Alík

  • Alíkoviny
  • Klubovna
  • Hry
  • Nástěnky
  • Soutěže
  • Vtipy
  • Poradna
  • Copak hledáme:
    Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
    Jsi tu poprvé?

    Alíkovina

    Medúza v českých vodách

    vydáno  •  zvířata

    Mezi živočišné druhy, které jsou v naší republice invazivní (nepůvodní, zavlečené člověkem), patří druhy, které naší přírodě škodí, ale i takové, které zapadnou a vůbec nevadí. Jedním z takových neproblémových druhů (alespoň se zatím o ničem neví) je medúzka sladkovodní...

    Sladkovodní medúza, © Daiju Azuma

    V našich vodách se vyskytují velmi zajímaví tvorové. Kdo by tady čekal medúzu? Když ale má člověk štěstí, může ve vodě opravdu najít medúzku sladkovodní, Craspedacusta sowerbii. Tato drobná medúza dorůstá jen do velikosti 2 až 3 cm a člověku neškodí. Není ani zjištěno, že by ohrožovala populace ryb. Naopak pro některé ryby a želvy je potravou.

    Původem pochází z Číny. Jak se sem dostala, není známo, nyní je však rozšířená do velké části světa. U nás byla ve volné přírodě poprvé pozorována v roce 1930. Přestože se od té doby rozšířila do mnoha vod naší Republiky, najít ji není tak snadné. Jakmile pochopíte, co je to vlastně za tvora, bude jasné, proč.

    Tahle medúza je totiž polyp, což je vícebuněčný drobný tvoreček, který žije přisedle na dně nebo na rostlině a utváří kolonie. Skládá se jen z vaku na potravu a krátkých chapadel, kterými si chytá ve vodě zooplankton, velmi drobné jednobuněčné i mnohobuněčné živočichy, jimiž se živí. Do zooplanktonu ostatně tento polyp včetně svého stádia medúzy patří taky.

    Většinou se ale v medúzu nevyvíjí, takže se hledá velmi těžko, měří totiž jen pár milimetrů a utváří tak velmi snadno přehlédnutelné kolonie. Jako polyp se tenhle tvoreček množí nepohlavně. Na jeho těle vyroste nový polyp a přibude tak do kolonie, nebo vznikne larva, která se odplazí o kus dál a kde se jí zalíbí, tam se usadí a vyroste v polypa a novou kolonii. Polyp je velmi odolný a žije dlouhé roky. Tak mu to stačí.

    Když se ale voda zahřeje a nějakou dobu zůstává teplá, místo larviček na těle polypa vyroste medúza. Ta, jakmile se oddělí, si začne plout vodou. Tato medúza je forma polypa, která se rozmnožuje pohlavně, takže se musí najít dva jedinci opačného pohlaví, aby mohlo dojít ke zrození nových larev, ze kterých pak může vyrůst nový polyp. Medúzka je ale citlivá na teplotu a jakmile začne voda chladnout, tak zahyne.

    životní cyklus medúzky

    Tato medúzka je zajímavou výzvou pro některé akvaristy, kteří se ji snaží chovat doma s různou mírou úspěšnosti. Protože jde u nás o invazivní druh, není chráněn zákonem, vyjma samozřejmě zákona zakazujícího týrání zvířat. Bohužel ale při jejich chovu platí, stejně jako ve volné přírodě, že medúzky na rozdíl od polypů nežijí dlouho.

    Zdroje (a zajímavé počtení)

    Autorka:
    » přejít do diskuse

    Diskuse k článku  (3)

    Příspěvek ze 17. května 2022 v 7:37.
    Fillipino v něm napsal:

    Zajímavý článek a přiznám se, že jsem nevěděl, že medúzy žijí i u nás.

    MrTheBest v něm napsal:

    A já vím kde jich je hromada a jezdím se tam koupat :D ale neřeknu kde to je protože už i tak je tam narváno :D

    Anež v něm napsala:

    Hodně zajímavý článek. ok Teda, zajímalo by mě, jak se dostala z Asie až sem. A líbí se mi, že jsi k tomu životnímu cyklu dala i obrázek. 5 tlapek