Snad každý někdy slyšel o Mikulášovi, tlustém Vendelínovi, co pořád jí, Augustýnovi, který má pekelně bohatého tatínka, děsně silném Albínovi nebo o Celestýnovi, který má brýle a je mazánkem paní učitelky.
Několik generací věrných čtenářů si dokáže živě představit plácek, kam si parta chodila hrát, nebo školní dvůr s věčným dohlížitelem pořádku, školníkem Polívkou.
První milion diváků nasbíraly Mikulášovy patálie ve Francii během pěti dnů. Měsíc po premiéře už je vidělo neuvěřitelných 4,35 miliónu Francouzů. Z první příčky v návštěvnosti jej až po čtyřech týdnech sesadil král popu Michael Jackson.
Pro Francouze je samozřejmě Mikuláš srdeční záležitosti a tak k úspěchu stačila jediná "jednoduchá" podmínka – aby film nepokazil knižní předlohu.
Film Mikulášovy patálie je hraný, ale snaží se co nejpřesněji zachytit atmosféru knižní předlohy i neopakovatelných ilustrace. "Knížky Mikulášových příhod jsou krátké historky, a tak jsme pro celovečerní film museli vymyslet vlastní scénář. Do něj jsme pak vybrali původní skeče, scény a hlavně dnes už legendární hlášky, které máme rádi," vysvětluje režisér Laurent Tirard podle jakého klíče psal scénář.
fereska o mikulášoviMám jeho všechny knížky. Moc se mi líbí. Včera jsem na něm byla v kině. Lepší knížku jsem nikdy nečetla. Stále a stále to pročítám. Je to super a film je úžasný. |
Mikulášovy příběhy jsou výtvorem dvou velkých francouzských umělců: vynikajícího kreslíře Jeana-Jacquese Sempého a scénáristy a spisovatele René Goscinnyho. Sempé prožil své mládí v Bordeaux, Goscinny v Buenos Aires.
Když si vyprávěli o svých školních zážitcích, uvědomili si, že lze na papíře vytvořit jakousi "univerzální"školu, která bude srozumitelná všem dětem a jejich rodičům. Každodenní problémy s učiteli, školníky či spolužáky přece řešil každý z nás a ve starším věku již zůstávají jen ty hezké vzpomínky.
I v Čechách jsou knihy autorského dua Goscinny – Sempé o uličníkovi Mikulášovi a jeho partě jednou z nejpopulárnějších dětských sérií. A to již po desetiletí. S Mikulášem se čeští čtenáři seznámili poprvé v roce 1970.