Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Marečku, podejte mi pero - recenze

  vydáno

  Jiří Kroupa dostal šanci povýšit ve své práci, ale pod podmínkou vystudování střední průmyslové školy. Tomu se z počátku brání, ale pak na ní nastoupí. Posléze se ukáže, že studium není jeho šálek kávy, a tak jeho prospěch je na pomezí horšího čtyřkaře a pětkaře. Dokáže mistr továrny na zemědělské stroje Jiří Kroupa v této škole obstát a dokázat, že starší lidé ještě nepatří do starého železa?

  Vysvědčení, škola, žáci - Vysvědčení, škola, žáci, © MF DNES

  Jiří Kroupa dostal šanci povýšit ve své práci, ale pod podmínkou vystudování střední průmyslové školy. Tomu se z počátku brání, ale pak na ní nastoupí. Posléze se ukáže, že studium není jeho šálek kávy, a tak jeho prospěch je na pomezí horšího čtyřkaře a pětkaře. Dokáže mistr továrny na zemědělské stroje Jiří Kroupa v této škole obstát a dokázat, že starší lidé ještě nepatří do starého železa?

  Na tomto starším filmu se mi nejvíce líbily výkony postav jménem Hrbolek, Hujer a Plha.

  Na Hrbolkovi jsem obdivoval, jak hrál senilitu, a jeho typickou hlášku: „Marečku, podejte mi pero“, podle které se jmenuje samotný film. Na Hujerovi se mi líbilo jeho neustálé otravování profesorů, zmatenost a chování mazánka. Plha mě pro změnu zaujal svojí nepozornosti, která působila často komicky, a jeho hláška, kterou řekl v první den ve škole.

  Za zmínku stojí i uvedení několika dobrých hlášek, které se ve filmu objevily. Patří mezi ně například:

  • Čeština, ty neumíš česky? Ale matematiku mám za jedna.
  • Marečku, podejte mi pero. Já jsem Tuček, pane profesore. Ano, Hliník je stále nepřítomen. Hliník se odstěhoval do Humpolce.
  • I skladník ve šroubárně si může přečíst Vergilia v originále.
  • V poslední době, jak vidím. To jsem si ani nevšiml. Prověrka 5, ústně 5, 4-. Zase 5. To budou nejspíš moje známky, pane profesore.
  • Já jsem Zelenková, Hujerova sestra. Tak jste slyšela. Já jsem Hujerová. Ne, manželka jsem já. Já jsem švagrová. Já jsem bratranec. Hujerová, manželka. Ale manželka je... Já jsem z prvního manželství. Aha tak. Prosím vás, aby se dostalo na všechny. Kam až sahají Hujerovi (většina lidí v místnosti se přihlásila).
  • Soudruhu profesore, za minutu bude zvonit. No a co. Že už začne hodina. Ano. Ano, už je čas. Musíme jít. Poslyšte, Hujere, já rozhodně nemůžu říct, že by vám chyběla snaživost, ale promiňte mi ten výraz, že to hraničí skoro až s drzostí. Že by mi šly napřed? Ráno jsem si je řídil podle rozhlasu.
  • Ovšem dějepis, trojka, to je ostuda. Podívej se, co já mám z dějepisu. Vy dějepis nemáte, tati. Ne, ale páč to je škoda, protože to bych já zasvítil, panečku. Upálení Jana Husa, 1415.
  • Ježíš Maria, ty máš z chování velmi dobrou. Není to dvojka? Ty máš chování také velmi dobré. Tak to bude jednička. To je v pořádku.

  Co se týče grafiky tohoto filmu, tak na svoji dobu má dobrou grafiku. Hudba díla také není špatná.

  Jediným nedostatek tohoto filmu je pouze jeho stáří. Jinak nemá žádný zápor.

  Film Marečku, podejte mi pero, je jeden z nejlepších starších generací. Je humorný, má plno nesmrtelných hlášek, dobré herce i kladné recenze od diváků.

  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (7)

  Příspěvek z 2. června 2017 ve 23:27.
  klarimar v něm napsala:

  kacka_vrb: podle mě nevadí že je tohle recenze na starší film který hodně lidí zná, ale ti mladší tady ho znát nemusí. Podle mě je to opravdu výborný film, narozdíl od tebou jmenovaných pirátů. Od čtvrtého dílu už je to jen mizérie. A pokud chceš recenzi na něco míň známýho tak plánuju jednu na Wolf's rain, nebo Code Geass. Sice jšou starší, ale první jmenovaný dost lidí nezná což je škoda.

  Příspěvek z 2. června 2017 ve 20:18.
  dennisvet v něm napsala:

  Já si taky myslím, že je dobře udělat recenzi na starší film. Je to moc pěkný film, který si zaslouží nějakou pozornost. Každopádně nevím, proč by autor nemohl psát zrovna o tomto filmu, když se mu třeba zalíbil :)).

  Příspěvek z 2. června 2017 ve 14:06.
  Pralinka2 v něm napsal:

  Je pravda, že to je starý film, který dost lidí zná a někteří dospělí už ho viděli mockrát. Ale přesto si myslím, že na Alíku, kam chodí hlavně děti, bych si netroufl kategoricky tvrdit, že tento film znají všichni. Zejména pro děti může být informace o takovém filmu docela zajímavá.