Alíkovina

Mezinárodní hnutí Červeného kříže a Červeného půlměsíce

vydáno  •  Zdraví

Co to vůbec je? Čím se řídí? Co dělá? Tohle všechno se dozvíte v tomto článku.

ČČK - Český červený kříž , © Český červený kříž

Rozhodla jsem se vám napsat něco o tomto mezinárodním hnutí a o českém spolku ČK. Toto hnutí je vlastně nezisková organizace, která pomáhá. Pomáhá lidem v zemích, kde probíhají války, nebo po válce, dochází do rodin, kde je těžce nemocný člověk, který umírá.

Pomáhá finančně, ale i jako psychická podpora nebo přináší oblečení. Můžete se stát členem ČČK nebo dobrovolníkem ČČK, když se dojdete zapsat na oblastní spolek ve vašem městě.

ČČK se řídí 7 principy hnutí ČK&ČP :

  • humanita,
  • neutralita,
  • nezávislost,
  • nestrannost,
  • dobrovolnost,
  • jednota,
  • světovost.

Světový den ČK&ČP slavíme 8. května, letos (2018) byl tématem úsměv – ano, ta největší lidská zbraň. Letos jsme jej slavili po sedmdesáté. 8. 5. je den narození zakladatele mezinárodního hnutí ČK&ČP, pana Henriho Dunanta.

Snažíme se rozšiřovat znalosti o první pomoci pomocí přednášek pro děti i dospělé, pořádáme různé zdravotnické kurzy, propagujeme darování krve potřebným. Každoročně se v každém oblastním spolku pořádá soutěž ČČK, z které mám mnoho zážitků. Soutěž je rozdělena do dvou kategorií: 1. stupeň a 2. stupeň ZŠ, do každé se může přihlásit pětičlenný tým odpovídající věkové kategorie.

Připojte se k nám a pomáhejte i vy, pomáhejte tím, že budete platit členské příspěvky nebo např. darujte oblečení, které už nepotřebujete.

A jak pomáhám já?
Většinou placením členských příspěvků a přednáškami pro děti a dospělé nebo například také dělám figuranty na různých zdravotnických kurzech.

Toto jsou fotografie z letošního ročníku soutěže Všestranný mladý záchranář okresu Písek, kde náš tým bohužel vyfocený není, my jsme byli šestí z 11:
fto.rajce.idnes.cz/Vsestranny%5fmlady%5fzachranar%5fokresu%5fPisek%5f2018/#DSC%5f0158.jpg

Toto hnutí působí ve 191 zemích světa a my, Češi, tam patříme také.

POMOZTE NÁM POMÁHAT!

Autorka: (13 let)