Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Místa, kde v Čechách a na Moravě najdete trilobity

  vydáno  •  Volný čas venku · Příroda · Cestování · Prázdniny
  Jedinečná výprava je cesta do pravěku. Jako suvenýr si odtud můžete přivést vlastního trilobita.

  Výstava Příběh planety Země, Národní muzeum Praha, © Radkaa

  Trilobit je vlastně takový zkamenělý pozdrav z dávných dob. Původně šlo o mořské členovce, kteří si spokojeně vegetovali na mořské dně. Jejich mrtvá těla se ve vodě bohaté na minerály proměnila ve zkameněliny. Po stovkách milionů let se staly součástí skal a tam na ně můžete narazit i vy. Jen je budete muset z jejich zajetí šetrně vydolovat.

  Jak sbírat zkameněliny

  Než se pustíte do hledání, měli byste si připomenout pár pravidel, které odlišují slušné badatele od divokých loupežníků. Zkameněliny můžete snadno vybírat z nezpevněných písků nebo vytloukat kladívkem - záleží samozřejmě na lokalitě a na okolních podmínkách. Chce to hodně trpělivosti a ještě více štěstí. Určitě nepodceňujte rady od zkušených sběratelů. Na samotné výzkumy vám postačí kvalitní kladívko (můžete investovat i do geologické výbavy), tužka a papír (na poznámky) a noviny na balení nalezených vzorků. U každého nálezu byste si správně měli poznamenat místo a okolnosti nálezu, případně pořídit fotografii. Není totiž vyloučené, že se vám povede skutečný vědecký objev.

  Fotogalerie

  Vzhůru na Barrandov!

  Ach jo, to je pěkně profláklá lokalita, řeknou si možná někteří z vás. A také dost probraná, dodají ostatní. Ano, to máte pravdu. Ale jen tehdy, pokud si myslíte, že by trilobiti na vás měli číhat na křižovatkách turistických tras (třeba v Prokopském údolí) nebo se povalovat v příkopu u filmových ateliérů. Od doby Joachima Barranda se touto oblastí prohnaly zástupy paleontologů a nadšených amatérů, takže některá místa jsou prakticky vysbírána. Naštěstí pro nás bylo prvohorní moře na Barrandienu (což je geologická oblast mezi Prahou a Plzní) pro trilobity velmi příznivé, takže se do dnešní doby zachovala celá řada míst, kde na ně můžete ještě narazit. V Praze jde třeba o lom za lochkovskou cementárnou v Radotínském údolí (ulice V sudech), o rokli vedoucí směrem na jih od Nové Vsi (u metra B, zastávka Butovice) nebo o ulici Ke Hřbitovu (Hlubočepy) či o lom Mušlovka v Dalejském údolí.

  Tajemství Zlatého koně

  Ale i za hranicemi hlavního města narazíte na místa s bohatým výskytem zkamenělin. Krásné lokality leží například v Českém krasu, ale je nutné, abyste se předem informovali, zda je na nich povolen sběr. V opačném případě riskujete tučnou pokutu. My vám můžeme bez obav doporučit opuštěný Holubův lom, který se nachází na jižním úpatí vrcholu Zlatý kůň u Koněpruských jeskyní. Do lomu se dostanete po naučné stezce – narazíte na ni u východů z jeskyní. V Holubově lomu můžete bez obav pátrat v hromadách suti, i bez kladívka zde narazíte na pěkné kousky. Ovšem v žádném případě nesmíte narušovat skály lomu!

  Pravěká Morava

  Pátrat po trilobitech můžete i na jiných místech naší země. Například v chráněné oblasti přírodního parku Velký Kosíř u Čelechovic na Hané vede naučná stezka kolem Čelechovického devonu, což je proslulé naleziště prvohorních zkamenělin. Opět připomínáme, že se sem nemůžete přihnat s krumpáčem a začít překopávat okolí, ale proti sběru kamenů podél cesty a proti ohleduplnému pátrání po zkamenělinách poblíž skal by ochránci přírody neměli nic namítat. Na trilobity můžete narazit i v Moravském krasu - například v okolí Brna (v okolí Březiny či Mokré) nebo v Chabičově (u Štenberka). Pokud v sobě objevíte skutečný paleontologický talent, zajděte si do knihovny pro odbornou literaturu. Najdete tam další tipy na výpravy za trilobity.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (6)

  Příspěvek z 1. září 2013 ve 12:08.
  JerabinkaAnicka v něm napsala:

  otpovět nevěřte těm blabolům děti!!!

  trilobiti bili hnet po tom co se vitvořila valijera v době vodní žili davno před
   dinosauri
  co asi nevíte a před námi  bili mamuti
  a před trilobiti bila všude láva  1 sopka vedle druhí21212222
   

  Příspěvek z 31. srpna 2013 v 8:16.
  V-Šnek v něm napsal:

  Nevěřte těm blábolům děti!!!

  Proč jsou ve vnitrozemí, kde není moře, fosilie mořských tvorů??? Protože byla kdysi celosvětová potopa, někdy kolem roku 2300 před Kristem. Evolucionisté všechno překroutili a vydávají tohle pravdivé biblické svědectví za důkaz milionů a milionů let vývoje zvířat.

  Nic takového se nikdy nestalo. Svět i člověka stvořil Bůh před zhruba 6000 lety... 6

  Příspěvek z 29. srpna 2013 ve 13:08.
  pes-super-pes v něm napsala:

  Trilobiti

  Trilobita bych chtěla mít....Mám ráda takové věci!!11616