Alíkovina

Městu vládne pohádka

vydáno  •  Volný čas venku · Kultura
Že nevíte kterému? Inu tomu, co v krámku pod věží dělal devět let prtačinu švec Rumcajs. A protože se neměl příliš rád se starostou Humpálem, pověsil jednoho dne své řemeslo na hřebík a stal se loupežníkem v nedalekém lese Řáholci. Hádáte správně, oním pohádkovým městem je Jičín. Už po 17. se stal hlavním městem pohádky.

© Radkaa

A tak pan starosta nechal před Valdickou bránu položit rohožku, pardon, pohádkový koberec, který zanese malé i velké do pohádkového světa; nad něj zavěsil zvonec a na bránu vyvěsil pohádkové zákony. A pak už bezstarostně předal klíče od městských bran a vládu nad městem dětem…

Ano, pohádkové město Jičín má své tradice i zákony. Taky má své Pohádkové noviny, Pohádkovou poštu, vysílání Pohádkového rádia. To můžete slyšet několikrát denně na náměstí. Tradičně ho připravují kluci a děvčata z Jičína ve spolupráci s Dětskou tiskovou agenturou.

Každý rok je věnován festival nějakému tématu. Zatímco loni se to v Jičíně hemžilo malými i velkými trpaslíky (až padl trpasličí rekord), letos potkáte na jičínském náměstí i v jeho okolí neuvěřitelné množství řemeslníků – studentů středních a vysokých škol. A řemeslníky nejen potkáte, oni vám nabídnou, abyste si kousek toho jejich řemesla zkusili. Podtitul letošního ročníku festivalu je totiž Ten dělá to a ten zas tohle aneb Řemesla v pohádkách. V centru města, na zámeckých nádvořích, v zámeckém parku, na pěší zóně i Rynečku jsou tvůrčí dílny cechů řemeslných, místa her. Prostě každý může tvořit, každý má příležitost si leccos vyzkoušet, ukázat co dovede a třeba si odnést i Vyučný list...

K tomu všemu tradičně patří zpívání, malování, vystoupení tanečních a divadelních souborů, výstavy hraček, knih, ale i galerie dětské a studentské tvorby.

A potkat můžete při troše štěstí nejen pohádkové hrdiny, ale také autory pohádkových příběhů, ilustrátory a další tvůrce knížek. Včera Jičín navštívila pohádková babička Marie Kubátová a přinesla dar přímo pohádkový - dvě zbrusu nové knížky. V úvodu knížky Pohádky z Měsíčkova stříbrného zámku stojí černé na bílém:

„Posílám svou knížku do Jičína jako dárek k svátku pohádce. V tom městě zařadili do kalendáře mezi neděle a svátky i svátek pohádky, a slaví se tam podle kouzelného pohádkového čísla sedm dní. Město se mění ve velikou pouť pro dětské hosty i v kolbiště, kde v rytířském klání bojují hrdinové za spravedlnost v pohádkovém království…“

Ale dost povídání. Nejlépe, když se přijedete podívat do Jičína sami a stanete se tak účastníky velkolepých oslav 40. narozenin snad nejslavnějšího ševce v Čechách.

Podrobný program najdete na www.pohadka.cz. Že to máte do Jičína daleko? Tak se můžete podívat aspoň prostřednictvím webové kamery do centra všeho dění, na Valdštejnovo náměstí Jičín - webkamara.

Další zajímavé články:

Autor:
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (0)

O tomto článku zatím nikdo nediskutuje. Buď první!