Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Mé první setkání s ledňáčkem

  vydáno  •  Škola a poznání · Příroda · Zvířata · Ptáci
  Chci vám povědět o tom, jak jsem byla se školou na výletě u Vltavy. Nebylo to vůbec bez důvodu, měli jsme se totiž sejít s ornitologem. To je člověk, který se zabývá studiem ptáků a jejich života.

  Živí se především menšími rybami, které loví střemhlavým útokem pod vodou, ale v malé míře se v jeho potravě objevuje i vodní hmyz a obojživelníci., © Bohumil Mášek

  Ledňáček říční

  Ledňáček říční dorůstá 16–17 cm, v rozpětí křídel měří 24–26 cm a dosahuje hmotnosti mezi 40–45 g. Má zavalité tělo, krátký ocas a končetiny, široká křídla a zhruba 4 cm dlouhý rovný zašpičatělý zobák.

  V České republice se ledňáček říční vyskytuje celoročně. Patří mezi silně ohrožené a tudíž i přísně chráněné druhy. Na území ČR hnízdí pouze v počtu 300–700 párů, a to maximálně do nadmořské výšky 900 metrů.

  Když jsme přišli, ukázal nám pět středně velkých pytlíčků, ve kterých bylo pět ptáčků. Byli to tři ledňáčci a dvě pěnice černohlavé. Ten pán uměl o každém ptáčkovi i pěkně vyprávět!

  Podle délky křídel rozeznal samečka od samičky, vážil ptáčky ve speciálním pytlíčku s otvorem. Dozvěděli jsme se, že sameček pěnice černohlavé má hlavu černou, zatímco samička ji má hnědou.

  Ukázal nám svoje sítě a vyprávěl, jak objevil i hnízdo. Našel mi dokonce překrásné stračí pírko, které se nádherně třpytilo na slunci. Po dlouhé přednášce nás vzal na místo, kde planě rostl chmel. Mimo chmelu jsem tam ale našla i planou mátu peprnou. Většina dětí s sebou měla fotoaparát, mobil, nebo se alespoň dlouho dívaly, aby jim něco neušlo.

  Fotogalerie

  Cestou zpět jsme na Vltavě viděli i sněhobílé labutě, které se ladně vznášely na hladině, která mi připadala čistší, než voda z vodovodu.

  Ptáci zpívali a chvílemi se zdálo, že slyšíme pískat mláďata ptáčků. Najednou se ozvalo: ŽBLUŇK! A z vody vyskočila ryba.

  Nikdy, až do tohoto výletu, jsem ledňáčka neviděla. Na tento den nikdy nezapomenu.

  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (6)

  Příspěvek z 5. ledna 2012 v 17:38.
  Nuttel-lkaLowe v něm napsala:

  Ledňáčci?

  Ledňáčci jsou ,moc nádherní ptáčci!=)

  Miniem830 v něm napsala:

  :)

  My bydlíme u rybníka a tam ledňáčci každoročně hnízděj .

  Příspěvek z 21. prosince 2011 v 17:32.
  elinečka2002 v něm napsal:

  INFORMACE O LEDNÁČCICH

  je průměrně 16,5 centimetrů .