Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Marioneta - co to je?

  vydáno

  Marioneta je pro většinu lidí neznámé slovo. Zde se dozvíte, co to je marioneta, jak funguje, a další zajímavosti.

  Nedodělaná marioneta, © Míra Nebeský

  Marioneta je loutka ovládaná shora, může být vedena drátem nebo nití.

  Marioneta na drátě
  Takto vedená loutka v českém loutkovém divadle působí již od dob kočovných loutkářů a představuje tak nejstarší způsob vedení marionet. Základ tvoří drát, který je připevněn k hlavě, či k zádům marionety a umožňuje tak poměrně plynulý pohyb. K pohybu končetin, či dalších částí již sloužily nitě, avšak jsou i marionety, především ze zahraniční provenience, kde byly drátem ovládány i končetiny, což umožňovalo reálnější a plynulejší pohyb převážně rozměrných loutek.

  Marioneta na nitích
  Marioneta na nitích je loutka zpravidla nižší váhy, která je vedena bez pomocného drátu, tedy pouze za pomoci nití. Tento typ loutky bývá považován za jeden z nejsložitějších, co se týče vedení loutky.

  Loutkaři, který ovládá marionetu, se říká manipulátor. Manipulátoři jsou buďto skryti a nebo odhaleni publiku, používají svislou nebo vodorovnou řídící páku, která může nabývat různých forem. Marionety se používají při divadelních představeních, na jevištích, ve filmu či televizních pořadech. S marionetami se dají zahrát opravdu pěkné divadelní hry. Jen nedoporučuji divadelní hru s názvem: Když se čerti ženili aneb Kašpárkovy žerty s čerty.

  Když tak můžete napsat do komentářů, jak se vám článek líbil a jakou byste doporučili divadelní hru, film nebo pořad s marionetami.

  Autorka: (11 let)
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (10)

  Příspěvek z 30. listopadu 2017 v 7:26.
  Fandíček18 v něm napsala:

  Hezký článek. Já nejdřív myslela že myslíš Marionetu z hororovky FNAF[five nigh is the Fredys]Moc nevím jak se ta hororovka píše tak se nedivte. Děkuju

  Příspěvek z 26. listopadu 2017 v 9:53.
  Češtinář v něm napsal:

  klobáska: Podrobnější vyjádření ke skloňování Jů a Hele najdeš zde: www.alik.cz/n/ceska-gramatika-poradna

  Příspěvek z 26. listopadu 2017 v 0:04.
  klobáska v něm napsal:

  Češtinář: Hele, nebyl jsem tam nejstarší. A myslím, že dokonce nejsem ani jediný z např. mých vrstevníků, který rád Hurvínka, Pata a Mata, Včelí medvídky, Jůa a Heleho (asi Ti právě vstaly hrůzou všechny vlasy na hlavě i jinde, ale fakt nevím, jako jinak to skloňovat) a všechny ostatní loutky. ;-)