snění je a jak ho dosáhnout.

  Jedenáctý ročník otevřeného mistrovství republiky ve skocích do vody High Jump, © MAFRA

  Čtenáři píší Alíkoviny

  V této rubrice najdete texty dětí, uživatelů Alík.cz. Vizitku autora najdete kliknutím na odkaz v závěru článku. Pokud se chcete přidat a stát se autorem Alíka, můžete svůj text i s průvodní fotkou vložit zde. Svůj článek pak hledejte v Alíkovinách, v rubrice Čtenáři píší Alíkoviny.

  Takže jeden fakt už víte. Lucidně snít, znamená vědomě snít. Pokud si přejete být na pláži, jezdit na jednorožci nebo snad létat, díky lucidnímu snění to vše můžete uskutečnit. Bohužel je potřeba mít dostatečnou fantazii, pamatovat si sny a taky je nutný cvik. Existují lidé, kteří mají lucidní sny už od dětství a ani se o nic nesnažili, mají je automaticky. Takovým lidem já moc závidím, protože patřím k lidem, kteří o to musí usilovat. Pořád se ale ujišťuji (a můžu ujistit i vás), že když chci, tak to dokážu. Každý to dokážeme.

  Jeden z kroků, jak docílit lucidního snění, je totiž věřit v to, že to dokážete. V takovém snu můžete cítit chuť jídel, vůni, ale i vítr (takže se můžete virtuálně najíst.. musím vás ale zklamat, protože hladu se nezbavíte). Láká vás to? Pokud ano, čtěte dál.

  • První krok je, jak už jsem řekla, víra. Věřte si, že to dokážete. Prý se jedná o přirozenou dovednost, není to nic nedosažitelného, jen to chce trénink.
  • Mějte plán. Někdo dokáže různé věci hned, někdo potřebuje cvičit. Začít můžete třeba létáním, ale to pro někoho může být zase náročné. Můžete se proměnit v motýla nebo jet na Antarktidu a tam si hrát s tučňáky. Máte neomezené možnosti, musíte si svůj sen užít!
  • Zlepšete si snovou paměť. Pokud tvrdíte, že žádné sny nemáte, není to pravda. Jen si je nepamatujete. Já si například během dne vzpomenu na celkem velkou část snu a k tomu nějaké útržky. Za noc se vám zdá 4-7 snů. Pokud budete vaši snovou paměť cvičit, nebude pro vás tak těžké vybavit si sen jeden, dva, tři.
  • Ráno se hned nezabývejte svými starostmi, jinak se váš sen ztratí někde hluboko v noci a vy si na něj nevzpomenete ani během dne. Vzpomínáte si jen na pouhý útržek ze snu? Přemýšlejte, co se stalo předtím nebo potom, třeba si vybavíte i další části snu. Založte si snový deník. Ten vašemu pokroku a snové paměti napomůže úplně nejvíc. Zapisujte si tam i útržky ze snů, dávejte svým snům názvy, jako kdyby to byly filmy, popisujte své pocity během toho, co jste žili svůj sen. Když si později deník přečtete, třeba se vám vybaví i další části vašeho snu. Je velmi složité si ve snu uvědomit, že sníte. Pokud jste schopni se ve snu alespoň trochu ovládat, můžete provést pár testů reality:
  • Létá ve vaší kuchyni růžový slon? Jste na jiné planetě? Děje se cokoliv, co se nemůže ve skutečnosti stát? Jedná se o sen.
  • Vyhledejte knihu, dopis, nebo jakýkoli text a přečtěte si ho. Potom odvraťte zrak a znovu se podívejte na text. Pokud jste ve snu, text se změní. Já, když si něco čtu ve snu, nejsem vůbec schopna to přečíst. Text mi nedává smysl. Bohužel mi to ale ve snu ještě nikdy nedošlo.
  • Zkuste vzlétnout nebo udělat velký skok. Pokud se vám něco takového povede, sníte. Bohužel taky nemusíte vzlétnout, ale i přesto sníte, proto doporučuji tento test zkombinovat s dalšími testy reality.
  • Co třeba vypínač? Zkuste ho zmáčknout. Pokud jste ve snu, možná se nic nezmění nebo bude vypínač fungovat špatně. Nebo vám nejde elektrika.
  • Najděte si zrcadlo. Pokud nejste v realitě, můžete v odrazu vypadat starší, mladší, mít jiný účes nebo vypadat jako někdo úplně jiný. Tento test ale zároveň moc nedoporučuji, mohlo by se vám v odrazu ukázat něco děsivého a váš sen by se změnil v noční můru.
  • Pozorně se podívejte na své tělo. Můžete být například v cizím oblečení. Mnoho lidí doporučuje se podívat na své ruce, že prý vás to často i dostane do lucidního snu.
  • Zkuste projít skrz zeď. Pokud jste ve snu, většinou se vám to povede.
  • Zeptejte se snových osob, zda se nacházíte právě ve snu. Pravděpodobně budou zapírat, ale takovým způsobem, že poznáte, že se jedná o lež. Bude nějakou dobu trvat, než se vám něco takového povede, ale věřte, že dříve nebo později ano a bude to úžasné. A v případě nočních můr nesmíte zapomenout, že jste ve snu a nic se vám nemůže stát.

  Držím palce.

  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (6)

  Příspěvek z 15. října 2015 v 18:56.
  KrysaTheStrange v něm napsala:

  :P

  Strašně bych chtěla zkusit lucidně snít. :P Budu se řídit tvého návodu :D

  Příspěvek z 30. srpna 2015 ve 13:18.
  Titulu-12 v něm napsala:

  jj

  me se občas sen pta jestli se uz chci vzbudit 21

  Příspěvek z 28. srpna 2015 ve 23:49.
  xXxMLG_Vojtěch v něm napsal:

  aplikace

  Existuje několik aplikací na mobily díky kterým si to uvědomíš funguje to