Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Menstruace je normální

  vydáno  •  Vztahy
  Holky, která z vás ještě neměla menstruaci a bojí se jí? Zachovejte chladnou hlavu. V tomto článku se vám pokusím předat pár svých zkušeností.

  Menstruace, měsíčky, menstruační krvácení, mé dny... Je spousta různých názvů.

  Menstruace je naprosto normální a přirozená věc a žádná holka se za ni nemusí stydět. Většinou holky měsíčky dostávají kolem 11 až 13 roku, ale není to pravidlem, každá jsme jiná. Pokud ale nedostaneš měsíčky před dovršením 16 let, je už něco nejspíš v nepořádku a doporučuji si zajít ke gynekologovi.

  A co to vlastně je? Jde v podstatě o to, že ti jednou za 28 dní vytéká z pochvy krev a proto musíme používat vložky, tampóny nebo menstruační kalíšky. Já osobně doporučuji používat vložky, protože je podle mě lepší, když krev přirozeně odtéká ven z těla. Rozhodnutí je však na tobě.

  Cyklus zpočátku nebývá pravidelný a než se ustálí, může to trvat někdy 2 až 3 roky. U každé dívky je to však jiné. Je dobré být vždycky připravená, proto doporučuji nosit třeba jednu nebo dvě vložky v batohu v nějaké kapsičce nebo taštičce, kde to nikdo neuvidí. Tak tě nikdy nic nepřekvapí a budeš připravená kdykoliv. Můžeš to dostat absolutně kdekoliv - na návštěvě, ve škole, na nákupu a nebo doma. Mensturace ses spouští postupně, špiněním, které snadno poznáš a máš dostatek času použít vložku.

  Já jsem měla to štěstí, že jsem své první měsíčky dostala doma. Často může dívka dostat měsíčky ve stejném věku jako její matka, proto se maminky můžeš zeptat, kdy je dostala ona. Zase musím podotknout, že to není pravidlem, každá dívka to má jinak.

  Prvních měsíčků se nemusíš vůbec bát. Občas tě při nich může bolet břicho či dokonce záda. Na to existují různé triky a fígle, jak se bolestí zbavit. Asi nejznámější je dát si nahřátý polštářek na břicho. Nebo si můžeš chvilku zdřímnout. Je toho vícero...

  Při měsíčkách ti nevytékají litry krve, z toho mají holky často strach. Menstruace se také nespustí všechna najednou. Vždycky za určitou dobu vyteče jen pár mililitrů či jen pár kapek.

  A jak často měnit vložku nebo tampón? Vložku bys měla měnit každých 4 - 6 hodin, záleží však na tom, jak silné máš krvácení. Vložek a tampónu je nepřeberné množství druhů a značek, takže si určitě vybereš tu, která ti vyhovuje.

  Jsou vložky bez křidélek či s nimi, klasické nebo ultra tenké, tampóny mohou být s aplikátorem nebo bez něj. Je opravdu hodně druhů. Tampón nemusíš měnit pokaždé, když jdeš na záchod, přesto, že ho máš uvnitř těla. Tam, kde vytéká moč a tam, kde krev jsou úplně jiné otvory, stačí jen šňůrku přidržet na straně.

  Používáš tampóny? Tak čti pozorně:

  Varování

  Tampón by neměl být v pochvě zaveden déle než 8 hodin. A nyní k té šňůrce - byly případy, kdy si dívka myslela, že tam ta šňůrka nepatří a ustřihla si ji. To ty ale v žádném případě nedělej. Tato šňůrka je velice důležitá, protože s její pomocí tampón vyndáš ven.

  Tampon nikdy nesmí zůstat uvnitř pochvy. Pokud se ti stane nehoda a tampon nejde vyndat, okamžitě zamiř na gynekologii. Návštěvu neodkládej, tampon nesmí zůstat v těle déle než několik hodin.

  Doufám, že ti můj článek pomohl a že jsem ti trochu poradila a pokud jsi měsíčky ještě neměla, přeji hodně štěstí a pevné nervy.

  Další zajímavé články:

  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (19)

  Příspěvek z 23. dubna v 10:45.
  Anonym_anonym v něm napsala:

  Já nemám žádné nálady,žádné bolesti,chutě ani nic..jen hold ze mě vytéká trochu červené tekutiny. Dostala jsem ji dnes,v 11 letech při online angličtině😅

  radimf v něm napsala:

  Dennisvet: gratuluji :3
  Já taky tento rok, ikdyz později. :D

  Příspěvek z 4. listopadu 2017 v 19:46.
  dennisvet v něm napsala:

  A upřímně, já tenhle rok 23. září :) a bylo mi 14.