Alíkovina

Mikuláš, anděl a čert

vydáno  •  Vánoce

Na začátku prosince zažíváme velmi smíšené pocity, protože se návštěvy anděla, čerta a Mikuláše obáváme, ale zároveň se těšíme na nadílku. Tato tradice je v české kultuře velmi zakořeněná, ale víte, jak vlastně vznikla? A co má Mikuláš společného se Santa Clausem kromě barvy oblečení? Odpovědi naleznete v tomto článku.

Nejkrásnější Vánoce 2009, © Nikola Khailová, 7 let

Advent nám letos začíná už na začátku prosince a je plný významných dnů a oslav. Ukáže se nám totiž Mikuláš, anděl a čert. Ten se objevuje v kalendáři 6. prosince a den před tím vyráží tato trojice do ulic. Tyto tři postavy každý velmi dobře zná a všichni se na jejich příchod těší, ale zároveň se ho bojí. Mikuláš nám nadělí dárky, ale také hrozí to, že si nás čert může odnést do strašlivého pekla. A anděl představuje dobro, to aby se zlo neutrhlo z řetězů.

Mikuláše všichni velmi dobře známe a máme ho z této trojice nejraději, protože od něj dostáváme sladkosti a drobné dárky. Odkud ale je tento štědrý muž? Mikuláš patří mezi nejznámější svaté v Řecku a celkově v latinských církvích. Jedná se o skutečného člověka, přesto o něm víme jen velmi málo informací. Narodil se někdy kolem roku 280 v dnešním Turecku do rodiny rybáře – proto je také patronem rybářů. Brzy však ztratil rodiče a veškeré dědictví rozdal chudým lidem. Kolem roku 300 ve velmi mladém věku byl biskup v Myře. Zemřel 6. prosince někdy mezi lety 345 a 352, proto právě na tento den je jeho svátek.

Z této tradice se ve Spojených státech amerických postupně vyvinul hit Santa Clause, který také roznáší dárky, ale až o Vánocích. Málokdo ví, že tyto osobnosti mají něco společného, protože i jejich oblečení je odlišné. Santa nemá oděv jako náš český Mikuláš, ale má červenobílé kalhoty a bundu, čapku s bambulí a vysoké černé boty. Dnes si ještě tohoto chlápka představujeme s bílým plnovousem a pořádným břichem, protože jsou touto podobou zahlceni ze všech médií.

Doufám, že jste si z tohoto článku odnesli aspoň něco nového a přeji vám krásné prožití adventu a Vánoc.

Jolada69 alias Jolandička $>

Autorka: (10 let)
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (1)

Příspěvek z 29. listopadu 2018 v 5:59.
verbum v něm napsal:

Krásně na psané... a díky za přání. Tobě také přeji vše dobré a krásný advent at se Mikuláše letos nemusíš bát...