Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Maštale loupeživého rytíře Toulovce

  vydáno  •  Příroda · Cestování · Česká republika
  S rodiči jsem byla na výletě v Toulovcových maštalích. Je to tam príma. Měli byste říct rodičům, ať vás tam vezmou. Je to v Pardubickém kraji u Proseče. Mimo to, že si tam krásně užijete den na procházce, můžete jít i do jeskyně. Je tam hodně skal, po kterých se dá lézt a fotit.

  Toulovcovy maštale - borový les je plný skal pozoruhodných tvarů., © Radkaa

  Kdybyste se šli projít na velkou procházku, budete muset zdolat kolem 20 kilometrů. Mně se tam osobně moc líbilo, ale na kolo to zrovna terén není. Můj bráška si vzal odstrkovadlo a pěkně se tam nadřel. Co mě udivilo bylo, že tam chodí každý den fůra lidí. Je tam krásná příroda, já jsem tam udělala spoustu fotek. Vstupné je zdarma.

  toulovcovy maštale

  Pokud byste se chtěli do skal vypravit, najdete další informace na stránkách Sdružení obcí Toulovcovy maštale. Ty totiž nejsou zdaleka jedinou zajímavostí tohoto kraje.

  Blízko Toulovcových maštalí je i Toulovcova rozhledna - tam se sice platí, ale není to drahé. Blízko se taky může chodit na kešky. Z Toulovcovy rozhledny je krásný výhled. Máte tam i cedule, jakým směrem je třeba Chorvatsko.

  Chodí se po značkách, takže byste se neměli zaručeně ztratit. Pak si taky můžete vybrat parkoviště - pokud se chcete našlapat, vyberte si parkoviště umístěné dál, a pokud chcete jít rovnou do skal, vyberte si parkoviště hned u Toulovcových maštalí. Tak poproste rodiče, dokud je hezky, a vydejte se prozkoumat maštale.

  Z Toulovcovy rozhledny se můžete pěkně rozhlédnout po okolní krajině.

  PROČ SE MAŠTALE JMENUJÍ TOULOVCOVY?

  Vavřinec Toulovec z Třemošné byl podle legendy loupeživý rytíř. Obýval tvrz v Jarošově a naloupené poklady nosil podzemní chodbou do skal. Tam měl dokonce i koně - proto se onomu místu začalo říkat Toulovcovy maštale.

  Podle historiků byl ale Toulovec váženým občanem Litomyšle, který daroval nejen místnímu špitálu mnoho peněz. Litomyšlské náměstí, kde špitál stál, se dodnes jmenuje po něm. I skalám zůstalo jeho jméno, ať už se v nich skutečně se svými poklady skrýval, nebo ne.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (8)

  Příspěvek z 18. října 2011 v 18:33.
  Aja222 v něm napsala:

  Já jsem v Tooulovcových mAŠTALECH BYLA 15X

  Příspěvek z 10. října 2011 ve 23:36.
  Jara45 v něm napsal:

  Souhlasím,

  Příspěvek z 3. října 2011 ve 22:20.
  Heirora v něm napsala:

  Tam je to moc hezké. :) Dříve jsme tam jezdili s trampama stanovat pod širák. :) A hlavně skály jsou tam hezké. :)