Alík

  • Alíkoviny
  • Klubovna
  • Hry
  • Nástěnky
  • Soutěže
  • Vtipy
  • Poradna
  • Copak hledáme:
    Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
    Jsi tu poprvé?

    Alíkovina

    Marcela Košanová: Jsem čarodějnice a jsem na to hrdá

    Jsem čarodějka. Znám mnohá tajemství přírody a rozumím jim. Jsem silná žena plná života. Mám ráda lidi a oni to cítí a lásku mi vracejí. Dnes už dobře vím, že síla, kterou si nosíme v sobě, nám umožní splnit si jakékoliv přání.

    z knihy Magická padesátka, Marcela Košanová, © Motto

    Trocha historie

    Pro mnohé je čarodějnice odedávna snůškou ošklivosti a zla. Její čáry a tajemná kouzla, opředená tajemstvím, vzbuzují strach. Tak nás k tomu vychovaly dávné příběhy a pohádky. Takové ženě je prý třeba se vyhnout.

    Staň se čarodějkou

    Ve spolupráci s Marcelou Košanovou, autorkou knížky Malá čarodějka, pro vás Alík připravil seriál Staň se čarodějkou. “Knížku Malá čarodějka jsem napsala pro svou vnučku, když se začala zajímat o výklad karet.“ K lásce k tajemstvím přírody a čarodějnictví možná přivede i vás.

    z knihy Magická padesátka, Marcela Košanová

    Naštěstí již nežijeme ve středověku, kdy se čarodějnice, pro výstrahu všem, upalovaly.

    Z kněžky Bohyně temnou čarodějnicí

    Čarodějnictví předchází současná známá náboženství o tisíce let. V dávné minulosti naši předci nectili Boha muže, ale především Bohyni, ženu, Matku.

    Předchůdkyní všech Matek je egyptská bohyně Isis, předpokládá se, že právě Isis je předobrazem Panny Marie.

    Překvapuje tě souvislost mezi čarodějnictvím, pohanstvím a dnešním křesťanstvím? Tak věz, že mnohé z křesťanských svátků byly ve velkém ukradeny z pohanských tradic s úmyslem nahradit Bohyni křesťanským Bohem. Cílem sesazení Bohyně byla snaha zbavit ženy jakékoli moci. Pokojné hodnoty Bohyně Matky, kterou lidé uctívali, byly nahrazeny krutostí a silou Boha Otce.

    Zachování tradic

    Když přišla doba útlaku, byly všechny vědomosti ukryty a udržovaly se při životě ústním podáním. Nejvíce se udržovaly na venkově a u kočovných cikánů. Proto dodnes staré cikánky a babičky na vesnicích jsou mistry v udržování pohanských tradic.

    Malá čarodějka

    Útlá knížečka Malá čarodějka otevírá dívkám svět čarodějnictví. Obsahuje sadu 21 karet a ukazuje jednoduché postupy, jak je vykládat. Najdete v ní návody k výrobě kouzelných amuletů a čar na lásku i přátelství. Postupně si v rámci seriálu některé z postupů představíme a společně naučíme. Takže příště: Jak vyrobit čarodějnickou hůlku.

    A pokud se již nemůžete dalšího pokračování dočkat, můžete si knížečku za 121,- Kč objednat například zde.

    Malá čarodějka, Marcela Košanová
    Kniha Malá čarodějka Marcely Košanové obsahuje kromě návodu i kompletní balíček pro výklad karet.

    Díky nim čarodějnice nevymřely. Odešly pouze do ústraní a tam čekaly na dobu, kdy bude opět možné beze strachu uctívat Matku.

    Spojení s přirozeným světem

    Čarodějnictví úzce souvisí s přirozeným světem. Vědmy využívají cyklů ročních období a pohybu slunce a měsíce. Měsíc je s životem ženy spojen nejvíce. Její cykly přímo souvisí s cykly tohoto tajuplného strážce nebes.

    Žena, která dobře rozumí přírodním zákonům, porozumí sama sobě a přes svojí bytost pochopí i své okolí. Silná, svobodomyslná a přírodní žena je užitečným, hodnotným členem jakékoliv společnosti. Obnovení tradic je jedním z největších přínosů, kterým může jednotlivec přispět pro záchranu naší planety. Čarodějnictví ctí mírumilovnou a tolerantní přírodu.

    Kdo je čarodějnice?

    Čarodějnice je žena z masa a kostí. Miluje život a lidi kolem sebe. Její síla vychází ze znalosti přírody a její největší autoritou je Ona – Velká Matka. Obavy z čarodějnice jsou falešné, svědčí jen o neznalosti a tmářství.

    Žena prochází dějinami a vedle ní jde pokojně muž. Když začne čarodějnice dnešních dnů couvat časem, bude z ní bylinkářka, šamanka, kněžka a nakonec bohyně nejvyšší Velká Matka. Matky jsou vlídné a jejich láska je nekonečná. Matky neválčí, matky bojují srdcem.

    I když čarodějnice společnost nepřijímá tak, jak bych si přála, jsem hrdá na to, že můžu říct: Jsem čarodějnice.

    Chcete se stát čarodějkou?

    Staň se čarodějkou s Marcelou Košanovou:

    1. Kdo je čarodějka
    2. Vyrob si čarodějnickou hůlku a vytvoř si magický kruh
    Autor:

    Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

    » přejít do diskuze

    Diskuze k článku  (4)

    Příspěvek z 14. března 2016 v 16:00.
    Nikitaatikin v něm napsala:

    Dobré

    Tyto rady jsou dobré, ale potřebuji ještě nějaká kouzla, protože si myslím že bez kouzel nejsem pravá čarodějka!.


    Jinak docela dobré!16

    Příspěvek z 9. března 2016 ve 14:51.
    ES v něm napsala:

    Reakce na Alík:

    Velmi děkuji za odpověď. Jak jsem psala, článek se mě nedotkl, ve smyslu, že by mě urazil, jen jsem měla potřebu vyjádřit nesouhlas 25 Chápu, proč byl článek napsán a neberu ho jako kritiku či něco podobného - ani já jsem svým nesouhlasem článek nechtěla kritizovat :)

    Příspěvek z 9. března 2016 v 11:05.
    Alík v něm napsal:

    Reakce na ES:

    Nejprve bych rád zmínil, že vhled do světa čarodějek souvisí s novým seriálem Staň se čarodějkou, který jsme na Alíkovi pro holky připravili. Chtěli jsme nejprve objasnit kdo a co jsou čarodějky. Že z historického hlediska bývaly uctívány a změna jejich vnímání byla provedena účelově. A samozřejmě se chceme ohradit proti možným výtkám o šíření tmářství 16

    Nechtěli jsme kritizovat víru, natož Boha, to v žádném případě. Snahou bylo jen stručně a co nejjednodušeji osvětlit pohled na čarodějnictví a jeho postupnou vnější proměnu z čarodějek, uctívaných žen, šamanek, bylinkářek, psycholožek v ženy čarodějnice, symboly zla a ošklivosti. Ta proměna se netýkala podstaty čarodějnictví, změny chování čarodějek samotných, souvisela spíš s bojem o moc. Z toho důvodu jsme chtěli nastínit kdo, proč a jak nahradil původní ikonu.

    Historie dokládá, že obzvlášť přísně se čarodějnictví začalo trestat s nástupem křesťanství mezi 13. a 15. stoletím. K čemuž lze dodat to, že zneužít lze kteroukoliv myšlenku, bez ohledu na to, jak je velkolepá.

    Víra je velmi intimní záležitostí a pokud se článek té tvé dotkl, je nám to líto, to nebylo jeho smyslem. Pokud máš chuť napsat na toto téma článek, svůj názor či pohled, rádi zveřejníme.

    Díky za pochopení, Alík