Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Menstruace: Moje zkušenosti

  vydáno  •  Vztahy
  Menstruace je období, které nemá ráda většina dívek, ale musí ho jednou za měsíc přetrpět. A vy, co jste ji ještě nedostaly, se nemáte čeho bát.

  Dívka s koblížky, © Shutterstock

  Menstruace je v podstatě několik dní v měsíci, kdy ti z pochvy vytéká menstruační krev, proto nosíme vložky nebo tampony, aby neskončila v kalhotkách. Jednu věc si musíš pamatovat: menstruace je naprosto normální a přirozená věc, za kterou se žádná dívka nemusí stydět.

  Menstruace má mnoho názvů: měsíčky, menses, perioda nebo menstruační krvácení. Dívky většinou dostanou první menstruaci mezi 11 - 13 rokem, ale ty ji můžeš dostat dřív nebo naopak později. Pokud však nedostaneš menstruaci před dovršením 16 let, měla by ses domluvit s maminkou a zajít k lékaři (gynekologovi). Záleží na tobě, jaký druh ochrany si vybereš, jestli vložky či tampóny. Další možností je pak menstruační kalíšek, který není na trhu běžně k dostání.

  Zpočátku menstruace se doporučují spíše vložky než tampóny, aspoň do doby, než lépe pochopíš podstatu svého menstruačního cyklu. I tak já sama za sebe doporučuji spíše vložky než tampóny, protože mi přijdou pohodlnější. Dokonce existují vložky pro náctileté, které jsou určeny speciálně pro dospívající dívky.

  A nyní jsou na řadě intimky, kterým se také říká slipové vložky. A k čemu vlastně slouží? Intimky se používají každý den v době, kdy nemáš menstruaci. Já sama používám intimky každý den, protože udrží mé spodní prádlo suché a čisté. I když totiž nemáš menstruaci, můžeš se trochu zpotit nebo mít lehký vaginální výtok, který je naprosto normální a znamená, že tvé tělo funguje správně. A ještě jeden tip: když nemáš menstruaci a máš ji zpočátku ještě nepravidelnou, což je normální, nemusíš se ničeho bát. Je dobré, když máš vložku vždycky ve škole v tašce nebo v kabelce, aby tě nikdy nic nepřekvapilo.

  Takže jak už jsem zmínila, je jen na tobě, jaký typ ochrany si vybereš. Když se rozhodneš pro tampóny, můžeš intimky použít jako dodatečnou „pojistku“, která zajistí ještě větší pocit bezpečí. Doufám, že ti článek aspoň trochu pomohl a přeji hodně štěstí při první menstruaci.

  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (8)

  Příspěvek z 7. září 2017 v 10:01.
  _kebaba_ v něm napsala:

  dle nazvu clanku jsem cekala, ze zapojis nejake sve neobvykle zkusenosti, ale vlastne jsi napsala jen to, co vsichni vi:( skoda

  Příspěvek z 5. září 2017 v 15:28.
  marbo1212 v něm napsala:

  Já jsem první menstruaci dostala už v 10-ti letech ve 3.třídě a nebyla to pro mě žádna novinka !! A u toho mě bolí břicho a někdy zvrácím, ale to je málokdy.

  Příspěvek z 5. září 2017 v 15:10.
  Alfa_Beta v něm napsala:

  Dobře ty MachmaM. :-D