Můj příběh
Přiznám se, že na prvním stupni matematika rozhodně nepatřila mezi mé oblíbené předměty. Počítání „na čas“ a následné srovnávání výsledků mezi spolužáky mě stresovalo a nijak jsem v něm nevynikala.
Postupně se ale můj vztah k matematice začal měnit. Jak přibývalo učiva a slovní úlohy se stávaly čím dál záludnějšími, začala se mi matematika zamlouvat. Být lidská kalkulačka je super, ale ani ta nejlepší kalkulačka vám nebude nic platná, pokud nebudete vědět, co do ní nacvakat.
V průběhu druhého stupně základní školy a pak i dále v rámci studia na střední jsem se s větším i menším úspěchem účastnila mnoha matematických soutěží a seminářů a ráda bych se teď s tebou podělila o své zkušenosti.
Svoji matematickou pouť jsem dokončila letos v lednu ústní zkouškou z matematiky na vysoké škole, kde jsem stejně jako u maturity dostala jedničku. To ovšem stále nic nemění na tom, že si v obchodě přepočítávám útratu minimálně třikrát a i tak se občas seknu. Chybovat je lidské.
Přehled soutěží
Udělala jsem ti malý přehled soutěží, kterých se můžeš zúčastnit. Soutěže jsem seřadila podle věku, takže si zde vybere každý od předškoláka pro maturanta.
mateřská školka – 1. třída ZŠ
Logická olympiáda
2.–4. třída ZŠ
Logická olympiáda
Matematický klokan
5. třída ZŠ
Logická olympiáda
Matematický klokan
Matematická olympiáda
6.–9. třída ZŠ
Logická olympiáda
Matematický klokan
Matematická olympiáda
Jáma Lvová
1.–4. ročník SŠ
Logická olympiáda
Matematický klokan
Matematická olympiáda
Celostátní matematická soutěž
M&M
PraSe
Brkos
Průběh soutěží
Krátce ti zde popíšu průběh jednotlivých soutěží.
Logická olympiáda
web: https://www.logickaolympiada.cz/o_soutezi/
Logickou olympiádu pořádá Mensa ČR. V průběhu září se registruješ na webu. V říjnu se zúčastníš základního kola, které trvá 30 minut a obsahuje různé logické úlohy, které řešíš doma na počítači. Když budeš úspěšný/á, dostaneš pozvánku do krajského kola, které se koná v listopadu a na které se už musíš dostavit osobně.
Krajská kola Logické olympiády jsou moc bezva. Odneseš si z nich spoustu dárků, i když se neumístíš, a je připraven bohatý doprovodný program. Pokud se umístíš na předních příčkách, čeká tě v prosinci celostátní kolo v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky. Já to štěstí neměla, ale pokud se tam dostaneš ty, ráda si poslechnu, jak to probíhá.
Matematický klokan
Klokan je zajímavý v tom, že má pouze jedno zadání, které ve stejný den (obvykle na konci března) řeší děti po celém světě. Klokan je hodně rozšířený a na většině školách se mu v ten den vyhrazuje jedna hodina výuky. Pokud tomu tak na tvé škole není a ty by sis klokánka rád zkusil/a, řekni o tom paní učitelce nebo panu učiteli matematiky a určitě ti vyjde vstříc.
Matematická olympiáda
web: https://www.matematickaolympiada.cz/
zadání pro ZŠ: https://www.matematickaolympiada.cz/media/3722999/z74i-zadani.pdf Dávej bacha, ať řešíš správnou kategorii (Z5 = 5. třída, Z6 = 6. třída...).
zadání pro SŠ: https://www.matematickaolympiada.cz/media/3670153/abc74.pdf Zde jsou kategorie rozděleny takto: C = prvák, B = druhák, A = třeťák, čtvrťák.
Matematická olympiáda probíhá v kolech domácích, okresních, krajských a celostátních (pouze od 9. třídy). Domácí kolo se řeší z domova, je na něj neomezený čas a co je nejlepší – aktuální zadání je zveřejněno už teď (viz odkaz výše)! Vytiskni si zadání a na papír napiš řešení. Důležitý je postup, samotné výsledky nestačí. Do listopadu ho odevzdej svému učiteli matematiky a zbytek nech na něm.
Na střední škole se mi stalo, že můj učitel neměl s organizováním Matematické olympiády zkušenost. To vůbec nevadí. Odkaž ho na webové stránky, případně se můžeš obrátit na jiného učitele matematiky nebo klidně i na ředitele. Škola by ti měla umožnit účastnit se.
Celostátní matematická soutěž
Zatímco rozdíly mezi výukou matematiky napříč různými základními školami a nižšími gymnázii jsou minimální, na středoškolské úrovni matematiky se začnou rozdíly objevovat. Je to logické. Budoucí truhlář nebo ošetřovatelka nebudou ve svém povolání potřebovat složité matematické operace a vzorce a výuka na to bere ohled. Co když ale budoucí truhlář nebo ošetřovatelka mají také rádi matematiku a chtěli by v ní poměřit své síly s vrstevníky? Bylo by nefér soutěžit ve stejné kategorii s gymnázii, a proto je tu celostátní matematická soutěž, kde soutěží pouze děti z učebních oborů a středních odborných škol. Soutěž se píše ve škole a podobně jako u matematické olympiády je vyžadován i postup řešení.
Korespondenční semináře
Korespondenční semináře fungují tak, že organizátor pokaždé zveřejní zadání a termín, dokdy ho musíš vyřešit. Příklady řešíš doma a pokaždé je vyžadováno řešení včetně postupu (ne jen výsledek). Řešení vložíš do obálky a pošleš na adresu zveřejněnou organizátorem. Ten ti příklady opraví a společně s komentářem a hodnocením ti je pošle zpátky společně s novým zadáním.
Pokud se ti nechce utrácet za známky nebo nemáš důvěru v Českou poštu, nevadí. Své řešení můžeš oskenovat nebo vyfotit a zaslat na e-mailovou adresu. Korespondenční semináře fungují po celý školní rok v několika kolech.
Pokud budeš úspěšný/a, bude ti nabídnuta účast na letním táboře/soustředění. Pokud ti přijde pozvánka, neváhej a zúčastni se! Soustředění trvá 5–14 dní. Pokud zasahuje do školního roku, organizátoři ti vystaví omluvenku do školy. Je dotované, takže máš zajištěné jídlo, pití, ubytování i program skoro zadarmo. Soustředění je plné her, výletů, sportu, ale také se zde něco přiučíš díky zajímavým přednáškám.
Jáma lvová web: https://jamalvova.cz/
M&M web: https://mam.mff.cuni.cz/
PraSe web: https://prase.cz/
Brkos web: https://brkos.math.muni.cz/
Jak uspět
Způsobů, jak zvýšit své šance na úspěch, je mnoho. Nejlépe se mi osvědčilo řešení zadání minulých ročníků. Na webu si jednoduše najdete loňské zadání, stopnete si čas a pokusíte se zadání vyřešit. Poté si zobrazíte vzorové řešení a porovnáte ho s vlastním. Vzorové řešení bývá sepsáno tak, aby vás inspirovalo a ukázalo různé pohledy na věc. Tím navíc zjistíte, jakým způsobem jsou úlohy koncipovány a jak nad nimi máte přemýšlet.
Další možností je zajít do knihovny a vypůjčit si nějakou knížku matematických úloh a hádanek. Můžete si rovněž vypůjčit učebnici pro vyšší ročník a osvojit si některá témata dřív, než je budete probírat ve škole. Dobrovolnosti se meze nekladou.
Doporučení
Pokud se rozhodneš nějaké soutěže zúčastnit, doporučuji ti, abys o tom dal vědět svému učiteli/učitelce matematiky. V mnoha případech je právě vyučující ten, kdo hraje roli prostředníka mezi organizátory a soutěžícími a jeho zapojení je vyloženě nutné. I v ostatních případech ale není od věci učitele informovat. Například u korespondenčních seminářů se může stát, že výsledkovou listinu nebo diplom zašlou zároveň i do školy, a tak se o tvém zapojení stejně dozví. Je také možné, že je ve škole víc dětí, které by si rády zasoutěžily, a aktivní učitel by jim soutěž mohl doporučit.