Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Medard a lidové pranostiky

  vydáno

  Dnes 8. června má svátek Medard. Znáte nějakého? Já ne. Ale přesto je to jméno poměrně dost známé. Proč asi?

  Počasí na Medarda 8. 6. 2002, © Pralinka2

  Dnes je 8. června, a v kalendáři najdeme, že dnes má svátek Medard. Já osobně žádného neznám, nevím jak vy. Ani nevím, jak bych mu říkal. Medíku? Meďane? A nebo prostě Méďo? Nicméně přesto, že Medardů kolem nás chodí málo, je to jméno poměrně dost známé. Je to proto, že ke dni jeho svátku se vztahuje známá pranostika.

  Pranostiky jsou takové lidové průpovídky, které vznikly v dávných dobách a týkají se počasí. Vznikly v době, kdy ještě nebyly počítače ani meteorologické mapy, družice a radary, a na základě mnohaletých zkušeností povídají něco o předpokládaném vývoji počasí, a to někdy na základě aktuálního vývoje a někdy jen na základě roční doby. Pranostiky samozřejmě nelze brát doslovně a v některých případech je zapotřebí znát i okolnosti jejich vzniku a vývoje. Některé pranostiky se k nám přistěhovaly spolu s obyvateli jiných oblastí a u nás neplatí, některé vznikly ještě před kalendářní reformou a dnes „ukazují“ o několik týdnů špatně, a některé pranostiky poukazují na jevy, které nejsou moc časté, ale když se vyskytnou, mohou být dost závažné, a proto na ně pranostiky upozorňují. A některé pranostiky jsou zase formulované tak, že si pod nimi lze představit něco jiného, než mysleli jejich autoři.

  Jsou pranostiky, které prostě jen popisují běžný roční chod teploty. Na podzim vyprávějí, že se ochlazuje (svatá Voršila zimu posílá, na Šimona a Judy zima leze z půdy; na svatou Kateřinu schováme se pod peřinu), v zimě o tom, že bude zima (po svatém Silvestru papeži snížek si již poleží), na jaře o tom, že se otepluje, v létě o tom, že je horko. Některé pranostiky upozorňují na proměnlivost a nepravidelnost počasí (Chodí-li svatá Kateřina po ledě, chodí svatý Štěpán po blátě; Zelené Vánoce, bílé Velikonoce). Některé pranostiky upozorňují na jevy, které se občas vyskytují, ale nemusí být pravidlem. Třeba taková známá pranostika o ledových mužích neznamená, že by každý rok na Pankráce, Serváce a Bonifáce (12. až 14. května) muselo mrznout, ale že se v tuto dobu mohou nějaké mrazy ještě vyskytnout a ohrozit například úrodu. Samozřejmě mrazy mohou přijít i dříve, v dubnu jsou docela běžné; ale dubnové mrazy jsou natolik běžné, že s nimi každý počítá a nemusí se na ně vydávat zvláštní pranostika. Ale právě ty mrazy těsně před polovinou května už jsou v době, kdy už je každý nečeká a je nutno před nimi varovat. Ranní mrazy se mohou vyskytnout i později, ale to už není tak časté.

  No, a jednou z pranostik je i ta o Medardovi a 40 dnech deště. (Vyskytuje se v mnoha variantách, jedna z nejznámějších je „Medardova kápě čtyřicet dní kape“). Ta pranostika ovšem neznamená, že by od 8. června mělo 40 dní trvale pršet. Reaguje na skutečnost, která je doložena i dlouhodobými klimatologickými statistikami, že někdy v první třetině června se často (ne vždy) stává, že po horkém a suchém začátku června nastává delší chladné a deštivé období. Kdy nemusí pršet každý den a už vůbec ne trvale, ale prostě celkový charakter počasí se stane chladnějším a deštivějším. Je to způsobeno tím, že se evropský kontinent přehřeje, vlivem horkého vzduchu nad Evropou se změní proudění a začne k nám proudit chladnější vzduch od oceánu. K té změně nemusí dojít přesně 8. 6., může to být i o několik dní dříve či později, a nemusí to nastat vůbec, naopak když konec jara je chladný, může se během června už plynule oteplovat.

  Přesný průběh počasí je každý rok jiný, uvidíme, co nám nachystá letošní léto. Ale co se týče pranostik, je nutno k nim přistupovat rozumně: Nebrat je úplně doslovně jako spolehlivou předpověď, ale ani neignorovat možná nebezpečí, na která upozorňují.

  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (4)

  Příspěvek z 10. června 2017 v 7:35.
  Jára1312 v něm napsal:

  Ani já neznám Medarda;-)

  @)->-Jára P.@)->-

  Příspěvek z 9. června 2017 ve 20:57.
  DžungaráčekChlupáček v něm napsala:

  krásný článek, neznám žádného Medarda

  Příspěvek z 9. června 2017 ve 13:22.
  AnezkaB v něm napsala:

  Moc pěkné a zajímavé. Jinak já jednoho Medarda znám. Je to starší pán a kamarádi mu říkají Medy:-)