Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Malér, který mne naučil hospodařit s penězi

  vydáno  •  Škola a poznání · Rodina
  Peníze nejsou jenom kovová placka, kterou dostanete od maminky na zmrzlinu, ale něco, co vám může zároveň pomoci a někdy i pořádně zamotat život. Neplatila jsem si obědy a doufala, že se na to nepřijde.

  (ilustrační snímek), © Koláž - iDNES.cz

  Ve škole jsem si měla platit obědy do školní jídelny. Jednou jsem ale zjistila, že si dokážu jídla přihlašovat i bez toho, abych je platila. Bylo to ode mě hnusný a zároveň něco, na co nerada vzpomínám. Mamčiny peníze, které mi dala, jsem utratila za hamburgry a spoustu sladkostí.

  Na konci měsíce mi přišel od paní hospodářky školní jídelny lísteček, ať zaplatím obědy. "Sakra!" řekla jsem si. Peníze jsem neměla, tak jsem si řekla, že počkám další měsíc na další peníze od mamky, že to zaplatím hned, jak je dostanu, a pak měsíc bez jídla přežiji.

  Ouha! Přestala jsem na obědy chodit a peníze se mi zase rozkutálely po sladkostech, se kterými jsem se ráda vychloubala ve třídě. Tak jsem si "žila" dva měsíce, až mi přišla zpráva, že mám zaplatit skoro tisíc korun. To už jsem se "probudila". Šla jsem se hospodářky zeptat, proč mám platit tolik. Řekla mi, že peníze se stále načítají. Byla jsem v háji! Rozhodla jsem se, že si peníze tajně vezmu ze svých úspor a částku pečlivě zaplatím. Svoje peníze jsem později dorovnala z peněz, které mi dala babička k svátku, a na nic se nepřišlo.

  Byla jsem šťastná, že nic nikomu nedlužím a jsem v pohodě. Od té doby obědy pečlivě platím a zbylé peníze odevzdávám rodičům. Když jsem ale šla jednou kolem stánku s párky v rohlíku, dvacetikoruna cinkala v kapse, měla jsem nutkání tam ihned zamířit. Ne! Šla jsem se sevřenou pusou domů a dala sem si ji do své kasičky. Hotdog jsem teď nepotřebovala...

  Obávám se, že něco podobného se nestalo jen mně. Proto radím: zkuste si uvědomit cenu peněz. Rodiče vám je dávají a věří vám, že je využijete tak, jak máte, a ne jako já před rokem. Neutrácejte peníze, které vám dají rodiče, za kraviny - žvýkačky, pytlíky bonbónů, u kluků práskací kuličky, spreje, petardy... K čemu vám to je? Schovávejte si peníze na horší časy, až opravdu třeba budete mít hlad, budete chtít dát někomu dárek - není pak trapné si říkat rodičům neustále o peníze? Nechci tím říci, že peníze jsou celý váš život, ale určitou roli v něm také hrají. 

  Pokud byste si za celý rok měli dávat do kasičky každý den peníze, které utratíte (denně kolem 20 - 30 Kč), na konci roku byste si mohli koupit něco pěkného (mobil, tablet - něco, co vám rodiče nemohou koupit), protože za 7 300 - 10 950 Kč se opravdu dá koupit něco zajímavého. Říkám to jen proto, abyste si peněz vážili a neudělali takovou blbost, jako já. Doteď si říkám, jak jsem byla naivní a myslela si, že mi to projde.

  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (75)

  Příspěvek z 28. srpna 2012 ve 13:57.
  klavalkova v něm napsala:

  to je hrozný

  já utrácim za oblíbený sušenky.14

  Příspěvek z 9. července 2012 v 10:12.
  TyKaNe v něm napsala:

  Reakce na kubasim1:

  Já dostanu na MĚSÍC 10
  ale obědy mi platí máma

  Příspěvek z 15. června 2012 ve 22:24.
  verven v něm napsal:

  Reakce na verven:

  Jsem anička999 a omylem jsem psala přez jiný účet.