Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Máte chřipku?

  vydáno  •  Zdraví
  Určitě jste už někdy leželi doma s teploměrem v podpaží, čajem v ruce a prášky proti chřipce na stole. Tuhle nemoc měl už snad každý. Chřipka sama o sobě není nebezpečná, ale...

  Chřipka - ilustrační foto, © Profimedia.cz

  Chřipka je virová a virus může mutovat. To znamená, že se může křížit s jinými viry a nebo může být chřipka silnější a léky, které bereme, virus zmutují. Potom se stane to, že lékaři musí najít dostatečně silný a hlavně účinný lék proti takto zmutované nemoci.

  Virus se také může šířit. Šíří se třeba při obejmutí či když na vás někdo zakašle nebo prskne - to na vás "vyletí" tisíce kapek obsahujících viry. Virus se také může šířit líbáním. I obyčejný opar je vlastně virový. Když se viry takto šíří a dosáhnou velkého počtu nakažených, tak se této situaci říká epidemie. V česku právě teď jedna problíhá - ta chřipková.

  V šesti českých krajích byla překročena hranice dvou tisíc nemocných a v republice je nakaženo až 100 000 lidí. Na celém světě se jich nakazí 3 až 5 milionů. A bohužel, půl milionu lidí na nemoc zemře. Tato nemoc však není obyčejná chřipka, nýbrž ta zmutovaná. Nejen že jako klasická chřipka dokáže pořádně znechutit den, ale ona dokáže něco  mnohem horšího - dokáže zabít. Zabije (i ta klasická) ročně až 2 500 lidí, což je vysoké číslo.

  Epidemiologové říkají, že tato chřipková epidemie je nejhorší za poslední tři roky. Tomuto zmutovanému viru říkají odborně Brisbane - podle města v Austrálii, kde se jedinečné onemocnění poprvé vyskytlo. Prý je také nejagresivnější. A kdo by měl dávat na tuto nebezpečnou nemoc pozor? Hlavně ti, kteří jsou "staršího" věku a kteří trpí oslabením imunity.

  Tak bacha na chřipku a přeji vám, ať to nikdo z vás nechytne. A pokud už se stalo, tak s tím nějak zabojujte. Já mám oslabenou imunitu, ale zatím jsem naštěstí zdravá jako rybka. Tak ať se vám daří jako teď mně!

  Vizitka autorky článku na Alíkovi - Axem

  Vice informací o chřipkové epidemii na serveru iDNES.cz:

  Další zajímavé články:

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (20)

  Příspěvek z 11. března 2009 ve 20:36.
  veronikas v něm napsal:

  Reakce na ivetinkaa:

  44C jo to asi težko ne to mě táta atd.. říkaj že jak člověk má 41c..+ tak už je většinou po něm a 44c to asi určitě to já mám jsem měla 38,5C-a to jsem se i tý teploty bála .D  teď už mám jen 37,1C

  Příspěvek z 11. března 2009 ve 20:34.
  veronikas v něm napsal:

  Reakce na mkatka:

  Prosimtě .... to by bylo už dávno potobě!!!2116

  Příspěvek z 11. března 2009 ve 20:32.
  veronikas v něm napsal:

  Reakce na totika:

  No tak to uvás ještě ani moc neni to unás celá škola jak druhej stupeň tak první stupeň bylo úplně prázno všechny třídy se musely spojovat ..no prostě 7,4% školy chybělo z 10,0 23 já teď mám chřipku nejvíc jsem měla 38,5 C. 27 teda já vym že tohle neni až tak příšerný ale je to hrozný teď ale se už uzdravuju 19