Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Menstruace

  vydáno  •  Vztahy
  Každý jí vidí jinak, někdo se jí nemůže dočkat, někdo se jí bojí, někdo lituje, že už ji má. Ale společná je jedna věc, nemůžeme přírodě poručit.

  ilustrační snímek, © Profimedia.cz

  Menstruace, „jahody“, „krámy“, menses. Znamená to jednu a tu samou věc. Ale každý se na ni dívá jinak. Ty se jí nemůžeš dočkat, a tvoje kamarádka řeší, že ji dostane na tábor. I tak to může být. Kdy ji dostanu? Menstruace může překvapit osmiletou holčičku, ale i šestnáctiletou holku. Standardní věk je 11-13 let. Ale je to průměr, ty ji můžeš dostat dříve nebo později. 

  Příznaky? Prvním příznakem jsou prsa. Nejdříve se bradavky zbarví a pak vystoupnou. Zpravidla se menstruace objeví do 3 let do toho, co ti začaly bradavky růst, vystupovat. 

  Druhým příznakem jsou chlupy, pubické ochlupení. Nejdříve se v tvém podpaží a v oblasti stydkého pahorku se objeví jemné „chmýří“. To později zesílí a ztmavne. Po půl roku až roku zkudrnatí.

  Menstruace nastává rok až dva roky od tohoto období. 

  Třetí příznak je výtok. Nažloutlý až bílý výtok je v pořádku, ale pokud je nazelenalý nebo příliš zapáchá, něco není v pořádku a ty by sis měla promluvit s mamkou a co nejdříve navštívit gynekologa nebo gynekoložku. Jak se objeví na tvém spodním prádle stopy po výtoku, zbývá ti do menstruace asi 6 až 20 měsíců.

  Další způsob, jak přibližně zjistit, kdy začneš menstruovat, je zeptat se mamky, kdy začala menstruovat ona a její mamka. Tvá menstruace by měla nastat v podobném věku, případně o rok až dva roky dříve nebo později.

  Jde menstruaci nějak vyvolat? Jde. Některými léky, ale ty ti nikdo bez předpisu nedá. Nebo když budeš pít bylinkové čaje. Ale podobnými kroky jen naprosto zbytečně zmateš svůj organismus. Normální je nechat věcem volný průběh a počkat až tělo dozraje, jak má.

  Jak se vyhnut problémům protečení nebo nemilého překvapení? Nos s sebou do školy rezervní vložku nebo tampon. Tak tě nic nepřekvapí.

  Vložky, nebo tampony? Většina holek ze začátku menstruace volí vložky kvůli pohodlí. Můžeš použít oboje. Ale pozor, pokud tě trápí záněty, svědění nebo další potíže, tampony bys rozhodně neměla používat.  Pokud ti tampon nejde zavést raději to vzdej. Pokud to chceš vyzkoušet za každou cenu, zvol nejmenší velikost.

  Přeji ti pěkné dny. A pokud se chceš dozvědět o menstruaci a dospívání víc pusť si tento dokument:

  Autorka: (11 let)

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (4)

  Příspěvek z 10. dubna 2015 ve 20:55.
  ZoLu v něm napsala:

  Reakce na emichala:

  Myslíš to ironicky alebo vážne? 26 Ja som ju dostala v 14-tich a dá sa to prežiť, ale ja si to neužívam. Nezažívam nejaké silné bolesti, ale je to oštara.

  Příspěvek z 9. dubna 2015 v 16:17.
  Tulisa v něm napsala:

  Hádej

  Kamarádka má 14 a nemá ji každý je jiný ;)

  Příspěvek z 7. dubna 2015 ve 20:45.
  emichala v něm napsala:

  Já ne

  Já je ještě nemám a to je mi už 1113