Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Lucie Váchová Křížková: Oceňovat statečné a nelhostejné děti má smysl

  vydáno  •  soutěže · mediální partner · Dětský čin roku
  Na konci listopadu proběhne na Staroměstské radnici v Praze slavnostní vyhlášení vítězů Dětského činu roku 2013, kterého se zúčastní i Lucie Váchová Křížková, patronka Dětského činu roku.

  Lucie Křížková, © Karolína Hájková

  Dětský čin roku oceňuje dobré skutky dětí. Ze všech příběhů, které děti zasílaly od dubna 2013, vybrala odborná porota pět semifinalistů v každé ze sedmi kategorií. Z nich následně vzejde vítěz, jehož příběh bude oceněn titulem Dětský čin roku 2013.

  Patronkou Dětského činu roku se Lucie Váchová Křížková stala proto, že ráda podporuje smysluplné věci. Konání dobrých skutků nepovažuje u mnoha dětí za samozřejmost. O to víc věří, že bychom ty učiněné měli vyzdvihovat a statečné a nelhostejné děti odměňovat.

  O tom, kdo se letos stane vítězem, můžeš rozhodnout i ty a to prostřednictvím hlasování na stránkách www.detskycinroku.cz. Zde můžeš svému favoritovi přidělit svůj hlas a to až do 31. října 2013.

  Čeho jste se naposledy bála jako dítě?

  Jako dítě jsem se nejvíce bála tmy, samoty a zlých lidí. Měla jsem (a vlastně dodnes mám) bujnou fantazii a v hlavě se mi přehrávají strašidelné scénáře.

  Co jste jako dítě neměla ráda?

  Spoustu věcí, které jsem už jako malá nevyhledávala, nevyhledávám ani dnes. Neměla jsem a stále nemám ráda horory a obecně strašidelné filmy. Když se náhodou na nějaký takový film podívám, bojím se pak v noci i štěknutí psa.

  Jaké vlastnosti Vám u ostatních dětí v dětství imponovaly?

  Imponovaly mi vůdčí osobnosti a zábavní kamarádi. Já byla vždy celkem introvertní a ta, která neumí vyprávět vtipy a dělat srandu.

  Jaké idoly jste uznávala v dětství?

  V dětství jsem spíše oceňovala vizáž známých osob. Obdivovala jsem různé dobře vypadající zpěváky a herce. Postupem času jsem ale začala hledat jiné kvality a řekněme, že už na konci základní školy jsem měla jiná měřítka, podle kterých jsem ostatní lidi obdivovala. Měla jsem idoly v oblasti sportu za jejich vytrvalosti a píli (Tomáše Dvořáka), ale například také idoly ve svém okolí jako naší paní třídní učitelku, která byla nesmírně trpělivá a přátelská.

  Zažila jste situaci, kdy se někdo zachoval tak, že jste měla pocit, že je skutečný hrdina?

  Bohužel se mi stalo, že jsem se připletla k situaci, kde šlo dvěma lidem o život (dopravní nehoda). Obdivovala jsem neuvěřitelnou pohotovost dvou řidiček, které byly u nehody dříve než já a které se o těžce zraněné perfektně postaraly. Každý člověk, který umí zachovat chladnou hlavu a jednat, když jde druhým o život, je pro mě hrdinou. Já sama naštěstí nikdy nebyla v situaci, že bych musela zachraňovat něčí život. Jako malá jsem ale zachránila pár zvířátek. Například malého ježka, který by jinak venku umrzl.

  Co Vás vedlo k tomu stát se patronkou projektu Dětský čin roku?

  Tato akce má smysl a já ráda podporuji smysluplné věci. Konání dobrých skutků není u mnoha dětí samozřejmostí, o to více bychom ty učiněné měli vyzdvihovat a statečné a nelhostejné děti odměňovat.

  Kdy Vás děti nejvíce překvapí?

  Vždy mě překvapí, když se děti chovají slušně, ukázněně a ohleduplně. Bohužel v dnešní době už to není samozřejmostí. Naštěstí mám ale spoustu známých, kteří svým dětem základy slušného chování poctivě vštěpují, nemluví před nimi sprostě a neučí je zahálce.

  Na otázky Alíka odpovídala patronka Dětského činu roku, paní Lucie Váchová Křížková. Děkujeme.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (0)

  O tomto článku zatím nikdo nediskutuje. Buď první!