Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Meteorologické katastrofy

  vydáno  •  Volný čas doma
  Co jsou to živly? Živly jsou nezkrotná, neovladatelná a často ničivá přírodní síla, např. oheň, vzduch, voda atd. Můžeme je dělit na meteorologické a geologické. V tomto článku si povíme něco o těch meteorologických.

  Kroupy, © Josef Vostárek

  Tornádo

  Tornádo je silně rotující vír (točí se dokola), který se během své existence alespoň jednou dotkne zemského povrchu a je dostatečně silný, aby na něm mohl způsobit hmotné škody. Jedno z největších tornád v posledních letech u nás bylo tornádo v Krnově. Bralo dokonce střechy. Největší tornádo z poslední doby vypuklo 20. května 2013 v Oklahomě. Nejhůře dopadlo město Moore, kde řádilo tornádo o síle F4 (u nás to bývá průměrně F1–F2 výmečně F3) a celé město skončilo v troskách. Tornádo si vyžádalo 24 životů, z toho devět dětských.

  Blizard

  Blizard je silný, velmi studený vítr s rychlostí přes 55 km/ h (15 m/ s), který je doprovázen hustým sněžením. Jeho působením dochází k napadání až několika centimetrů sněhu, které znemožní pohyb po silnicích a tratích, zatěžují stromy, způsobují polomy a výpadky elektrické energie. Hodně se vyskytují v Severní Americe. V Česku se v podobných případech hovoří spíše o sněhových bouřích.

  Vichřice (bouřka) a krupobití

  Co je to vichřice a krupobití, je všem jasné. Zmíním dvě velké, které se prohnaly celou Evropou. Byly to vichřice Kyrill a Emma. Kyrill řádil v roce 2007 a napáchal větší škody než Emma. Kyrill vznikl nad Newfoundlandem 15. ledna 2007 a přesunul se přes Atlantický oceán k Evropě, postupně se bouře dostala až k nám.

  V Česku bouře dosáhla maxima 19. ledna v 1.00 hod., nejvyšší naměřená rychlost větru byla zaznamenána na vrcholu Sněžky a dosáhla hodnoty 216 km/ h. Bouře si vyžádala 45 lidských životů, z toho 4 v Česku. Způsobila rozsáhlá narušení veřejné dopravy, výpadky elektrické energie, velké škody na budovách a vývraty a polomy v lesích. V Česku orkán páchal škody zejména v okrese Klatovy, kde zničil skoro tři milióny m³ dřeva. Síla vichřice Emmy nebyla tak velká jako u větrné bouře Kyrill. Vítr dosahoval v nárazech rychlosti 120–140 km/ h. Následkem síly větru padaly stromy (mj. památná Žižická lípa na Slánsku), bylo strháno elektrické vedení a došlo k velkému množství dopravních nehod, škody byly celkem přibližně 1 miliardu korun, vichřice měla celkem 14 obětí. Vichřice s sebou přinesla bouřky, kroupy a přívalové deště. Následkem toho byly na Šumpersku některé silnice zaplaveny vodou.

  Sucho a vedro

  Pro informaci o suchu a horku nemusíme jít daleko do historie. Rekordní vedra jsme zažili přece tento rok. Vůbec největší horko bylo v Husinci - Řeži u Prahy, kde meteorologové naměřili 39,3 stupně. Teplotní rekordy padly na 135 ze 140 stanic s alespoň třicetiletou měřicí tradicí. Absolutní rekord 40,4 stupně z 20. srpna 2012 však překonán nebyl.

  Extrémní mráz

  Spojené státy a Kanada se v zimě 2014 potýkaly s nejhorší vlnou mrazů za posledních 20 let, která se ze severních částí přiblížila i do středu a k jihu USA. Extrémní ochlazení již na území Spojených států stálo život 21 lidí. Aerolinky tehdy rušily stovky letů, úřady na řadě míst doporučily lidem nevycházet. Všech 50 států USA včetně Havaje či Floridy zaznamenalo teploty pod bodem mrazu.

  Hurikán a tropická bouře

  Vyskytuje se nejčastěji v Atlantiku, zejména v Karibském moři, v severním Pacifiku a v jižním Pacifiku. Katrina je jméno hurikánu, který na konci srpna 2005 způsobil obrovské škody na jihu Spojených států. Rychlost větru dosahovala na moři až 280 km/ h, na pevnině kolem 250 km/ h. U New Orleansu se protrhly ochranné hráze a město zcela zaplavila voda z oceánu a blízkého jezera Pontchartrain. Z ekonomického hlediska jde patrně o vůbec největší katastrofu způsobenou atlantickým hurikánem.

  Letos v říjnu v Mexiku udeřil hurikán Patricia, ale brzy se změnil na tropickou bouři. Poté hrozily v zemi záplavy.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (4)

  Příspěvek z 27. června 2016 ve 22:41.
  Toicem v něm napsal:

  Reakce na lulu68:

  Máš pravdu, je to chyba. Díky, že sis přečetl(a) můj článek!

  Příspěvek z 25. června 2016 v 11:32.
  lulu68 v něm napsala:

  oprava k blizardu

  ve 2. větě máš, že napadlo až několik centimetrů-nemá tam být metrů?

  Příspěvek z 25. června 2016 v 6:58.
  Toicem v něm napsal:

  Reakce na hry458:

  Já vím psal jsem to minulý rok. Tak jsem to zapomněl přepsat. Díky, že sis přečetl můj článek.