Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Malebné městečko Miletín

  vydáno  •  Škola a poznání · Volný čas venku · Kultura · Česká republika · Čtenáři píší Alíkoviny
  Malebné městečko Miletín leží v Královéhradeckém kraji mezi Dvorem Králové nad Labem, Jičínem, Bílými Poličany a Hořicemi. Rozkládá se v krásném údolí mezi zalesněnými kopci. Ze severu ho chrání Zvičina a na jihozápad to je rybník Buben.

  Miletín u Hořic, náměstí., © Radkaa

  V Miletíně se narodil slavný sběratel pohádek a český básničkář Karel Jaromír Erben (7. 11. 1811 - 20. 11. 1870), i méně známý Alois Hlavatý. Už léta se tu vyrábějí a prodávají Miletínské modlitbičky. Prodej i výroba probíhá v Erbenově cukrárně, odtud se také rozváží do světa.
    
  Naše město, ač se to nezdá, má i školu. A ta se jmenuje jak jinak než Základní škola K. J. Erbena. Pro menší děti je Mateřská škola Korálka. Miletín je ale také vyhledávaným cílem turistů. Pro jeho malebnou krásu sem v létě přijíždí hodně cestovatelů nejen na kolech. O víkendech často lidé obývají své chatky v lese u Miletínských lázní, které pro čistou vodu a klid v lese doporučuji navštívit.
    
  Na náměstí se každoročně počátkem dubna koná Miletínská pouť, kam se i přes špatné počasí sjíždí hodně lidí. Říká se, že na Miletínskou pouť vždy prší, a když ne, tak to není ta pravá Miletínská pouť. A musím říct, že tu opravdu vždy minimálně mrholí. Ale lidem ani dětem to náladu nikdy nezkazí!

  Miletín u Hořic - mapaV okolí jsou nejen zmíněné Miletínské lázně, které stojí za návštěvu, ale také Hořice - město kamenné krásy. Zde se jednou za dva roky koná výstava, a to v areálu Střední průmyslové školy kamene a kameniva. Můžete se také projít po Gothardě, kde je spousta soch a hřbitov. Hořická pouť začíná dva týdny po Miletínské pouti.

  A když na Miletínskou prší, tak na Hořickou svítí sluníčko a naopak. Samozřejmě se tu i každoročně koná závod 300 zatáček Gustava Havla - a to se sem sjíždějí i jezdci z cizích států. V Hořicích jsou i mažoretky, které jsou celkem úspěšné.
    
  Já si myslím, že teď už všichni určitě víte, kde Miletín leží, a snad jste se i něco zajmavého dozvěděli. A že stále nevíte kde to je? Nebo vám informace, co tu jsou, nestačily? Tak se podívejte na oficiální stránky Miletína - www.miletin.cz. Najdete na nich také životopis Karla Jaromíra Erbena, jeho poslední vůli, ale i historii proslulých Miletínských modlitbiček.

  Vizitka autorky článku na Alíkovi Lucinda9


  Pokud by vás zajímalo více informací o Karlu Jaromíru Erbenovi a jeho mládí, pak nahlédněte do kníhy Petra Kovaříka Klíč k rodným chaloupkám. Vyšla v nakladatelství Lidové noviny a na straně 135 vás zavede právě do Miletína u Hořic.

  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (10)

  Příspěvek z 10. prosince 2008 v 19:27.
  Vladimírka v něm napsala:

  hezký

  to je pěknej článek, bydlím kousek od Miletína 25

  Příspěvek z 28. září 2008 ve 14:33.
  DODY v něm napsal:

  mietín

  je to tam asi celkem pěkné101010101010

  Příspěvek z 21. září 2008 ve 20:00.
  nikcavakci v něm napsal:

  Reakce na Michal73:

  hmm ty máš co říkat...