Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Mikulášovy patálie lákají do kina

  vydáno  •  kultura · filmy
  Plných 50 let čekaly příběhy malého Mikuláše a jeho party kamarádů na svou filmovou podobu. Není tedy divu, že skalní příznivci diskutují nad tím, zda je vůbec možné známé kreslené postavičky zfilmovat.

  © HCE

  Snad každý někdy slyšel o Mikulášovi, tlustém Vendelínovi, co pořád jí, Augustýnovi, který má pekelně bohatého tatínka, děsně silném Albínovi nebo o Celestýnovi, který má brýle a je mazánkem paní učitelky.

  Několik generací věrných čtenářů si dokáže živě představit plácek, kam si parta chodila hrát, nebo školní dvůr s věčným dohlížitelem pořádku, školníkem Polívkou.

  První milion diváků nasbíraly Mikulášovy patálie ve Francii během pěti dnů. Měsíc po premiéře už je vidělo neuvěřitelných 4,35 miliónu Francouzů. Z první příčky v návštěvnosti jej až po čtyřech týdnech sesadil král popu Michael Jackson.

  Pro Francouze je samozřejmě Mikuláš srdeční záležitosti a tak k úspěchu stačila jediná "jednoduchá" podmínka – aby film nepokazil knižní předlohu.

  Film Mikulášovy patálie je hraný, ale snaží se co nejpřesněji zachytit atmosféru knižní předlohy i neopakovatelných ilustrace. "Knížky Mikulášových příhod jsou krátké historky, a tak jsme pro celovečerní film museli vymyslet vlastní scénář. Do něj jsme pak vybrali původní skeče, scény a hlavně dnes už legendární hlášky, které máme rádi," vysvětluje režisér Laurent Tirard podle jakého klíče psal scénář.

  fereska o mikulášovi

  Mám jeho všechny knížky. Moc se mi líbí. Včera jsem na něm byla v kině. Lepší knížku jsem nikdy nečetla. Stále a stále to pročítám. Je to super a film je úžasný.

  Ve filmu nikdo nechybí. Vedle Mikuláše, jeho maminky a tatínka, je tu i Vendelín, Kryšpín, Celestýn, Jáchym, Albín, Viktorín, Marie-Hedvika, paní učitelka, školník Polívka a ministr na návštěvě školy. Jedenáctiletý Maxime Godart, představitel hlavní role, kterého pro roli Mikuláše vybral režisér z 800 adeptů, se ve Francii stal dětskou filmovou hvězdou.

  Z filmu Mikulášovy patálie.

  Mikulášovy příběhy jsou výtvorem dvou velkých francouzských umělců: vynikajícího kreslíře Jeana-Jacquese Sempého a scénáristy a spisovatele René Goscinnyho. Sempé prožil své mládí v Bordeaux, Goscinny v Buenos Aires.

  Goscinny & Sempé, tvůrci Mikulášových patáliíKdyž si vyprávěli o svých školních zážitcích, uvědomili si, že lze na papíře vytvořit jakousi "univerzální"školu, která bude srozumitelná všem dětem a jejich rodičům. Každodenní problémy s učiteli, školníky či spolužáky přece řešil každý z nás a ve starším věku již zůstávají jen ty hezké vzpomínky.

  Nové Mikulášovy patálie - Bezvadný vtipI v Čechách jsou knihy autorského dua Goscinny – Sempé o uličníkovi Mikulášovi a jeho partě jednou z nejpopulárnějších dětských sérií. A to již po desetiletí. S Mikulášem se čeští čtenáři seznámili poprvé v roce 1970.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (14)

  Příspěvek z 2. ledna 2010 ve 20:39.
  1méďa v něm napsal:

  1méˇda

  4444pijeme   kolu    44444434544444444444

  Příspěvek z 2. ledna 2010 ve 20:37.
  1méďa v něm napsal:

  1méˇda

  pijeme   kolu23

  Příspěvek z 29. prosince 2009 v 10:36.
  mazoretka-kika v něm napsal:

  Kino

  Ahoj, já na tom byla v kině a můžu to doporučit (i jako rodinný film). Je to fakt super, lepší, než v knize ! Je to prostě o normálním klukovy  a normálním životě - maminka otěhotní, ....