Alíkovina

Masožravky v Troji

vydáno  •  Příroda
Už nějaký čas jsou lidé fascinováni dokonalostí a schopností masožravých rostlin – největšího dravce v zelené říši - polapit a strávit živého tvora. Je logické, že sami zatouží takového dravce vlastnit, pěstovat a nebo mají chuť se na něj aspoň přijít podívat.

© Botanická zahrada hl. města Prahy

Některé láčkovky mají v dospělosti pasti ve tvaru otevřené nálevky. Živiny nezbytné pro svůj růst získávají tak, že ptáci strdimilové přilétají na okraj pasti ozobávat nektar a přítomný hmyz, no a jejich trus je pro láčkovku doslova pochoutkou.

Špirlice nalákají hmyz na nektar. Uvnitř nálevek mají drolící se voskové šupinky a šikmo dolů trčící chlupy, které nedovolují lapenému opustit past. Jejich spodní zóna pastí vylučuje trávicí enzym, kterým kořist zpracuje.

vstupenkA za bodíky?

Vstupenku do Botanické zahrady v Troji můžeš získat i za bodíky v katalogu dárků. Počet vstupenek je omezený.

Tropický skleník Fata Morgana Botanické zahrady hl. města Prahy je sice poměrně nový (otevřen v červnu 2004), přesto se může pochlubit rozsáhlou sbírkou masožravých láčkovek i heliamfor, které patří vesměs mezi velmi pomalu rostoucí druhy.

Mnohé z nich obsadily svými pastmi stromy a keře a výsledný vzhled se začíná podobat stavu v přírodě. Nejpozornější návštěvníci si mohou v horské (poslední) expozici prohlédnout čtyřicet druhů láčkovek z celkové stovky existujících druhů.

Výstava probíhá od 18. do 28. září, 9 - 18 hodin

  • Ve skleníku Fata Morgana budou představeny rody láčkovka (Nepenthes), heliamfora (Heliamphora), bublinatka (Utricularia), genlisea (Genlisea) a rosnatka (Drosera) ze sbírek botanické zahrady a našich předních pěstitelů.
  • Výstava v zásobním skleníku bude věnována především masožravým rostlinám rodu špirlice (Sarracenia), mucholapka (Dionaea) a tučnice (Pinguicula).
  • Před skleníkem Fata Morgana bude připravena výstava, seznamující s úspěchy i peripetiemi účastníků expedice Za láčkovkami na Sarawak 2009.
  • Po celou dobu konání výstavy je zajištěn prodej masožravých rostlin a poradenská služba pěstitelem ing. Kamilem Páskem. V prodejním místě vám také zajistí přesazení donesených rostlin do kvalitního čerstvého substrátu. Zde také budete moci zakoupit odbornou literaturu a získat Opravník omylů o masožravých rostlinách z pera kurátora sbírky masožravých rostlin Vlastika Rybky.
  • O víkendech vás zdarma v každou celou hodinu (od 10 do 17 hodin) světem masožravých rostlin provedou a s fenoménem masožravosti seznámí školení průvodci.

Výstava masožravých rostlin

www.botanicka.cz

18. - 28. září 2009, (tedy mimořádně i v pondělí) 9 - 19 hodin, Botanická zahrada hl. města Prahy – skleník Fata Morgana + zásobní skleník v Areálu Západ.


Další zajímavé články:

Autor:
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (2)

Příspěvek z 15. října 2009 v 8:29.
Barbořička v něm napsala:

masožravky

dobrýýý

Příspěvek z 25. září 2009 v 10:36.
zelvicka7 v něm napsala:

zelvicka7

super!1