Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Májové slavnosti s tradičními řemesly, pokladem, ježibabou i vílou

  vydáno  •  Volný čas venku · Pozvánky
  Pod širým nebem si můžete vyzkoušet nejen tradiční česká řemesla, můžete se zapojit i do netradičních dobrodružství pro malé i velké. Čekají na vás pohádkové kouty s vílou a lovením pokladu nebo ježibaba s drahokamy v obilí. Vstup na akci, která se koná 17. května 2014 na Farmě Heroutice, je zdarma.

  Májové slavnosti na farmě Heroutice, © Park dětem

  Májová slavnost proběhne v sobotu 17. května 2014 na Farmě Heroutice.Ta se specializuje na chov koní a agroturistiku. Pořadatelé slibují program, během kterého se můžete věnovat řemeslům, poznávání, ochutnávání místních dobrot nebo třeba bubnování. Těšit se můžete i na taneční workshop.

  Lákavá je i možnost projížďky na koních, kterých je na farmě téměř šedesát. Navštívit můžete i jejich moderní krytou jízdárnu, která je určena nejen pro výcvik koní, ale i trénink a závody jezdců.

  Májové zvyklosti

  Slavnosti máje se odedávna slaví v celé Evropě. Staročeské máje se konaly zpravidla 30. dubna nebo 1. května. V den stavění májky svobodné dívky na plot přivázaly břízku zdobenou pentlemi (májku). Od rána poté šel vesnicí průvod mladíků v krojích s doprovodem muzikantů a u každého domu, který zdobila májka, si s ženami a dívkami z domu zatančili a připili si s otcem.

  Jinde zas májky svým milým nosili zamilovaní mládenci. Z lesa se přinesl vysoký jehličnan, kterému se oloupala kůra, a na vrchol se upevnil zdobený věnec. Strom se pak vztyčil a kolem něho se lidé dále veselili. Přes noc bylo potřeba strom hlídat, aby ho nepodřízl nebo neodnesl někdo z okolních vesnic, což by byla velká ostuda a strom by se pak musel vykoupit. Druhý den slavnost zpravidla pokračovala a večer se konala tancovačka. Ještě dnes se někdy májka draží a dívka, jejíž otec za ni zaplatí nejvíc, je královnou májů.

  Především se však v tuto roční dobu konaly slavnosti s věnci a kroužky. Účastníci projížděli okolo na koni a pokoušeli se v trysku zavěšený věnec napíchnout na hůl nebo šavli. Krásným májovým zvykem, který téměř vymizel, jsou tzv. Královničky. Jejich smysl spočívá v symbolickém zasvěcení neposkvrněných dívek čisté jarní přírodě. Dívky se ozdobí čerstvě natrhanými květinami, zvolí ze středu tu nejkrásnější za královnu, zvoní na dveře a prosí o dobroty, které si pak rozdělí na louce.

  Na Májovou slavnost se vypravte v sobotu 17. května 2014 od 10.00 do 16.00 hodin na Farmu Heroutice, Heroutice 11, Neveklov, okr. Benešov. Více na Májové slavnosti.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (0)

  O tomto článku zatím nikdo nediskutuje. Buď první!