Jak mé sbírání začalo?
Kamínky sbírám již od útlého dětství. Vždy, když jsem šla ven, jsem se koukala hlavně na zem a hledala kameny, které jsem si posléze odvážela domů. Rodičům se sice líbilo, že jsem si našla nějakou zálibu, nicméně se jim to postupně přestávalo líbit, když už jsem je neměla kam dávat, jak na každém rohu naráželi na mé kameny. To jsem pak musela spoustu z nich vrátit zpět do přírody, což se mi vůbec nechtělo. Momentálně jich mám více než 100. Pár jsem jich vyfotila, ale nemám tam zdaleka všechny. Mám je totiž po úplně celém pokoji, a tak se mi je nechtělo všechny dávat na stůl, kam by se stejně všechny nevešly, jelikož mám i spoustu obrovských.
Historie kamenů
Asi nikoho nepřekvapím tím, že se kameny utvářejí v nitru země. Avšak se utvářejí pro nás velmi nepředstavitelnou dobu, neboli v řádech miliónů let. Jako první vznikají vyvřeliny z horkého magmatu. Magma tuhne různou dobu a probíhají v něm rozmanité chemické reakce. Bubliny plynů ve ztuhlém magmatu vytváří prostory, kde probíhá následně velmi dlouhá krystalizace nerostů. Tím vznikají takzvané geody. Poslední vývojovou fázi, kterou bych chtěla popsat, je přeměna, kdy je už hotový kámen za určitých podmínek (např. žárem nebo vysokým tlakem) přeměněn chemicky, čímž vzniká úplně nový kámen.
Kde se dají sehnat kameny?
Samozřejmě jsou i specializované obchody, prodávající kameny, avšak já mám moc ráda také samotné sbírání. Vždy, když jdu do přírody, se koukám na zem, kde je spoustu kamenů. Je potřeba však poznat, který kámen bych si doopravdy vzít měla, jelikož mám vždycky potřebu si vzít všechny, což samozřejmě nemůžu. Nejen, že jsou kameny v přírodě důležité, ale také by se mi nikam nevešly. Už teď mám kameny naprosto všude a každý rok je přebírám. Vždy musím část vrátit zpět, nejlépe přesně tam, kde jsem je předtím nasbírala, abych mohla sbírat dál.
Pro příklad jsem na dovolené v Chorvatsku šla na výlet do skal. Tam jsem našla plno kalcitů. Je však potřeba, abyste měli bystré oči, jelikož já šla úplně poslední, moje rodina šla přede mnou a žádné kalcity neviděli.
Vyměňuji si s někým své kameny?
Ještě jsem si je s nikým nikdy nevyměňovala, ale hodně často nějaké dávám svým kamarádkám, které z toho mají vždycky radost. Jak už jsem totiž zmiňovala, mám jich fakt hodně.
Co mě na sbírání baví a kolik času tomu věnuju?
Na sbírání mě baví to, že se můžu neustále vzdělávat. Sice jsem poznala všechny kameny, které jsem v přírodě zatím viděla, ale stále jsem o nich nevěděla zdaleka tolik informací. Je super mít nějaký koníček, u kterého se musím neustále vzdělávat. Z tohoto vyplývá, že tomuto koníčku věnuju spoustu času, vždy minimálně hodinu denně. Dokonce je skvělé, že se můžu účastnit různých soutěží. Momentálně například řeším geologickou olympiádu, která je skvělá a moc mě baví.
Proč byste měli kameny sbírat i vy?
Sbírání kamenů je veliká a hlavně dostupná zábava, jelikož kameny jsou úplně všude. Kameny jsou nepředstavitelně starší než my, což mi přijde husté. Vůbec to, že dokážu držet např. kousek nějakého jurského pískovce, kdy společně s ním byli na zemském povrchu také dinosauři!
Další obrázky mé sbírky

Odrůdy křemene
Na tomto obrázku jsem seskupila pár odrůd křemene, které vlastním. Jen bych k tomuto chtěla dodat, že odrůd křemene je opravdu hodně, jelikož křemeny najdeme opravdu všude. Je to snad ten nejrozšířenější kámen na světě.

zuby třetihorního žraloka
Úplně vlevo na této fotografii můžeme vidět zkamenělé dřevo. Avšak to nejdůležitější, co jsem vám chtěla ukázat, jsou právě ty zoubky vepředu. Jsou to žraločí zuby z třetihor.

zvířátka z kamenů
No a na této poslední fotografii můžete vidět celou mojí sbírku zvířátek z kamenů, kterou vlastním.