Alíkovina

Máme doma želvičku, aneb návod na chov želvy suchozemské

vydáno  •  Příroda
Je tady jaro a s ním i mnoho alergií. Začínaje alergiemi na pil a konče alergiemi na zvířecí srst. A jak už to bývá, právě alergici patří většinou mezi největší milovníky zvířat. Všichni touží po zvířátku, které si kvůli jeho srsti nemůžou pořídit. Většina alegiků nemůže chovat nic chlupatého, tzn. žádného pejska, kočičku, křečka... Nabízím řešení. Můžou si pořídit želvu...

A tady je pár rad k jejich chovu.

Kolik mě bude želva stát?

Želva samotná tě bude stát něco okolo 2 000 Kč. Vím, že se ti to určitě zdá hodně, ale tvoje želvička tě možná i přežije. Většinou se dožívají kolem 100 let a to už je slušné, nemyslíš? Potom potřebuješ ještě terárko (stojí do 500 Kč), lampičku (do 300 Kč) a čerstvou zeleninu a ovoce.

Jak zařídit želvě domeček?

Délka takového terárka by měla být asi pětinásobek krunýře želvy a šířka jedenapůlnásobek. Výška okolo 4O cm. Do jednoho rohu bychom měli svítit lampičkou (stačí normální stolní), do druhého dáme bazének, který slouží též jako pítko, velikost by měla být taková, aby se zde želva dokázala otočit. K účelu bazénku použijeme hliněnou podložku pod květináč. S třetího rohu uděláme zvířátku jídelnu, tam dáme plastikovou nebo hliněnou podložku pod květináč, libovolné velikosti. Pak už nám chybí jen substrát a to může být jemný písek nebo kokosová drť. Pokud chceš, do posledního rohu můžeš dát květinu rodu ananasovitého, velký kámen nebo nechat jen tak, volný.

Co bude moje želva jíst?

Skoro všechno zelené, ale hlavně pampelišky, banány, okurky, rajčata, banány, mrkev... Každá želva má jiné chutě, ale rozhodně jedno mají všechny společné a to je obrovská chuť k jídlu! Další důležitá složka potravy jsou vitamíny. I když stravu neustále zaměňuješ, takže je velmi pestrá, nezapomeň na vitamíny ve formě kapiček nebo granulí a přísně dodržuj dávkování!!!

A tady je jeden osvědčený recept, kterému žádná želva neodolá:
Pampelišky, jablko, rajče a mrkev rozmixujte na kašovitou hmotu. Pak dejte vařit, dávejte pozor, aby se vám jídlo nepřipálilo!! Přidejte vitamíny na jeden litr 10 kapek kapiček nebo 1 lžičku granulí. Poté přidejte aspikový prášek (k dostání v potravinách, možno však dělat i bez něj), nechte ztuhnout a poté dejte zmrazit. Při potřebě je možné vždy vytáhnout z mrazáku a nechat rozmrazit.

Moc se s vámi loučím a při ohlasu na tento článek se můžete těšit na další, kde najdete: jak poznám jakého je moje želva pohlaví? Co dělat když je moje želva nemocná? Jaký druh je moje želva? A mnoho jiných zajímavostí.

Další zajímavé články:

Autor:
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (0)

O tomto článku zatím nikdo nediskutuje. Buď první!