Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Maminku napadlo, že budu archeoložka. Chci to zkusit

  vydáno  •  Škola a poznání · Povolání
  Reaguji na článek "Vysněné povolání jsem objevil při hraní na počítači". Já jsem to své objevila díky své mamce. Už od malička jsem si byla jistá, že budu malovat. Ať obrazy, módní návrhy nebo nábytek. Měla jsem dar, že umím kreslit.

  (ilustrační snímek), © MAFRA

  Malovala jsem, co mě napadlo, a chodila do různých kroužků, kde jsem mohla tento dar rozvíjet. Pak ale přišly problémy.

  Škola začínala být těžší a těžší já tušila, že na uměleckou průmyslovku, kde se učí ti nejlepší, prostě nemám. Malování mě přestávalo bavit. Z většiny kroužků jsem se odhlásila a všechen volný čas jsem zaplnila kamarádkami. Všechno, co jsem si kdy přála, bylo na nic. Potom začaly přicházet otázky jako: "Kam chceš jít studovat?" "Co chceš v životě dělat?" a "Už si přemýšlela, co bude, až dokončíš základku?" Ani na jednu z těch otázek jsem neznala odpověď.

  Pak se mě mamka jednou zeptala: "Půjdeš na tu průmyslovku?" Po chvilce mlčení jsem jí odpověděla, že ne. Začala dlouhá diskuse na téma proč tam nechci a kam teda budu dělat přijímačky. Zeptala jsem se mamky, co by ona chtěla, abych dělala?

  A ona mi odpověděla, že jednu dobu, když jsem byla hodně malá, ji napadlo, že budu archeoložka. Když jsme byli na muzejní noci, v jednom muzeu si mohly děti vyzkoušet různé archeologické práce. Sedla jsem si prý ke stolu a začala tam skládat dohromady jakousi nádobu, co někde našli.

  Bylo mi tehdy šest, takže bylo neuvěřitelné, že jsem od toho hned neodešla. Prostě jsem tam seděla a skládala. Tehdy z toho byly pryč i ty slečny, co tam na vše dohlížely, jak šestileté dítě dokáže postavit dohromady archeologický nález. V životě jsem nepomyslela na to, že archeolog nebo antropolog budou má vysněná povolání. Ale přece jenom miluju dějepis a vlezu kamkoliv, kde je něco tajemného.

  Tak jsem si nakonec řekla: "Proč to nezkusit?" Momentálně se chystám na gymnázium a pak na filozofickou fakultu. Takže i když nevíte, jaké povolání by vás bavilo, nezoufejte. Je jich dost a jedno určitě právě pro vás!

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (29)

  Příspěvek z 30. května 2010 v 16:25.
  KatarinaLavickova v něm napsal:

  RE:

  No tak já mám 22 a taky jsem archeologoška a moje cera je taky na archeologické škole :-) (jo a aby ste se nedivili tak tohle je profil dcery)
  16

  Příspěvek z 21. května 2010 v 19:27.
  The_Kombucha_Mushroomer v něm napsal:

  Heh, ono tě to nadšení přejde až budeš na gymplu

  Příspěvek z 21. května 2010 v 18:31.
  expert007 v něm napsal:

  padeeeeefmkhkmkmglhlhgmkhmhk,15285641064520

  111111111127262626