Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Miloš Mečíř, československá tenisová hvězda

  vydáno  •  Sport

  Článek o bývalém československém tenistovi, který byl ve své době brán jako jeden z tzv. téměř neporazitelných.

  Tenisová raketa a míček, © marksontennis

  Československo produkovalo v minulých letech velké množství tenistů, kteří toho hodně dokázali. Většina úspěšnějších byla z české části, avšak jeden byl však z Bojnic, lázeňského města na Slovensku. Tenista bez grandslamu, ale s olympijským zlatem – tak se Mečířovi přezdívá. Miloslav Mečíř, zvaný familiárně Miloš, se narodil 19. května 1964 v už zmíněných slovenských Bojnicích. Téměř dvoumetrový tenista byl předurčen k velkým vítězstvím. Profesionální tenis začal dělat v roce 1982 a v podstatě hned to začalo svištět. V letech 1983 až 1990 se pravidelně účastnil Davisova poháru neboli Davis Cupu. Podařilo se mu s týmem Československa dvakrát probojovat do semifinále, ale dál už to nešlo.

  První titul v singlu, jak se říká dvouhře, získal v roce 1985 v nizozemském Rotterdamu. To ale nebylo všechno. V tomto roce hrál i jedno semifinále v americké Filadelfii. Tam porazil Jimmyho Connorse, jednoho z velkých hráčů své doby, ale těsně před branami finále nestačil na tehdejší světovou jedničku Johna McEnroa, mimochodem největšího tenisového bouřliváka všech dob.

  Rok 1986 – tam už nebylo pochyb o kvalitách tohoto československého tenisty. Bez problémů byl zasazený v mužské tenisovou špičce. Ve Wimbledonu se téhož roku dostal až do čtvrtfinále, kde nestačil na německou hvězdu Borise Beckera. Následně přišlo úspěšné US Open. Dostal se až do finále. Tam ho čekala stěna zvaná Ivan Lendl – největší československá tenisová hvězda, která mu nedovolila uzmout si grandslamový titul. Nedalo se říci, že by to byl vražedný souboj. To mezi československými hráči nikdy neexistovalo. Sice je nepojilo nijak velké kamarádství, ale ani nevraživost – koneckonců Ivan Lendl vždy vynikal absolutním klidem a ledovou tváří. Rozčilování a deptání soupeřů tzv. ústně mu bylo vždy cizí. Lendl deptal soupeře jednak hrou, ale také právě ledovým výrazem. Jinak je to velmi srdečný a usměvavý Moravák. Tento ročník US Open patří do kategorií zajímavostí, protože se ve finále mužské dvouhry potkali dva Čechoslováci, Mečíř a Lendl, a ve finále ženské dvouhry zase dvě Čechoslovenky, Helena Suková a Martina Navrátilová, i když Navrátilová byla v té době už braná jako Američanka. Mečíř si také připsal jednu raritu. Tento turnaj odehrál jako poslední v historii, kdo měl dřevěnou raketu Snauwaert.

  Rok 1987 pro něj znamenal šest turnajových titulů ve dvouhře a čtyři ve čtyřhře, přičemž vrátil porážku McEnroeovi a jednou i Ivanu Lendlovi, se kterým se v tomto roce utkal dokonce třikrát.

  Rok 1988 byl pro Mečíře údobí, o kterém si někteří dnešní tenisté mohou nechat jen zdát, stal se olympijským vítězem, což odnesl mimo jiné i Mats Wilander, kterému překazil tzv. čistý grandslam. To znamená čtyři grandslamy v jednom roce. Ten samý rok se konaly i Letní olympijské hry v korejském Soulu, které mu přinesly dva mimořádné úspěchy. Za první se považuje finále olympijského tenisového turnaje. Tam se utkal s Američanem Timem Mayottem. Tento Američan byl v podstatě ve finále náhodou, jelikož v žádném případě nepatřil ke špičce, ale spíše k průměru. To se potvrdilo, Mečíř ho porazil a stal se olympijským vítězem ve dvouhře. Sice v prvním setu udělal jednu chybu, ale pak už to vzal do vlastních rukou. To ale nebylo všechno.
  Ve čtyřhře získal spolu s kolegou Milanem Šrejbrem bronzovou medaili. Připsal si tak druhou medaili.

  V roce 1989 se dostal do finále hned na prvním grandslamu – Australian Open.
  A znovu ta stejná písnička v podobě soupeře Ivana Lendla, na kterého nestačil ani tentokrát. Tento rok mu ještě přinesl výhry ve dvouhře v Indian Wells a ve čtyřhře v Rotterdamu. Nejvýše byl ve světovém žebříčku na čísle 4, jak ve dvouhře, tak i ve čtyřhře. Miloš Mečíř klamal tělem. Jeho stylu se říkalo kočka, ze kterého měl i přezdívku Velká kočka. Kromě této měl ještě jednu, a to Zabiják Švédů. Jeho taktika byla, že působil jakoby uspávacím dojmem, ale pak zničehonic zaútočil. Becker, Egberg a Wilander se shodli, že pro ně byl nejhorším soupeřem. Miloš Mečíř byl unikátní i tím, že celou kariéru hrál s dřevěnou raketou. Co se týká rodiny, tak je ženatý a má jednoho syna.

  Poznámka redakce:
  Do Grand Slamu patří 4 nejvýznamnějších tenisové turnaje – Australian Open, Frech Open, Wimbledonu a US Open. Čistý Grand Slam je, když je někdo všechny vyhraje (většinou během jedné sezóny, ale někdy se to bere i v průběhu dvou sezón za sebou).

  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (2)

  Příspěvek z 4. července 2020 v 8:51.
  jenetka v něm napsal:

  Děkuji.

  JáJá1 v něm napsal:

  Pěkný článek 5 tlapek.