Alíkovina

Miniprasátka a jak se o ně správně postarat

vydáno  •  Zvířata

Lidé nechovají doma jen kočky, psy, morčata a další různá zvířata.
Dnes se chovají jako domácí mazlíčci i miniprasátka.

miniprasátka, © Turtle25

Miniprasátka chovají hlavně lidé, kteří jsou alergičtí na chlupy a nemůžou mít chlupatá zvířata. Jsou zvyklá chodit pořád na jedno místo, takže není problém jim koupit kočkolit.

Krmí se dvakrát denně třeba trávou, senem, ovocem, zeleninou, šrotem, opravdu trošičkou psích granulí, těstovinami, bramborami, tvrdým pečivem atd. Nesmí se to přehánět s kalorickými potravinami, jinak by ztloustli. Když ztloustnou hodně, měla by se začít hýbat, jinak jim to zkrátí jejich život. Měla by vážit od 18 kg do 40 kg, vyskytuje se i mnoho kříženců, kteří můžou vážit 60 kg a více.

Pokud jsou miniprasátka celoročně venku, je potřeba, aby měla zateplenou boudu, třeba psí, a v ní seno. Pravděpodobně si vytvoří i bahnitou louži, do které si budou chodit lehat. Když mají velký prostor na pasení, vůbec neryjí do země, pokud ne, tak trávu rychle vypasou a hledají potravu v zemi.

Můžou se chovat i v bytě, ale musíte mít hodně trpělivosti, protože jsou hodně zvídavá a vychytralá, takže vám můžou předělat byt.;-)

A jestli jedete na dovolenou, tak je dobré se porozhlídnout po někom, kdo má zahradu s ohradou, protože v cizím bytě by se mohla cítit vystresovaně a být agresivní.Rv

Jestli si chcete pořídit miniprasátko do bytu nebo na zahradu, přeji hodně
štěstí při chovu.;-)

Autorka: (11 let)
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (6)

Příspěvek z 11. června v 6:14.
Turtle25 v něm napsala:

To záleží na genetice a stravě ;-)

Příspěvek z 9. června ve 20:45.
Kika44 v něm napsala:

Moc hezkéR^
a chtěla bych se zeptat, jak velké jsou ty prasátka v dospělosti?

Příspěvek z 9. června v 15:36.
tomato v něm napsal:

Moc pěkný článek, moc se mi líbíR^R^R^. Mimochodem to prasátko na obrázku je moc roztomilé@)->-.