Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Malé skleněné perpetuum mobile

  vydáno  •  Ekologie · Tonda Obal
  Třídíte doma sklo? Doufám, že ano a pokud ne, věřím, že vás následující informace budou inspirovat k tomu, abyste skleněné obaly doma třídili. Vždyť je to tak snadné.

  Sklo, © EKO-KOM

  Někde se třídí čiré sklo do bílých a barevné sklo do zelených kontejnerů, jinde se třídí veškeré sklo pouze do zelených kontejnerů. Záleží, jaký systém třídění máte ve vaší obci nebo městě kde bydlíte, nastavený. Proto je velmi důležité sledovat nálepky na kontejnerech. Pokud si nebudete vědět rady, zeptejte se mě, rád vám poradím.

  Je velmi důležité, aby sklo bylo důkladně dotříděné a zbavené všech nečistot. Ve 100 kg skleněného střepu pro sklárny totiž může být maximálně jeden gram nečistot.

  Takovou kvalitu lze docílit pouze na velice složitých třídících zařízeních. Zde se nejprve ze skla vyberou velké nečistoty, jako je keramika a další pevné částice. Následně se sklo nadrtí a pomocí dopravníků a vibračních sít se upravuje.

  Nakonec se čistí pomocí laserových čidel. Ta každý kousek skla prosvítí a v okamžiku, kdy se nepodaří střep prosvítit, znamená to, že se nejedná o sklo. Tato částečka se ihned odfoukne pomocí vzduchové trysky. Tak vzniká surovina – skleněný střep pro sklárny.

  Výrobní linka ve sklárně

  Z vytříděného skla se vyrábí nejčastěji obalové sklo - lahve na minerálky, alkohol a pivo a jiné skleněné výrobky. Sklo se také používá jako přísada do speciálních druhů betonů, do brusných hmot nebo stavebních izolací.

  Tříděný skleněný odpad představuje ve sklárnách obrovské úspory energií a také náhradu primárních surovin. Proto by se dalo říci, že kdybychom všechno sklo vrátili zpátky ke zpracování, pak bychom nemuseli vynakládat tolik energie na původní suroviny.

  Co patří do kontejnerů na sklo?

  Pepa StřepANO: Do zeleného kontejneru můžeme vhazovat barevné sklo, například lahve od vína, alkoholických i nealkoholických nápojů, sklenice od kečupů, marmelád či zavařenin. V některých městech sem patří také čiré sklo - je důležité sledovat značení na nádobách.

  Pokud jsou vedle sebe zelený a bílý kontejner, vhazujeme do bílého čiré sklo a do zeleného sklo barevné.
  Patří sem také tabulové sklo z oken a ze dveří. Vytříděné sklo není nutné rozbíjet, bude se dále třídit!

  NE: Do těchto nádob nepatří keramika a porcelán. Rozbitý talíř nebo hrnek by zničil vsádku skla do sklářské pece. Nepatří sem ani autosklo, zrcadla nebo třeba drátované sklo, zlacená a pokovovaná skla. Vratné zálohované sklo patří zpět do obchodu.

  Skleněné lahve bývají různě barevné.Pokud byste se rádi dozvěděli více o historii výroby skla, pak nahlédněte do rubriky Objevy a vynálezy na webu www.quido.cz nebo na článek na serveru www.jablko.cz či na heslo sklo v internetové encyklopedii Wikipedie

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (17)

  Příspěvek z 23. dubna 2011 v 18:05.
  KajkaO v něm napsal:

  Reakce na lilinka885:

  Ale je docela vidět, že je lidi potřebujou

  Příspěvek z 16. dubna 2011 v 8:36.
  embr v něm napsala:

  Reakce na Tejulinka:

  Jak nic proti vám ale Tonda Obal píše pěkný články

  Příspěvek z 10. dubna 2011 v 11:31.
  Tejulinka v něm napsala:

  Reakce na lilinka885:

  Souhlasím