Hlasování probíhalo na Alík.cz v květnu 2016. Uživatelé hlasovali pro nejlepší práce medailistů 44. ročníku MDVV Lidice 2016. Děti tentokrát zasílaly své práce na téma Škola? Vzdělání. A my vám představujeme vaše vítěze na základě výsledků vašeho hlasování.
1.Kategorie Prostorové objekty
Dětskou cenu Alík v kategorii Prostorové objekty získal Filip Albert Hannich, 7 let, ZŠ, Kutnohorská 181, Červené Pečky.
Ostatní práce medailistů nominované v kategorii Prostorové objekty najdete zde.
2.Dětská cena Alík v kategorii Fotografie
Dětskou cenu Alík v kategorii Fotografie získala Sára Ostaševski, 12 let, ZUŠ, Nádražní 326, Mšeno.
Ostatní práce medailistů nominovaných v kategorii Fotografie najdete zde.
3.Dětská cena Alík, Malba a grafika od 4 do 7 let
Dětskou cenu Alík v kategorii Malba a grafika dětí ve věku od 4 do 7 let získal Filip Ittner, 5 let, ZUŠ, Moskevská 13, Most.
4.Dětská cena Alík, Malba a grafika od 8 do 11 let
Dětskou cenu Alík v kategorii Malba a grafika dětí ve věku od 8 do 11 let získala Rozálie Peterová, 8 let, ZUŠ Fr. Kmocha, Sokolská 24, Kolín II.
5.Dětská cena Alík, Malba a grafika od 12 do 16 let
Dětskou cenu Alík v kategorii Malba a grafika dětí ve věku od 12 do 16 let získala Pavlína Vrátilová, 15 let, ZŠ T.G.Masaryka, Riegrova 13, Opava.
Hlavní dětská cena Alík za nejvyšší počet získaných hlasů
Hlavní dětskou cenu Alík za nejvyšší počet získaných hlasů získal Filip Ittner, 5 let ze ZUŠ, Moskevská 13, Most. Cenu mu za Alík.cz a Nadaci Agrofert předala ředitelka Nadace Agrofert, paní Zuzana Tornikidis. Ještě jednou gratulujeme!
O Mezinárodní dětské výtvarné výstavě Lidice 2016
Této mezinárodní soutěže dětského umění se v letošním roce zúčastnilo 1 483 organizací ze 77 zemí celého světa. Porota díky tomu vybírala z více než 18 000 prací. V současnosti jde o nejstarší a jednu z největších mezinárodních výstav v Evropě i ve světě. Akce se letos nesla v duchu oslav 70. výročí vzniku organizace UNESCO.
Fotogalerie |
Porota MDVV Lidice 2016
Odborná porota je složená z učitelů výtvarných oborů na základních uměleckých školách, základních školách a profesionálních umělců z České republiky i zahraničí. V letošním roce přijeli práce dětí hodnotit porotci například z Číny, Lotyšska, Slovenska i USA.
Počet není vždy stejný, zpravidla však bývá v porotě 13 - 25 členů. Vzhledem k tomu, že mnozí z nich mají dlouholetou praxi ve výtvarné práci s dětmi a zároveň se zúčastňují porot i jiných výtvarných soutěží, mají dokonalou představu o kvalitě prací různých škol našich i zahraničních.
Porotu jsme při práci v Lidicích měli možnost vidět. Přesvědčili jsme se o zodpovědnosti a péči, se kterou porotci každé jednotlivé dílo zkoumají a hodnotí. Zuzana Tornikidis z Nadace Agrofert, která společně s Alíkem pořádala hlasovací soutěž veřejnosti, k tomu říká: „Hodnotit všechna díla bylo nelehké, protože do každého soutěžního kousku jeho autor vložil část vlastních zkušeností a vlastní životní příběh. Výběr byl to to obtížnější, že díla pochází ze 77 zemí,“ říká k výsledkům soutěže. „Prostřednictvím internetového hlasování se sešlo téměř pět tisíc hlasů. A je pěkné, že hodnotiteli jsou ve většině případů samy děti,“ dodává Tornikidis.
Výstava i soutěž jsou každoročně pořádány k uctění památky zavražděných lidických dětí během 2. světové války. Původně národní výstava roku 1973 stala výstavou mezinárodní a v současné době se jedná o nejstarší a jednu z největších mezinárodních výstav v Evropě i ve světě. Soutěž je určena pro děti od 4 do 16 let ze všech typů škol a organizací, které s dětmi pracují.
Práce můžete vidět na vlastní oči
Výstava je veřejnosti zpřístupněna od 31. května do 30. listopadu 2016 v Lidické galerii v Lidicích.
Alíkův tip
Až se potěšíte výtvory svých vrstevníků v galerii v Lidicích, zkuste zamířit i do lidického pietní areálu na procházku k uctění lidických obětí.
V kontrastu s hrůzami, které se na tomto místě odehrály, je lidický pietní areál překrásným místem. Pravděpodobně vás historie místa i přes jeho malebnost přemůže. Přesto je dobré znát svou historii. Díky kráse místa samotného je přece jen lépe uchopitelná.
A vezměte s sebou raději i svou oblíbenou hračku, namalujte pěkný obrázek. Možná je během návštěvy budete potřebovat.
O Nadaci AGROFERT – Pomáhat srdcemV koncernu AGROFERT platí, že jsou podniky nejenom významnými ekonomickými subjekty a zaměstnavateli v regionech České republiky, ale že mají také velkou odpovědnost vůči svému okolí. Proto v roce 2011 vznikla Nadace AGROFERT, která sjednotila strategii charitativních činností. Společnosti koncernu AGROFERT její vznik podpořily dary v souhrnné výši téměř 100 milionů korun. Tyto prostředky slouží k realizaci řady projektů. Sportovními centry pro děti počínaje a Fondem pro rodiče samoživitele konče. Nadace přispívá nejenom neziskovým organizacím na rozvoj jejich aktivit či na zlepšení jejich materiálně-technického vybavení a podmínek činnosti, ale věnuje se i žádostem individuálních žadatelů. Více informací na www.nadace-agrofert.cz. |