Alíkovina

Máte rádi zvířata?

vydáno  •  Kultura
A pokud k tomu ještě rádi tvoříte, tak to vám vřele doporučuji výpravu do pražského Uměleckoprůmyslového musea. Najdete ho jen pár kroků od stanice metra Staroměstská. Ve výstavním sále se až do konce srpna usídlilo ZVĚRSTVO z dílny manželské dvojice Michal Cihlář (1960) a Veronika Richterová (1964).

Michal Cihlář - 1988, pětibarevný linoryt, © Michal Cihlář

Budete-li pozorně sledovat vystavená díla, budete možná velmi překvapeni. Výstava není řazena chronologicky (podle data vzniku), jak bývá obvyklé, ale tematicky. A tak tu klidně vedle sebe visí Lemur kata nakreslený tehdy třináctiletým školákem modrou propiskou na linkovaném papíře z malého sešitu a kolorované plastiky lemurů z papíru, které vznikly o devět let později či jejich linoryty, známé z plakátů pražské ZOO.

Nechybí skutečně velmi ranná tvorba autorů: pes domácí, kresba tříletého Michala či tentýž námět v provedení čtyřleté Veroniky. Cihlář představuje především své barevné linoryty a kresby, Richterová plastiky zvířat z různých materiálů, aktuálně z PET lahví.

"Pracujeme takhle už 85 let, já 45 let a Veronika 40 let. Motivy, které jsem zpracovával ve věku 2,5 roku, dělám i dnes. Umění se posunulo dál, my pracujeme stále stejně," řekl Cihlář novinářům a dodal: "Chceme, aby sem chodili lidé s dětmi, aby rodiče zjistili, že když dítě něco namaluje, něco v něm je - a když to za 45 let najde, může to třeba vystavit," odkazuje Cihlář ke svým raným pracím a současně zárodkům pozdější celoživotní lásky.

Pro zjednodušení jsou výtvory označeny pouze zkratkami jmen (iniciálami) autorů. K výstavě vychází i katalog. Jmenuje se Zvěrstvo. A zvířata jsou v něm uspořádána abecedně. V úvodu Cihlář vzpomíná jak ho okouzlil svět hmyzu: „Pod velkým kamenem jsou, když ho odklopíte, vzrušující mikrosvěty.

Než ale s kamenem pohnete, je mikrosvět jeho tajemstvím. Pamatuji se na to, jako by to bylo včera, jak různí střevlíci a mravenci oslněni světlem prchali do trávy. Byla to v dětství má oblíbená činnost. Nikdy nebylo předem jasné, čím mě pod kamenem příroda překvapí.“

Veronika Richterová vysvětluje, proč v jejich ateliéru vznikl tak obrovský zvěřinec: „Co máme s těmi zvířaty, že se nám jich tolik nashromáždilo? Co na to říct? Že se jimi zabýváme od dětství, a je to jakoby pořád stejné. I když poslední zhruba čtvrtstoletí už to není jen zábava, ale seriózní práce, někdy i pěkná dřina. A občas je fuška vysvětlit vlastním dětem, že potřebujeme klid a nerušit; stejně nás trochu podezřívají, že si hrajeme. Možná nás podezřívají i právem, protože podobně jako ve hře, se někdy vzápětí, jindy po zdlouhavých pokusech a dnech hledání, dostaví prchavý okamžik čiré radosti. Právě pro něj a pro to jeho doznívání se pořád pouštíme do něčeho dalšího.“

Moc zvířat

V neděli 3. června 2007 vás čeká dobrodružná zvířecí výprava. Vytvoříte si exponáty do svého muzea. Vše můžete fotograficky zdokumentovat, jak je na správné výpravě zvykem. Nezapomeňte si vzít s sebou:

  1. svou oblíbenou zvířecí hračku z dětství
  2. krabičku od sirek
  3. fotoaparát
Přijďte kdykoliv mezi 10. a 17. hodinou. Vstup pro účastníky výtvarné dílny a jejich doprovod zdarma. Volné vstupenky si v den konání dílny vyzvedněte v pokladně Uměleckoprůmyslového musea (www.upm.cz).

Zvěrstvo v podání Michala Cihláře a Veroniky Richterové si můžete prohlédnout TADY . Ale vězte, že je to jen "ochutnávka" a že je lépe vše vidět na vlastní oči!

Další zajímavé články:

Autor:
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (0)

O tomto článku zatím nikdo nediskutuje. Buď první!