Trilobit je vlastně takový zkamenělý pozdrav z dávných dob. Původně šlo o mořské členovce, kteří si spokojeně vegetovali na mořské dně. Jejich mrtvá těla se ve vodě bohaté na minerály proměnila ve zkameněliny. Po stovkách milionů let se staly součástí skal a tam na ně můžete narazit i vy. Jen je budete muset z jejich zajetí šetrně vydolovat.
Jak sbírat zkameněliny
Než se pustíte do hledání, měli byste si připomenout pár pravidel, které odlišují slušné badatele od divokých loupežníků. Zkameněliny můžete snadno vybírat z nezpevněných písků nebo vytloukat kladívkem - záleží samozřejmě na lokalitě a na okolních podmínkách. Chce to hodně trpělivosti a ještě více štěstí. Určitě nepodceňujte rady od zkušených sběratelů. Na samotné výzkumy vám postačí kvalitní kladívko (můžete investovat i do geologické výbavy), tužka a papír (na poznámky) a noviny na balení nalezených vzorků. U každého nálezu byste si správně měli poznamenat místo a okolnosti nálezu, případně pořídit fotografii. Není totiž vyloučené, že se vám povede skutečný vědecký objev.
Fotogalerie |
Vzhůru na Barrandov!
Ach jo, to je pěkně profláklá lokalita, řeknou si možná někteří z vás. A také dost probraná, dodají ostatní. Ano, to máte pravdu. Ale jen tehdy, pokud si myslíte, že by trilobiti na vás měli číhat na křižovatkách turistických tras (třeba v Prokopském údolí) nebo se povalovat v příkopu u filmových ateliérů. Od doby Joachima Barranda se touto oblastí prohnaly zástupy paleontologů a nadšených amatérů, takže některá místa jsou prakticky vysbírána. Naštěstí pro nás bylo prvohorní moře na Barrandienu (což je geologická oblast mezi Prahou a Plzní) pro trilobity velmi příznivé, takže se do dnešní doby zachovala celá řada míst, kde na ně můžete ještě narazit. V Praze jde třeba o lom za lochkovskou cementárnou v Radotínském údolí (ulice V sudech), o rokli vedoucí směrem na jih od Nové Vsi (u metra B, zastávka Butovice) nebo o ulici Ke Hřbitovu (Hlubočepy) či o lom Mušlovka v Dalejském údolí.
Tajemství Zlatého koně
Ale i za hranicemi hlavního města narazíte na místa s bohatým výskytem zkamenělin. Krásné lokality leží například v Českém krasu, ale je nutné, abyste se předem informovali, zda je na nich povolen sběr. V opačném případě riskujete tučnou pokutu. My vám můžeme bez obav doporučit opuštěný Holubův lom, který se nachází na jižním úpatí vrcholu Zlatý kůň u Koněpruských jeskyní. Do lomu se dostanete po naučné stezce – narazíte na ni u východů z jeskyní. V Holubově lomu můžete bez obav pátrat v hromadách suti, i bez kladívka zde narazíte na pěkné kousky. Ovšem v žádném případě nesmíte narušovat skály lomu!
Pravěká Morava
Pátrat po trilobitech můžete i na jiných místech naší země. Například v chráněné oblasti přírodního parku Velký Kosíř u Čelechovic na Hané vede naučná stezka kolem Čelechovického devonu, což je proslulé naleziště prvohorních zkamenělin. Opět připomínáme, že se sem nemůžete přihnat s krumpáčem a začít překopávat okolí, ale proti sběru kamenů podél cesty a proti ohleduplnému pátrání po zkamenělinách poblíž skal by ochránci přírody neměli nic namítat. Na trilobity můžete narazit i v Moravském krasu - například v okolí Brna (v okolí Březiny či Mokré) nebo v Chabičově (u Štenberka). Pokud v sobě objevíte skutečný paleontologický talent, zajděte si do knihovny pro odbornou literaturu. Najdete tam další tipy na výpravy za trilobity.