Alík

  • Alíkoviny
  • Klubovna
  • Hry
  • Nástěnky
  • Soutěže
  • Vtipy
  • Poradna
  • Copak hledáme:
    Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
    Jsi tu poprvé?

    Alíkovina

    Mažoretky jsou o radosti z pohybu

    vydáno  •  sport
    Mažoretky nejsou jenom točení hůlkou a bezhlavé pochodování na místě. Je to spojení práce s hůlkou (baton) nebo třásněmi (pompons), spojení elegance, baletu, gymnastiky. Jsou o půvabu a hlavně o radosti z pohybu.

    Na prvomájovém průvodu ve Zlíně vystoupily i malé mažoretky. (1.5.2016), © MAFRA

    Klasická mažoretka

    Snaží se udržet charakteristické rysy vystoupení mažoretek. Klade důraz na techniku pochodu a držení těla. Pronikají sem však taneční prvky, kostýmy by měly vycházet z tradiční uniformy s kozačkami a lodičkou na hlavě. Klasická mažoretka tančí ve skupině. Dělí se i na jednotlivce (sólovou mažoretku) a duo ve kterém účinkují dvě. Jsou i na tria atd. Od 12 jsou to skupiny (klasické mažoretky) (zdroj Wikipedie)

    Twirling

    Baton twirling (točení hůlkou) je sport založený na pohybu a koordinaci spojený s půvabem a flexibilitou. Baton twirling má nejasnou historii, ale profesionální organizace podporující twirling jako sport existuje už od raných 50. let. Asociace The United States Twirling je největší profesionální organizace pro tento sport. Baton twirling samozřejmě zahrnuje twirling a hůlku, což je vyvážená tyč obvykle vyrobená z kovu, ale na soutěžní úrovních je mnohem více druhů twirlingových hůlek. Jako gymnastika, krasobruslení, a další sporty kombinující pohyb s půvabem, tak i soutěžní twirling vyžaduje pro získání bodů sestavy, obsahující povinné prvky. Na soutěži se vyžaduje, aby twirler točil svisle nebo kolmo k zemi a vodorovně. Stejně tak se vyžaduje určitý počet chytnutí, puštění a prohození hůlky během sestavy. (Zdroj informací: Wikipedie)

    Moderní mažoretky

    Moderní mažoretky jsou něco mezi klasickou mažoretkou a twirlingem. Mažoretky mají nádherné pestré kostýmky. Na hlavě mají pokrývku hlavy (lodičku, klobouček nebo tzv. bonbonek) také mají rukavičky, pokrývka hlavy a rukavičky většinou nejou podmínkou až na některé výjimky. (Zdroj informací: Wikipedie)

    Soutěže

    Soutěže se rozdělují do dvou kategorií:

    • a) nepostupové nebo také pohárové nebo amatérské
    • b) postupové, profesionální, titulové

    V postupových soutěžích se soutěží v různých asociacích například MCEU, NBTA, MAC, IMA a jiné. Nepostupových soutěží je opravdu moc, například: O pohár starosty města Polná, Juniorská hůlka, Šuměnská medaile, Soutěž na 15. poledníku, O bíloveckou kočku nebo Karvinský pohár... soutěží je mnoho.

    Jak to na soutěžích chodí?

    Na nepostupových takto: Tým přijíždí na danou soutěž dle libovolného výběru. Společně autobusem vlakem a nebo jednotlivě autem. Na soutěži trenérka zaplatí startovné cca 90 korun na jednu mažoretku. Když má v týmu 21 soutěžících tak za každou zaplatí 90 Kč a více, poté je zvuková a prostorová zkouška. V šatnách se dívky převlečou a učešou a nalíčí. Nanesou se třpytky do vlasů a připevní se lodička. Soutěží se ve více kategoriích podle věku.

    • Děti ml. (přípravka)
    • Děti st.
    • Ksetky ml.
    • Kadetky st.
    • Juniorky ml.
    • Juniorky st.
    • Seniorky

    Při vyhlášení se týmy seřadí a vítězné týmy dostanou dárky, medaile, diplom a pohár. Soutěží se v solu, duu, triu, malé formaci a velké formaci.

    Mažoretky jsou super. Není to sport pouze pro holky, ale i pro kluky.

    Autorka:

    Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

    » přejít do diskuse

    Diskuse k článku  (3)

    Příspěvek z 20. ledna 2019 ve 12:40.
    Rodé v něm napsala:

    R^@)->-

    Příspěvek z 1. března 2017 ve 13:39.
    Alík v něm napsal:

    Reakce na dennisvet:

    Ahoj, ano, část textu významně využívá Wikipedie, přesto zbývá dost, abychom článek považovali za autorský. Chápu, že pisatelka použila k popisu jednotlivých disciplín mažoretek raději Wikipedii. Také se k užití cizího zdroje jasně hlásí. Proti takovému použití informací a jejich spojení do jednoho celku v podstatě nic nemám, ač by i mně bylo milejší, kdyby pisatelka použila více vlastní jazyk. Přesto se mi článek velmi líbil a Alík jej ke čtení doporučuje. 7 Oproti tomu zásadním problémem jsou texty zkopírované z webu a zaslané jako vlastní dílo. To je pak podvod, který nelze tolerovat. 5 Těším se na další zdařilé texty. Alík

    Příspěvek z 28. února 2017 ve 13:48.
    dennisvet v něm napsal:

    Wut?

    Článek pěkný, avšak škoda, že je to wikipedie. Nebylo by lepší si o tom něco načíst a podle svých slov pak volně vyprávět?
    Měj se,
    Niana