Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Malá radost

  vydáno  •  Volný čas doma · Tvoření · Předškolákům · Rodina

  V tomto článku se podíváme na to, jak udělat svému malému sourozenci radost a jak ho zabavit. Pokud máte doma školkového prcka, račte vstoupit.

  Pejskův bráška, © Qetuo

  Chtěli byste udělat svému bratříčkovi nebo sestřičce radost, ale máte málo kapesného a nápadů? Nedělejte si starosti, od toho je tu tenhle článek. A věřím, že pokud jste si se sourozencem nikdy nehráli, po přečtení začnete.

  Origami zoo

  Potřebujeme: několik listů papíru, nůžky, telefon a velkou trpělivost

  Origami je japonské umění vytváření různých motivů z papíru. Toho, jak se taková origami zvířátka a objekty skládají, je plný internet. Na YouTube najdete i videonávody, které si můžete během skládání zastavit, budete-li potřebovat. Dalším možným zdrojem inspirace jsou knihy o origami, které si pro složení pár zvířátek pro sourozence určitě kupovat nebudete, ale stojí za zmínění, pokud ji vy nebo někdo ve vašem okolí už má.

  Výhodou je, že nejsou všechny modely stejně složité. I kdybyste byli na skládání úplná nemehla, určitě najdete návod, který pro vás bude uskutečnitelný. A pak stačí jen zvířátka postavit na koberec, udělat jim ohrádku z papíru, knížek nebo kostiček, a můžete si jít hrát na zoologickou.

  Halloweenská stezka odvahy

  Potřebujeme: pár malých papírových kartiček, pastelky nebo fixy, věci, které určitě máte doma (viz příklady úkolů), baterku, tmu, bonbóny (nepovinné, ale s nimi je to lepší ;-D)

  Halloween (dušičky) tu bude zanedlouho a vy toho můžete využít. Nastříhejte si tolik kartiček, kolik chcete mít ve vaší stezce odvahy šipek, úkolů a nápisů (pokud váš prcek ještě neumí číst, pomozte mu vy nebo vaši rodiče).

  Důkladně si promyslete, kudy povede a co bude odměnou. Může to být třeba vysvobození hodného ducha, který předává bonbony, což budete vy (v tom případě by museli pomáhat rodiče) nebo jen obraz ducha. Hlavní cenou může být i papírová stužka za statečnost. Záleží na vás. Stezka by měla obsahovat alespoň tři stanoviště s úkoly.

  Příklady úkolů: trefit se míčkem do kbelíku, spočítat myšky na obrázku, najít ve vymezeném prostoru předmět, vybarvit obrázek dýně, třikrát vyskočit, ...

  Pak už stačí jen chodit po domě a rozmisťovat kartičky s nápisy, šipkami a obrázky duchů, kostlivců a černých koček. Tento tip je časově náročnější, ale užijete si při tom spoustu zábavy a na konci může čekat i sladká odměna.

  Halloweenská stezka odvahy

  Dárek od Alíka

  Potřebujeme: dostatek kaček a času

  Máte-li na Alíkovi účet a sbíráte kačky, můžete své sestřičce nebo bratříčkovi objednat něco z katalogu dárků. Pokud chcete pořídit dárek k narozeninám, pospěšte si a objednejte ho předem, aby nepřišel pozdě. Jestli chcete udělat radost a nejste moc kreativní, je to pro vás ideální. Jen si musíte dát záležet s výběrem. Například počítačová hra není pro malé dítě ideální dárek.

  Alíkův katalog

  Staré hračky

  Potřebujeme: vzdát se našeho medvídka Brumly

  Jste na hračky moc staří, ale stejně ještě máte své plyšáky? Zamyslete se, jestli je opravdu tolik potřebujete. Vašemu sourozenci by se mohli líbit, ne? U vás v pokoji jen leží na polici a chytají na sebe prach, zatímco váš předškolák by si s nimi určitě rád hrál. Věnujte mu je. Třeba se mu budou líbit. A vy si můžete hrát s ním.

  Bláznivé hry

  Potřebujeme: papíry, noviny a pastelky

  1. Jména a jiná slova pozpátku – kratičká hra, u které se bude váš malý sourozenec tlemit. Vyberete spolu různá slova, napíšete je pozpátku a pak je budete číst. Přidejte k tomu i legrační tón hlasu a vašeho sourozence to pobaví.

  2. Kreslení poslepu – hra, na kterou budete potřebovat noviny, nebo nějakou jinou podložku. Malé děti ještě neumí tak dobře kreslit, takže by přetahovaly a vy byste měli pokreslený stůl. A pak už si jen zadejte, co chcete nakreslit, zavřete oči a máte švandy kopec.

  3. Zvířátko – hra, u které se budete muset soustředit. Popisujte postupně sourozenci nějakou fotku a on ji bude kreslit. Nesmí ji ale vidět, dokud nebude mít domalováno. Na konci fotku s obrázkem porovnejte.

  Televizní zprávy

  Potřebujeme: vhodné prostředí pro natáčení, telefon, pár papírů

  Některé děti si představují slávu jako úžasnou věc. Dopřejte tomu svému sourozenci chvilku slávy a natočte spolu televizní noviny. Stačí vám nakreslit pár obrázků mraků, slunce nebo sněhových vloček (zprávy o počasí) a vymyslet si jednoduchý scénář. Nebo jen tak improvizovat. Potom vezměte do ruky telefon a točte. Nemusíte točit jen zprávy – může to být i pohádka, v níž hlavní roli budou mít plyšáci. Užijete si spoustu legrace nejen při natáčení, ale i když se na to budete zpětně koukat.

  Tak. Teď už se nemůžete vymlouvat, že nemáte žádné nápady, jak jim udělat radost a jak je zabavit. A hlavní není to, co hrajete nebo děláte. Vaše sourozence na tom nejvíc bude bavit, že jsou s vámi.

  Máte malé sourozence? Děláte rádi lidem radost? Líbily se vám mé tipy?

  Pro Alíkoviny, Qetuo.

  Autorka:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (9)

  morčátka v něm napsal:

  Opravdu skvělé.:-D

  Příspěvek z 31. října 2020 v 11:30.
  Dari v něm napsala:

  Díky moc, článek přesně pro mě:-D 5 tlapeek

  Příspěvek z 30. října 2020 ve 13:23.
  Qetuo v něm napsala:

  :-D