Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Maso jako potrava pro psa

  vydáno  •  Zvířata

  Skutečně potřebuje pes maso jako potravu? A potřebuje ji nepřetržitě? Může mít potravu i bez masa?

  finnishlapphund, © Spiritze

  Co se týká krmení, respektive výživy u psa, tak asi tou nejvíce diskutující otázkou je, kolik masa pes doopravdy potřebuje. Jedna část lidí prosazuje, že by psi měli dostávat jen maso, pro druhé je to zase vegetariánská, potažmo jen veganská strava. Psi jsou šelmy psovité, pocházející z vlka. Jak je známé, tak vlci loví, a to maso. Není možné si představit, že by vlk byl vegetarián nebo jen vegan, ale to jen tak na okraj. Je jedno, jaká je to rasa psa, jestli dobrman nebo bišonek, všechno to jsou prostě šelmy, které mají stejné zuby. V současné době je trend takový, že majitelé vidí ve svých psích miláčcích vlky a podle toho je krmí.

  To v podstatě znamená, že jim dávají mimo jiné i syrové maso. To ale není úplně dobré. Pokud se pes krmí syrovým masem, tak se stává i více divokým v rámci chování. Dokonce i výrobci krmiv používají často na obalech vlky, přičemž se jedná o granule a ne o vyloženě ukrojené syrové maso. Někteří lidé si myslí, že je pes všežravec, ale z hlediska biologického zařazení se jedná o masožravce. Nicméně pes sní například i brambory, dokonce byli psi viděni, jak pojídají ovoce ze stromu či dokonce ořechy a tak podobně.

  Pes dokáže tedy sníst i rostlinnou potravu a tím pádem je z tohoto pohledu na tom lépe než vlk. Někteří odborníci si dokonce myslí, že by pes zvládl svůj život i bez masa, ovšem teoreticky. Prakticky to ještě nikdo nezkusil. Těžko říci, co by na to řekli zvěrolékaři.

  Pes ve vodě, © cocoparisienne

  Když pes jí maso, tak se do jeho těla vnáší dvě důležité živiny, a to jsou tuky a proteiny. Dokonce se živočišný tuk dá nahradit rostlinným olejem a nebude to výrazný problém. Některé z těchto olejů mají vynikající poměr omega 3 a 6 mastných kyselin, čili se tak stávají výbornou krmnou surovinou pro psy. U bílkovin už je to trochu horší. Není totiž protein jako protein. Záleží na dalších aspektech. Živočišné bílkoviny jsou lépe stravitelné a kromě toho dále mají lepší obsah esenciálních aminokyselin, než je tomu u bílkovin rostlinných. Biologická hodnota živočišných bílkovin také není k zahození. Zjednodušeně řečeno, živočišné jsou lepší než rostlinné.

  Ti páníčci, kteří svým psům v uvozovkách podstrojují bezmasou stravu, by měli asi zpozornět. Může to být pro psa i riziko. Trávící soustava psa totiž není přímo uzpůsobena k trávení rostlinné potravy. Pes prostě není býložravec, s tím nehne nikdo. Když pes bude trávit rostlinnou stravu, tak to bude jednak trvat déle a navíc se i vyloučí většina živin. Poznat by se to dalo i podle toho, že pes bude mít zvětšený počet výkalů. Může se to dít, i když se mu budou kupovat nekvalitní granule, jež mají minimální obsah živočišné složky. Taky může mít pes problémy se zácpou, průjmem nebo plynatostí.

  Dále se moč může stát zásaditou, v tomhle případě se budou tvořit tzv. struvitové kameny. Kdyby se to mělo převést na člověka, tak je to něco na způsob například ledvinových kamenů. Sice se to častěji vyskytuje u koček, ale v případě rostlinné stravy u psa je lepší kontrolovat pH v moči. Když bude vyšší, tak je nutné nasadit přípravek na okyselení moči.

  Pes je odjakživa všežravec, nicméně šelma, tudíž je asi jasné, že potřebuje maso. Podle mě ale v žádném případě syrové, protože jednak z toho může dostat do svého těla bakterie a pak syrové maso také podněcuje divokost. Když už maso, v žádném případě syrové.

  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (5)

  Mateas v něm napsal:

  Nojo a tady se dostavame k tomu, ze kvalitnich granuli je dost pomalu, zvlaste tech cenove dostupnych... a to nemluvime jenom o psech, ale i kockach :)

  Příspěvek z 22. prosince 2019 v 18:30.
  konemy v něm napsala:

  Tvrzení, že syrové maso u psů podněcuje divokost, je nepodložené (a dnes už vyvrácené).

  Příspěvek z 22. prosince 2019 v 16:24.
  Aniusia v něm napsala:

  Chválím článek. :)
  Proti krmení syrovým masem bych tak striktní nebyla. Třeba u drůbeže, která má tenké kosti, takže je pes snadno rozkouše a spolkne - syrovou kost totiž pes ztráví, ale vařenou nikoliv. Další věc je, že někteří si řeknou: „Když masná strava, tak libové maso,“ ale divocí dravci sežerou kořist celou. Pouze libové maso může pejskovi ublížit, potřebuji hlavně tučnou stravu, vnitřnosti apod. Třeba eskymáci, kteří k rostlinné stravě nemají přístup, libové maso vyhazují a jedí jen to nejtučnější (ale to je něco trochu jiného, berou z něj vit. C a jiné, zatímco pes si umí vit. C vytvořit sám).

  Ještě si dovolím opravit malou chybku: „...granule, jež...,“ ale to měli vidět spíše recenzenti. ;)