Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Máte kamarády v zahraničí?

  vydáno  •  Cestování · Kamarádství
  Možná se vám už někdy stalo, že jste se bavili s někým ze zahraničí. To se může stát, když jste na prázdninách v zahraničí, nebo když někdo ze zahraničí je u nás - ale dnes je to mnohem jednodušší, dnes se nikdo nemusí ani zvednout ze židle, abyste si se zahraničními kamarády popovídali na internetu.

  Někdy se stává, že hovor je komplikován jazykovou odlišností. Zejména s kamarády z exotických zemí někdy bývá obtížné se dorozumět. Všeobecně se předpokládá, že s jazykově bližšími kamarády se dá domluvit snadněji. Avšak existují i výjimky.

  Například rozhovor mezi kamarády mluvícími česky a slovensky bývá téměř bez problémů - dokud se nezačne projednávat například datum schůzky. Jak přijde řeč na měsíce v roce, nastává čas odpočítávání na prstech. Názvy měsíců jsou totiž mnohdy značně rozdílné. Přitom Češi jsou trochu ve výhodě, protože slovenské názvy měsíců jsou podobné jako například německé, anglické nebo ruské. Obtížnější je situace pro Slováky, kteří mají někdy vážný problém českému názvu měsíce porozumět - české názvy se totiž liší od všech ostatních.

  Aby to nebylo tak jednoduché, existuje kromě češtiny další jazyk, ve kterém se názvy měsíců liší od všech ostatních, a to je polština. Některé názvy jsou dost podobné českým, ale některé naopak - například při domluvě s polským kamarádem se snadno může stát, že když si domluvíte schůzku například na „17.kwietnia“, tak ho nepotkáte, protože se dostavíte na místo o měsíc později.

  Jen tak pro zajímavost a pro ukázku teď uvedu názvy měsíců ve slovenštině, češtině a polštině, abyste je mohli porovnat a taky, v případě zájmu, abyste si je zopakovali a při domluvě nějakého termínu se nedostali do problémů.

  Číslo Slovensky Česky Polsky
  I Január Leden Styczeń
  II Február Únor Luty
  III Marec Březen Marzec
  IV Apríl Duben Kwiecień
  V Máj Květen Maj
  VI Jún Červen Czerwiec
  VII Júl Červenec Lipiec
  VIII August Srpen Sierpień
  IX September Září Wrzesień
  X Október Říjen Październik
  XI November Listopad Listopad
  XII December Prosinec Grudzień

  V závěru bych chtěl poděkovat kamarádce Johnson74, která mi pomohla s tímto článkem. Tak se mějte a nespleťte si datum.
  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (0)

  O tomto článku zatím nikdo nediskutuje. Buď první!