Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Město snících knih, dílo génia

  vydáno  •  Kultura · Knihy
  Knihovnice vždycky naskládá nové tituly na velký stůl a nikdy mě na to nezapomene upozornit. Tentokrát jsem na desce našla pěknou řádku fantasy, mimo to i něco s názvem "Město snících knih" od Waltera Moerse.

  Děti si užívají čtení na schodech do věží. Dostatek denního světla jim to umožňuje., © George Dupin

  Byla porádně tlustá. Automaticky svazek otočím a začtu se do textu, který pravděpodobně shrnuje obsah dotyčné knihy. Usoudím, že se jedná o klasickou, stereotypní fantasmagorickou knihu. Stojí za to, vypůjčit si ji? Mrknu na svoji hromádku, která čítá asi tři tituly. Dobře, beru.

  Doma si lehnu na postel, přinesu si teplý čaj a natáhnu ruku do tašky. Po prvních několika stránkách mi to přišlo dobré. Dost dobré. Vlastně úplně skvělá kniha!

  Přestože se dvě stránky špatně otiskly, všechno dopadlo nad očekávání. Byla to nejlepší kniha, kterou jsem za svůj krátký život četla. Hlavní postava, drak Hildegunst, se vydává do Knížkova, aby našel autora záhadného rukopisu. Manuskript (rukopis) dostal od svého právě zesnulého poetického kmotra Dancelota. V Knížkově si nejdříve užívá atmosféru města, poté se pokouší rozřešit několik záhad. Začne důvěřovat literárnímu znalci Fistofemelu Smeikovi, což asi nebyl úplně nejšťastnější nápad.

  Tolik k první části, odehrávající se nad zemí. V druhé části se ocitá v Knížkovských katakombách - složitém labyritu chodeb, odkud se moc lidí živých nevrátilo. Hildegunst je pronásledovaný strašlivými lovci knih i obyčejnými nástrahami podzemního světa, setká se se Strašlivými knížáky i se samotným Králem stínů...

  Tím to ale neskončilo. Od tohoto autora jsem v knihovně našla celkem čtyři knihy, Město snících knih, Rumo & zázraky v tmách, Níček a Mřenka a 13 a 1/2 života Kapitána Modrého Medvěda. Tři z nich jsem postupně sehnala (koupila nebo dostala), poslední z nich bohužel ne. Vlastně ne poslední, vydali ji jako první, konkrétně roku 1999 v Mnichově. Rozhodně doporučuji přečíst.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (1)

  Příspěvek z 31. ledna 2014 ve 14:38.
  Tólinka v něm napsala:

  Souhlasím

  Taky jsem před necelým týdnem tuto knihu přečetla a byla jsem unesena všem doporučuji...Děj je strhující a nemám jediné výtky, protože je prostě úplně úžasná...